Fotografie domů na náměstí

Trebonsko.cz » Lázně Třeboň » Totální endoprotéza kyčelního kloubu - TEP

Totální endoprotéza kyčelního kloubu - TEP

Totální endoprotéza kyčle (TEP) je chirurgické léčení onemocnění a vad kyčelního kloubu. Tato operace se používá v případě, kdy je vlastní kloub poškozen úrazem, zánětem (artrida) nebo degenerativním onemocněním (artróza).

Pacienti jsou omezeni v běžných denních činnostech, kloub je bolestivý, oteklý a nelze se spolehnout na jeho nosnost. To vede k tomu, že pacient není schopen vykonávat běžné denní činnosti, trpí bolestmi a hybnost kloubu je značně omezena. U totální endoprotézy jsou nahrazeny všechny kloubní části v celém rozsahu, tzn. hlavice i jamky.

Totální endoprotéza je zákrok velmi náročný, je tedy vhodné nepodcenit jak předoperační, tak taky pooperační péči. Součástí této péče bývá rehabilitační a lázeňská léčba.

Pooperační péče po endoprotéze

Při operaci je poškozený kloub nahrazen implantátem – endoprotézou. Ta bývá z různých kovových slitin, speciální keramiky, polyetylénu.

Právě polyetylénová vložka zajišťuje velmi dlouhou, ne však nekonečnou životnost endoprotézy. Pro zabránění jejímu nadměrnému opotřebení či dokonce předčasnému uvolnění je nutné dodržovat po operaci jistá pravidla a doporučení. Patří mezi ně např. neprovádět rotační pohyby, nekřížit operovanou končetinu přes druhou, nepřetěžovat zbytečně kloub a nacvičovat správně chůzi. Cílem je obnovit rozsah pohybu operovaného kloubu, nacvičit pro začátek správnou chůzi o berlích a obnovení základních pohybových stereotypů.

Lázeňská péče po operaci kyčelního kloubu

Při nekomplikovaném průběhu operace je pacient brzy propuštěn z nemocnice do domácího ošetření a je mu nabídnuta následná lázeňská léčba. V lázních na tyto pacienty čekají speciální rehabilitační programy, zahrnující například skupinové cvičení v bazénu a v tělocvičně.

Pooperační rehabilitace pro pacienty s endoprotézou v Lázních Třeboň

Mezi lázně, které nabízejí léčebné pobyty pro pacienty po operaci kyčelního kloubu, patří třeboňské lázně, které se specializují právě na léčbu nemocí pohybového aparátu.

Pobyty v Lázních Aurora a Bertiných lázních můžete objednávat na www.laznetrebon.cz

.::.

Komentáře

 1.   Frantisek DAVID · 29.10.10 · #

  Sdělte mi, prosím, do jaké doby po operaci musí lékař léčbu navrhnout. Slyšel jsem, že existuje určitá lhůta, nevím však jaká.
  Děkuji za odpověď.

 2.   pavlína novotna · 14.05.11 · #

  Sdělte mi,prosím do jaké doby po operaci musí lékař navrhnout lázně.Slyšela jsem ,že existuje určitá lhůta, nevím však jaká. Děkuji za odpovědˇ.

 3.   Marie Košinová · 16.05.11 · #

  Informace ohledně lázeňské péče včetně stanovení lhůty nástupu jsou uvedeny v tzv. indikačním seznamu, o kterém píšeme v článku Druhy lázeňské péče.
  Informace ohledně Vašeho konkrétního případu Vám podá Váš ošetřující lékař.

 4.   jarka · 18.10.11 · #

  Dobrý den, zajímalo by mě jak dlouho se marodí po operaci kyčelního kloubu a zda může člověk vykonávat jaké-koli povolání, nebo dostává částečný či plný invalidní důchod. Děkuji za odpověd

 5.   Marie Košinová - šéfredaktorka portálu · 21.10.11 · #

  Server Třeboňsko.cz nedokáže na otázky paní Jarky odpovědět. Děkujeme za pochopení.

 6.   Lenka hejkalová · 30.10.11 · #

  Dobrý den,
  Můj manžel má podobný dotaz jako paní jarka,jak dlouho trvá PN po operaci kyčelního kloubu(je mu 42let)a zda bude moci vykonávat svoje zaměstnání ridič nakladače.

 7.   Míra · 7.11.11 · #

  Dobrý den,
  po výměně kyčelního kloubu moje žena ve 40 letech byla:

  1. týden po operaci doma
  2. po 3 týdnech chodila bez problémů o franckách – velmi důležité – používat obě a ne jen jednu – trpí druhý kloub a páteř
  3. po 8 týdnech chůze bez holí
  4. po 6 měsících lázně
  5. po 12 měsících bez problémů kolo, plavání, sjezdovky
  6. po 24 měsících aerobik, zumba a podobné babské šílenosti
  7. po 36 měsících mi už zase leze na nervy

  Souhr. Není co řešit a je třeba dobře trefit doktora. Mamina na to čekala 1,5 roku, ale na Homolce odvedli skvělou práci.

 8.   vera · 6.05.13 · #

  Dobrý den ráda bych Vás poprosila o radu a na koho se mohu obrátit.Moje tetička je již dva něsíce po TEP kýčelního kloubu,a ještě s ní nikdo necvičil a dnes pan primař zdělil že kolem kloubu kristalizuje vápník a že není ma to žádná léčba a teta už nebude chodit.Děkuji za odpově a radu.

