Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Třeboňské brány

Při návštěvě Třeboně vás jistě zaujmou brány.

V prvé řadě musíte projít jednou ze tři mohutných vstupních bran, které byly vybudovány jako součást opevnění města ve 14. až 16. století a dodnes se do centra města návštěvník dostane pouze přes jednu z nich.

Brány v Třeboni

Na západní straně u kostela je brána Budějovická, vybudovaná v letech 1605 až 1611 a přestavěna do nynější podoby na začátku 19. století.

Na východní straně zase město střeží Hradecká brána, jejíž jádro pochází z 20. let 16. století, kdy se brána stala součástí zdokonaleného městského opevnění

Na jižní části města je Svinenská brána, kterou historici zmiňují již ve 14. století. Brána je nejen nejstarší, ale i nejdelší, a má unikátní sgrafitovou výzdobu. Hned za ní je ještě jedna brána, Novohradská, která pochází z 16. století a vede na hráz rybníka Svět.

Pohled ze Svinenské brány na Novohradskou

Kromě těchto vstupních bran, má Třeboň řadu bran, které také stojí za povšimnutí. Prohlédněte sipři toulkách Třeboní brány vedoucí na zámecká nádvoří, do areálu třeboňského pivovaru, do kláštera. Každá brána je jiná, má svůj příběh.

Navštivte naše fotoalbum třeboňských bran.


Poznámka na okraj: ve Slovníku spisovného jazyka je brána „široký vchod, průchod nebo východ“. Jdeme-li dál, slovo brána je blízce příbuzné se slovem bránit. Brána, praslovansky borna označovalo to, co braní ve vstupu. A právě zavřené a všemožně chráněné brány byly součástí městských opevnění. Až později se tímto slovem v češtině začaly označovat vstupy, tedy brány otevřené.

Galerie
rozbalit galerii
Komentáře
Celkem 0 komentářů


Konec výpisu článku Třeboňské brány, id: 8927 , rubrika: Třeboň
Kategorie: , zveřejněn: 7.03.2014
Autor: Marie Košinová