Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Vlkov nad Lužnicí

Vlkov je nevelká obec leží na pravém břehu řeky Lužnice, 20 km severně od Třeboně u hlavního tahu na Prahu, je první zastávkou na trati Veselí nad Lužnicí - České Velenice. Je začleněna do CHKO Třeboňsko a je součástí Třeboňské pánve.

Vlkov je poměrně mladý, neboť Vlkov jako obec v rybničnaté krajině při Lužnici je prvně zmíněna až v r. 1654. Vlkov původně náležel k statku Hamr - Val a r. 1729 byl připojen k panství třeboňskému. 

Uprostřed obce stojí kaple sv. Jana Nepomuckého z r. 1856; je nejstarším objektem ve vsi. Za pozornost stojí rovněž lidová architektura, která je však až z počátku 20. stol. 

Severozápadně od obce se nachází soustava pěti jezer, která vznikla z pískoven, kde v letech 1952 - 1986 probíhala těžba štěrkopísku, a které se dnes díky velmi čisté vodě staly oblíbeným rekreačním místem. U těchto proslulých vlkovských pískoven je i  Vlkovský přesyp - unikát v Česku -  písečná duna s teplomilnou flórou a faunou, přírodní rezervace od r. 1954. 

Na sever od obce, za místní železniční tratí se mírně zdvihá rulový Kozí vršek, přírodní památka vyhlášená v r. 1924 na ploše 0,38 ha, s cennou teplomilnou vegetací včetně několika posledních jedinců koniklece jarního na území ČR. Pro turisty je však tato oblast nepřístupná!

Jihovýchodně od Vlkova se nachází Vlkovský rybník (47 ha), který je významným hnízdištěm vodního ptactva.

Rekreační Vlkov

Tato jihočeská vesnička je jako stvořená pro rekreaci. Nabízí klid, nádherné koupání v čistých pískovnách, ideální na kola a rybaření. Velkou výhodou této rovinaté krajiny je, že se téměř všude dostanete na kole. Výborná je vyjížďka okolo rybníků naučnou stezkou Veselské pískovny, ze které se může stát výlet třeba do Třeboně. 


Vznik: první písemná zmínka v r. 1654
Rozloha: 655 ha
Počet obyvatel: 157
Zdroj: www.vlkovta.cz

Nabídka ubytování ve Vlkově nad Lužnicí

Penzion U Dančí obory

Rodinný penzion v tichém prostředí u řeky Lužnice u vesničky Vlkov nad Lužnicí. dispozici oplocený pozemek s dančí oborou, pergola, ohniště, hřiště na...

Ubytování Osada Měruše

Ubytování chalupářského stylu u Veselí n. L. poblíž jedné z Veselských pískoven. Ubytování v podkroví chalupy a ve zděné chatce na zahradě.

Ubytování Vlkov

Ubytování ve Vlkově u Veselí nad Lužnicí nabízí Dvě samostatné podkrovní místnosti se samostatným vstupem po schodišti ze dvora majitele.

Ubytování U Lávky

Ubytování v kompletně rekonstruované usedlosti v klidné oblasti nedaleko Vlkovských pískoven ve Veselí n. Lužnicí.

 

Zobrazit ubytování ve Vlkově nad Lužnicí

Galerie
rozbalit galerii
Mapa
sbalit mapu
Komentáře
Celkem 0 komentářů


Konec výpisu článku Vlkov nad Lužnicí, id: 5372 , rubrika: Třeboňsko
Kategorie: , zveřejněn: 1.01.2016
Autor: Marie Košinová