 9.   Václav Fadrhonc · 18.06.13 · #

  Dobrý den.Prosím o radu.Jsem 18 měsíců po operaci kyčelního kloubu.Stále chodím po různých vyšetřeních.Byl jsem na scintiografii a magnetické rezonanci.Mám vysokou sedimentaci a neví se kde.Byl jsem na rengenu,kde mi zjist ili,že stacionární lem projasnění kolem acetonuluární kompenenty a kolem hrotu dříku TEP bez vývoje.Nově mírné projasnění kolem dříku TEP ve střední části mediálně.Děkuji za vysvětlení.

 10.   Jarmila Vízková · 26.10.13 · #

  Stále čtu o TEP kyčelního kloubu…Co TEP kolenního kloubu? Také do lázní Třeboň??,V

 11.   alena · 6.05.14 · #

  Dobry den jsem po operaci kyčelního kloubu.Vše je vpořadku až na to že mám nohu delší o 2–3cm.Co s tím .V práci jsem celý den na nohou.Pracuji jako prodavačka -skladnice.Zatím chodim na rehabilitace ale co bude dále.Zvladnu pracovat jako před operací.Proč se to stalo nikdo nedal vysvětlení.Mužete my poradit .Děkuji

 12.   V.Svoboda · 9.07.14 · #

  po propuštění z rehabilitační péče co dál?

 13.   Jan Klíma · 12.12.14 · #

  Dobrý den, do jak dlouhé doby po TEP operaci kolena mi nejpozději může lékař předepsat lázeňskou péči. Předem děkuji za odpověď. Klíma Jan

 14.   věra · 6.02.15 · #

  Prosím o radu. jestli někomu vysekávali osifikáty- zavápnění okolo kyčelního kloubu po endoprotéze, co to obnáší, mám jít co nejdříve.Děku­ji Věra

 15.   Julie Švarcová · 27.02.15 · #

  Chtěla bych se zeptat, zda berete pacienty po operaci TEP z lůžka na lůžko.Děkuji za odpověď.J Š.

 16.   Marie Košinová, www.trebonsko.cz · 5.03.15 · #

  Dobrý den,

  Děkujeme Vám za návštěvu našeho portálu. Jsme turistický server; na Vaše otázky neznáme odpověď. Obraťte se přímo na lázně. Děkuji za pochopení.

  S pozdravem Ing. Marie Košinová, šéfredaktorka webu www.trebonsko.cz

 17.   Melicharová · 13.07.15 · #

  Dobrý den,
  ráda bych se zeptala, zda se po operaci kyčelního kloubu chodí do lázní přímo z nemocnice – žiji sama.
  Děkuji za odpověď. A.M.

Vložit komentář:
 
Vyplňte všechny položky a zobrazte "Náhled". Po kontrole textu můžete zprávu "Odeslat". Uvedený e-mail nebude zveřejněn.
 

Konec výpisu článku Totální endoprotéza kyčelního kloubu - TEP id:23597, rubrika: Lázně Třeboň , kategorie: , , zveřejněn: 12.04.10, autor: Marie Košinová, Sdílet na Facebooku

Související články

Třeboňský kapr - Zdraví a tradice

Fotogalerie

Videa

E-shop

Kalendář kulturních akcí

Chystáte se na Třeboňsko. Zjistěte si kam zajít za kulturou, do kina, divadla či výstavu.

Využijte náš obsah

Vlastníte web s tématikou, která se dotýká stejného regionu jako portál trebonsko.cz. Využijte obsah našeho portálu k jeho zpestření.

Ubytování Znojmo

Partner portálu Třeboňsko.cz společnost DDS TOUR nabízí ubytování v apartmánu přímo v centru Znojma. Přijeďte se podívat na Znojemsko.

Znovínské vinobraní Třeboň 2015

Průvodce lázeňského hosta

Chystáte se do třeboňských lázní? V našem e-shopu nabízíme průvodce lázeňského hosta Třeboní.

Partner pro ubytování

Pohled na Schwarzenberský seník Ložnice ve Schwarzenberském seníku. Vybavení pokojů a apartmánů.

Schwarzenberský seník

Tip pro: Ubytování Třeboň

Tradiční akce

Třeboň je místem, kde se pravidelně konají tradiční kulturní akce, které jsou zpestřením pro všechny, kdo tráví dovolenou na Třeboňsku.

Chaty a chalupy k pronajmutí

Server provozuje:

Destinace Třeboňsko o.p.s.
Adresa redakce:
Rybářská 801

379 01 Třeboň
tel: + 420 384 701 559
Mobil: + 420 725 582 305
Napište nám e-mail

Třeboňsko.cz na Facebooku
Katalog Třeboň INFO.CZ

Od 1.3. 2011 v provozu regionální katalog subjektů, služeb a zařízení v Třeboni.

.::.

Obce na Třeboňsku: Třeboň | Borovany | Chlum u Třeboně | Domanín | Lomnice nad Lužnicí | Lužnice | Majdalena | Novosedly nad Nežárkou | Ponědrážka | Staňkov | Stráž nad Nežárkou | Stříbřec | Suchdol nad Lužnicí | Vlkov nad Lužnicí |

Nejčastěji hledáte: Penziony na Třeboňsku | lázně | Dovolená jižní Čechy | cyklotrasy | apartmány Třeboň | Třeboňsko na kole | hotel Třeboň | Divadlo J.K. Tyla | ubytování v Třeboni | městský úřad | kino | bazén | Schwarzenberská hrobka | CHKO Třeboňsko | Vánoční kapr

Trebonsko.cz - provozovatel Destinace Třeboňsko o.p.s | RSS | Mapa webu | Webdesign a SEO by ODEON
Partneři Destinace Třeboňsko o.p.s.: Rybářství Třeboň HLd a.s. | FISH MARKET a.s. | Chaty a chalupy od DDS TOUR s.r.o.