Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Suchdol nad Lužnicí

V písemných pramenech se o obci Suchdol nad Lužnicí prvně hovoří v r. 1362, kdy byl pány z Landštejna prodán a stal se součástí třeboňského panství Rožmberků. Po vymření Rožmberkú v r. 1611 přešel Suchdol do rukou pánů ze Švamberka, ale po bělohorské porážce českých stavů, ke kterým patřili i Švamberkové, byl Suchdol zabaven ve prospěch císaře Ferdinanda II. V rukou Habsburků zůstal do roku 1660, pak se dostal do držení rodu Schwarzenberků. V r. 1876 byl Suchdol povýšen na městečko (městys); dnes je Suchdol městem.

V r. 1625 zde vznikla tavírna stříbrné rudy, která ročně zpracovávala až 4000 hřiven (asi 900 kg) stříbra. Roku 1775 byla tavírna změněna na sklárnu, a ta zanikla ve 40. letech 20. stol. Objekty sklárny pak sloužily chvíli textilnímu a později dřevozpracujícímu průmyslu.

Jedinou významnější památkou je zde kostel sv. Mikuláše, stojící na křižovatce silnic v jižní části obce. Byl vystavěn vrcholně goticky v r. 1363 jako první jihočeské dvoulodí, jehož klenby byly svedeny na jediný středový sloup. Druhou památkou Suchdola je barokní kaple sv. Jana Nepomůckého z r. 1728, kterou dal postavi Jiřík Novotný svým nákladem.

V Suchdole nad Lužnicí se narodil František Dryje, malíř a učitel (1920 - 2005)

Koncem roku 2017 byl v Suchdole na náměstí odhalen Pomník zavražděných židovských občanů.

Zajímavostí je i část obce při silnici na Jílovice, kde se dochovala zástavba původní tzv. lánové vsi s řadou uzavřených dvorců.

Suchdol nad Lužnicí je známou základnou vodáků a tradičním startovním místem plavby po Lužnici. Ve městě už řadu let funguje místní Vodácký klub, který se proslavil pořádáním akcí Benátská noc, Vodácký flám a hlavně Odemykání (a Zamykání) řeky Lužnice. Město je i oblíbeným letoviskem pro kvalitní koupání v zatopených pískovnách mezi obcí a vesnicí Klikov.

Suchdol vyhledávají i milovníci přírody, kteří se chtějí pokochat barevností a vůní fauny nedalekého rašeliniště Červené blato, či aby prošli kaňonem  řeky Dračice.

Části obce:


TIP TŘEBOŇSKA.CZ: Navštivte zajímavé kulturní akce na Suchdolsku v roce 2018!


V roce 2012 VODÁCKÉ MĚSTO Suchdol nad Lužnicí oslavilo 650 let:

Jsou města, která znají přesnou dobu svého vzniku. Suchdol nad Lužnicí k nim nepatří. Naopak, patří do velké skupiny obcí, které si svůj vznik připomínají podle nejstarší písemné zprávy bezpečně ověřující jejich existenci. V případě tohoto města je to zmínka ze dne 19. prosince roku 1362 v proslulém rožmberském kopiáři „Kodex Marientálský“, který obsahuje mj. také listinu z roku 1362, kterou Lutold z Landštejna prodal ves Suchdol a Šalmanovice svým příbuzným, pánům Petrovi, Joštovi, Oldřichovi a Janu, bratřím z Rožmberka.


Vznik: 1362
Rozloha: 6404 ha
Počet obyvatel: 3618
Pošta: 378 06
Webové stránky: www.suchdol.cz

Nabídka ubytování v Suchdole nad Lužnicí

Chata Cep

Chata v chatové oblasti Cep u rybníka Podřezaný. K dispozici tři ložnice a dva sociály. U chaty travnatá pláž s posezením a ohništěm. Pramice.

Mobilheim Suchdol nad Lužnicí

Ubytování v Suchdole nad Lužnicí v samostatném objektu pro maximálně 6 osob. K dispozici obývací část, kuchyně, dva dvoulůžkové pokoje, soc. zařízení.

Penzion Suchdol

Útulné nové ubytování v Boru u Suchdola n. L. Úžasný výhled na panorama Novohradských hor. V nabídce dva plně vybavené apartmány; každý s terasou.

U Staré lékárny

Ubytování v Suchdole nad Lužnicí pro 10 osob v garsoniéře a bytě 2+kk. Venkovní posezení s krbem, parkování, úschovna jízdních kol, wifi připojení.

 

Zobrazit ubytování v Suchdole nad Lužnicí

Galerie
rozbalit galerii
Mapa
sbalit mapu
Komentáře
Celkem 0 komentářů


Konec výpisu článku Suchdol nad Lužnicí, id: 5401 , rubrika: Třeboňsko
Kategorie: , zveřejněn: 2.01.2016
Autor: Marie Košinová