Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Tereziino (Terčino) údolí - Nové Hrady

Vodopád v údolíNáš dnešní tip na výlet je za hranice Třeboňska, do Tereziina údolí, které je vzdálené necelých 30 km J od Třeboně.

Terezino údolí u Nových Hradů má dvojí chránění. 

  • Národní přírodní památka
  • Kulturní památka

Krajinný park Terčino údolí

Tereziino, zvané též Terčino údolí, popř. Terezčino, údolí je anglický lesopark, ležící asi 1 km jihozápadně od Nových Hradů v údolí říčky Stropnice v Novohradských horách.

Park dnes slouží zejména rekreačním účelům a je veřejnosti volně přístupný.

Parkem prochází naučná stezka, která seznamuje návštěvníky s historií parku i se zajímavostmi, které se zde vyskytují. Vstup do chráněného území je z Údolí pod Novými Hrady poblíž odbočky silnice k Horní Stropnici.

Historie parku

Kdy přesně začalo přetváření území mezi Novými hrady a Horní Stropnicí v krajinný park, nelze s určitostí určit.  Původně krajinářský park se rozkládá na území o rozloze okolo 138 ha. Místo zpočátku sloužilo šlechtě jako buquoyská lovecká obora či  bažantnice, jejíž původ je možné hledat již v r. 1667. 

O necelých sto let později – konkrétně roku 1756 se bažantnice z podnětu hraběnky Terezie Buquoiové změnila na rozsáhlý přírodní krajinářský park zvaný „Vallancherie“ . Dnes se park jmenuje po své zakladatelce. Hraběnka zde nechala vysazovat nejen cizokrajné stromy a keře, ale podle cizího vzoru začaly v krajině vyrůstat i některé odpočinkové stavby a z dnešního pohledu rekreační zařízení.

V letech 1788 – 1797 byly vybudovány malé soukromé lázně dnes nazývané Lázničky a r. 1803 tzv. Modrý dům, ve kterém šlechtična s oblibou trávila letní měsíce. Modrý dům se do dnešní doby zachoval jako ruina, neboť byl r. 1915 z velké části zničen povodní.

V budování se pokračovalo i po hraběnčině smrti. Vznikaly pavilonky a pomníčky s veršovanými nápisy, budovaly se rybníčky. R. 1817 přibyl umělý vodopád, který zůstal atrakcí do dnešních dnů. Napájí ho pomocí náhonu se stavidly samotná říčka Stropnice.

Od vodopádu stezka pokračuje hlubokým skalnatým kaňonem. Na samém konci areálu leží tvrz Cuknštejn postavena v letech 1488–1491. Stavba představuje jednu z nejlépe zachovaných pozdně gotických tvrzí pravidelného typu.

Naučná stezka Terčino údolí

Turistická naučná stezka vedoucí Tereziiným údolím začíná u Vstupní brány z roku 1797, kde je možné nechat zaparkovaný osobní vůz.

Stezka je určená pěším návštěvníkům a je přístupná celoročně. Naučná stezka je 7 km dlouhý okruh (délku trasy lze podle potřeby kdykoliv zkrátit) a má 12 zastavení:

  • 1. Vstupní brána - Úvod
  • 2. Hamr - Starý Hamerský mlýn byl podobně jako další stavby v parku přístavbou arkýřů, verand a štítů proměněn na anglicku cottage. 
  • 3. Lázničky - Fakticky se nejednalo o lázně v běžném slova smyslu, ale o zahradní pavilon panské lázně spolu s dalšími navrženými stavbami malého panského dvora, který původně sloužil jako hospodářské zázemí Modrého domu.
  • 4. Modrý dům - Takzvaný Modrý dům vznikl na přelomu 60. a 70. let 18. století jako sezónní panské sídlo Terezie Buquoyové. Dnešní ruina byla kdysi elegantní stavbou o rozměrech 15 x 12 m s šindelovou střechou, jejíž pozdější modrý nátěr dal objektu název.
  • 5. Vodopád - 13 m vysoký umělý vodopád na říčce Stropnici představoval vždy jednu z největších atrakcí parku. napájen je 720 metrů dlouhým náhonem, jehož posledních 128 m tvoří koryto z kamenných desek a úsek vysekávaný přímo ve skální stěně. Dle archivních pramenů bylo potrubí nového vodopádu položeno již v roce 1782.
  • 6. Lesy
  • 7. Průhledy - nedílnou součástí komponované krajiny parku bylo množství průhledů. Průhledy  znamenaly výhledy z teras  do krajiny, a nebo naopak pohledy z promenádních cest na jednotlivé dominantní stavby. Celkový dojem doplňovaly dálkové průhledy na město Nové hrady a na Novohradské hory.
  • 8. Tvrz Cuknštejn se nachází na JZ okraji parku a patří mezi nejzachovalejší středověké tvrze v jižních Čechách. nejstarší část stavby postavil rytíř Vilém Pouzar z Michnic v letech 1488 - 1491. V roce 1620 se stavbaspolu s novohradským panstvím dostala do rukou Buquoyů, kteří ji využívali už jen jako hospodářský dvůr. V roce 2000 zchátralou tvrz kupil soukromý majitel a citlivě ji zrekontruoval.
  • 9. Romantické stavby
  • 10. Louky jsou velmi cenné i z přídovědného pohledu. Vyskytují se zde pozoruhodné druhy rostlin.
  • 11. Dřeviny a byliny - Obdobná péče jako byla věnována stavbám byla dána i zeleni. semena i sazenice se nakupovaly v Praze a Vídni, a dovážely se i z německých destinací.
  • 12. Švýcarská chata 

