Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Třeboň: náměstí a měšťanské domy

Historické centrum města Třeboně je městskou památkovou rezervací, jejíž přirozeným centrem je Masarykovo náměstí, dříve nazývané jen Náměstí.

Náměstí v Třeboni - Městská památková rezervace

Třeboňské náměstí je obklopeno měšťanskými domy s renesančními a barokními štíty. Obě strany náměstí mají stejný počet domů - 13. Dva domy na náměstí (čp. 86 a 89) mají ještě gotický základ. Ostatní středověké domy byly zničeny při požáru města 1562, a nově byly vystavěny v renesančním slohu. Většina domů na náměstí ještě pozměnila svou podobu po velkých požárech roku 1723 a 1781.

Nejcennějším domem na náměstí je dům U Bílého koníčka. Je jedním z prvních dokladů renesančního slohu ve městě. Jeho existence je doložena již v roce 1544.

Dalšími zajímavými objekty jsou dům Štěpánka Netolického  a stará radnice. Radnice je z roku 1566. Roku 1638 k ní byla přistavěna masivní čtyřboká věž, vysoká 31 metrů. Z jejího ochozu ve čtvrtém patře je krásný výhled do okolí. Věž spolu s kostelní věží tvoří dominanty města.

Dům Štěpánka Netolického (č. p. 89) má zachované gotické prvky a renesanční klenby v přízemí. Žil zde Štěpánek Netolický. Ze všech domů na náměstí je tento dům nejméně dotčen přestavbami po požáru v r. 1562. Do roku 2009 sloužil jako obřadní síň města Třeboň. V současnosti je zde Centrum třeboňského rybníkářského dědictví, které bylo otevřeno v lednu 2016. 

Na horní straně náměstí, vlevo od brány do zámku, je tzv. Ruthardovský dům, původní městská radnice. V jeho přízemí býval městský pivovar. Po vybudování nové radnice byl Ruthardovský dům připojen k zámku. Blízké domy čp. 106 a 107 fungují jako hotel Zlatá hvězda.

Uprostřed náměstí stojí renesanční desetiboká kamenná kašna, dílo kameníka Jordana z roku 1569. Vedle kašny stojí barokní Mariánský sloup z r. 1780. Je dílem českobudějovického kameníka Leopolda Hubera. Na štíhlém jehlanu stojí socha Panny Marie, na podstavci je doplněna sochami sv. Josefa, sv. Vojtěcha a sv. Alžběty. Některé prvky sousoší patří již ke klasicismu.

Třeboňské brány

Fenoménem města Třeboně jsou třeboňské brány. Jedná se o mohutné brány, které po staletí střežily vstup do města.

  • Východní stranu náměstí uzavírá Hradecká brána, jejíž jádro pochází z 20. let 16. století, kdy  se stala součástí zdokonaleného městského opevnění.
  • Další bránou je na západním okraji historického centra Budějovická brána, která byla vystavěna na začátku 17. století.
  • Jižní vstup do města chrání Novohradská brána s gotickým lomeným obloukem a Svinenská brána z 20. let 16. století s obloučkovými štíty a sgrafitovou výzdobou severního průčelí.

Historické centrum města

Na hlavní náměstí ústí Husova ulice, jedna ze dvou okružních ulic, které se napojovaly na hlavní komunikaci a usnadňovaly přístup k zadním traktům úzkých parcel na náměstí. Rozšíření Husovy ulice u kostela sv. Jiljí je pozůstatkem hřbitova, zrušeného za vlády Josefa II. a přeneseného ke kostelu sv. Alžběty na okraji města.

Do Husovy ulice ústí Březanova ulice, která si dosud zachovala svůj historický ráz. V této ulici vyniká renesanční dům čp. 118 se sgrafitovou fasádou z roku 1606. Tento dům dal vystavět Petr Vok z Rožmberka pro uložení rodinné knihovny, obrazárny a archivu. V přízemí bydlel rožmberský archivář a historik Václav Březan. V roce 2022 byly tyto objekty zrekonstruované a dnes je zde multkulturní Zámecká lékárna.

V Březanově ulici vyniká i barokní dům č.p.8. Na jeho štítu můžeme vidět fresku svaté Trojice.

Zámek, pivovar, rybník Svět

Na západní straně náměstí projdeme zámeckou bránou na Zámek Třeboň. Ten rozlohou patří k největším českým zámeckým objektům; kromě celého komplexu budov k němu patří malé a velké nádvoří a rozlehlý zámecký park.

Východní zámeckou bránou lze projít do krátké Krčínovy ulice, která ústí do Žižkova náměstí, jehož jižní stranu uzavírá Svinenská brána.

Za Svinenskou branou, na jižní straně centra města se nachází areál třeboňského pivovaru s budovami především z 2. poloviny 19. století. Pivo Regent se vaří tradiční technologií, k výrobě se používají výhradně přírodní suroviny.

Komentáře
Celkem 0 komentářů


Konec výpisu článku Třeboň: náměstí a měšťanské domy, id: 11734 , rubrika: www stránky obsah zveřejněn: 15.05.2018
Autor: Marie Košinová