Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Divadlo J. K. Tyla Třeboň

Jihočeská TřeboňV Třeboni na Masarykově náměstí stojí jistě za návštěvu empírové divadlo, jedno z nejstarších měšťanských divadel v Čechách.

Divadlo v Třeboni bylo postaveno v roce 1832. Současný interiér divadla však pochází až z roku 1872 a dnes je klenotem divadelní architektury. Součástí výzdoby je i umělecky cenná opona z roku 1872.

Z historie divadla

Unikátní stavba třeboňského divadla je logickým vyústěním bohaté divadelní tradice v Třeboni.

Třeboňské divadlo bylo slavnostně otevřeno v roce 1833 v prostorách někdejší sladovny městského pivovaru. (Městský pivovar byl postaven současně se stavbou nové radnice v jejím zadním traktu, avšak po požáru roku 1781 zůstal v sutinách. A právě prostor někdejší sladovny tohoto pivovaru si vybrali roku 1832 třeboňští měšťané k vybudování divadla.)

V hledišti je zavěšen dřevěný zlacený lustr z buquoyských skláren na Novohradsku. Malířská výzdoba stropu a stěny nad jevištěn jsou dílem píseckého malíře F. Skály, který roku 1872 vytvořil také malbu na hlavní oponě s alegorickým výjevem příchodu Apolla s bohyněmi Thalie a Melpomené a s družinou do města. Tato opona je jedna z nejstarších divadelních opon v Česku.

Divadlo J. K. Tyla Třeboň - detailV nově postaveném divadle se představil loutkař Matěj Kopecký. V divadle svého času také vystoupila Ema Destinová, a prý i Antonín Dvořák.

Divadlo je pojmenováno na paměť dvou hostování J. K. Tyla a jeho divadelní kočovné společnosti v Třeboni (1852, 1856).

K oponě Františka Skály

Fotografie opony byla součástí velké putovní výstavy fotografií Malované opony, realizovaná Muzeem českého amatérského divadla 2007–2010.

Divadlo J. K. Tyla - oponaDvě recenze z výstavy:

„Oponu s námětem Múz vznášejících se nad Prahou, mytickým centrem národního obrození, pojal František Skála v podobě barokních apoteóz světců. Návaznost na barokní konvence dokládá i nezvyklé rozhrnutí opony k jedné straně bez ohledu na divadelní praxi roztahování opony ze středu do strany. K baroku odkazuje i vznášející se andělíček, který oponu roztahuje. Vzestup Múz na nebe je ovšem sekularizován: skupinu Múz zastupujících jednotlivé uměny nesou na nebe letící labutě, pro božskou emanaci zde místo není. Primitivní provedení opony převádí ambiciózní tematiku z kontextu vysoké kultury do roviny lidové.“Tomáš Vlček

„Skálova opona je patrně jednou z nejstarších měšťanských opon. Pod vznášejícími se alegorickými postavami ztělesňujícími Divadlo, Hudbu a Malbu se otevírá pohled na panoráma Prahy. Praha je zde patrně připomenuta jako příklad a vzor bohatého kulturního života.“ Milan Kreuzzieger

Divadlo J. K. Tyla dnes

Divadlo je dodnes hojně využiváno. V devadesátých letech minulého století byl při částečné rekonstrukci vytvořen i bezbariérový vstup (výtah) a před několika lety byly při stavbě „sousedícího“ loutkového divadla upraveny vstupní prostory.

Divadlo dnes spravuje městské kulturní středisko, které zde pravidelně pořádá divadelní a koncertní představení a v sezóně zajišťuje prohlídky divadla s průvodcem. Své místo zde ma i místní ochotnické divadlo Kajetán.

Mapa
sbalit mapu
Komentáře
Celkem 0 komentářů


Konec výpisu článku Divadlo J. K. Tyla Třeboň, id: 8795 , rubrika: Třeboň
Kategorie: , zveřejněn: 21.02.2014
Autor: Marie Košinová