Mezi krajináři bývá Tereziino údolí považováno za jeden z vrcholných celků romanticko-sentimentálního období krajinářské architektury. Tato národní přírodní památka slouží nejen jako výborné místo pro procházky a výlety, ale i jako ukázka řemeslně jemně řešené krajinné kompozice, která si ve všech ročních období uchovává svůj půvab a přitažlivost.

Tereziino údolí patří k nejnavštěvovanějším místům Novohradských hor. 
Pár kroků jižně od údolí můžeme popojít k menšímu vodnímu dílu na řede Stropnici, k Humenické přehradě.

Mapka – NS Terčino údolí

 
Galerie
rozbalit galerii
Mapa
sbalit mapu
Komentáře
Celkem 9 komentářů, poslední přidán 21.07. 2023 12:28

Reagovat na příspěvek:

Daniela | 23.07. 2014 20:07

Je prosím stezka přístupná i pro psí návštěvníky??

(neveřejný údaj)

jitka 02.07. 2009 14:27 Odpovědět
V Terčině údolí je moc krásná procházka, určitě stojí za návštěvu, pouze pro rodiče s kočárky doporučuji dojít k vodopádu a potom se vrátit, dále je cesta náročnější, ale jako výlet to určitě stojí za to.
Bohumil Pokorný 31.12. 2011 22:14 Odpovědět
V nových hradech jsem byl jako voják zákl.služby od 1.3.1959-do list.1960.V době svého volna jsem několikrát navštívil Terezčino údolí.Tenkrát,10 let po válce a velkém nezájmu všech Terezčino údolí vypadalo jinak, než dnes:Lázničky byly volně přístupné,vyra­bované ,byl tam rozbitý nábytek,poničené nádherné malby na stěnách…všude pusto a prázdno-pohraničí…Modrý dům byl trochu zachovalejší, než je dnes a už tenkrát jsem obdivoval ohromné inženýrské dílo-umělý náhon na vodopád.V pos­sledních letech jsem 2× navštívil tato místa-spal jsem v Klášteře,nav­štívil Hojnou a Dobrou vodu a hlavně Terezčino údolí a byl jsem rád, že se aspoň něco z té nádhery zachovalo…díky!
Daniela 23.07. 2014 20:49 Odpovědět
Je prosím stezka přístupná i pro psí návštěvníky??
Kateřina Jirsová 21.07. 2023 12:28 Odpovědět
Dobrý den taky by mě zajímalo jestli tam můžou psy
Brůha 26.05. 2015 11:56 Odpovědět
Dobrý den,
je prosím možno i nakole? děkuji Brůha
Frant.Foldyna 30.01. 2017 10:33 Odpovědět
V těchto dnech díky trvalým mzazivým dnům je možno vidět ledový vodopád.něco nádherného.Sobota,neděle nabito turisty.Doporučuji se podívat než příjde oteplení.Není to k vidění každý rok.
Ilona 07.11. 2021 15:07 Odpovědět
Ano je tam krásně a ještě když tomu máte osobního průvodce je to nádherný kraj a čistá příroda dovolená v Laznickach i s dětma prostě krasa
Brůha 08.04. 2023 19:37 Odpovědět
Dobrý den, na kole je to určitě možné, ale pouze pro pokročile. trasa je v takové kamínkovécestě a myslím že se tam špatně jede na kole. určitě nedojedena až na konec. k vodopádům to na kole bohužel možné nebude. ale k lázničkám určitě ano.
babsajda 13.07. 2023 16:55 Odpovědět
uplne pohodovy park to neni. vyjeli jsme s kocarkem s malym miminem. nektere useky mezi vodopadem a cukrstejnem byli trosku vyzva ale terenni kolecka to dala. pres spadeny strom nam pomohla prima parta takze

Konec výpisu článku Tereziino (Terčino) údolí - Nové Hrady, id: 6102 , rubrika: Cykloturistika a turistika
Kategorie: , zveřejněn: 29.12.2020
Autor: Marie Košinová