Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Adventní období umocní koncerty Třeboňských pištců a Radůzy - TZ

V adventní době 2017 jste zváni do Třeboně na dva zajímavé koncerty. Pořadatelem koncertů je festival Okolo Třeboně, který ke koncertem vydal následující tiskovku:

Adventní období umocní koncerty Třeboňských pištců a Radůzy

Do třeboňského Divadla J. K. Tyla, jež nabízí po nedávné rekonstrukci ještě příjemnější prostředí, se může publikum vypravit v prosinci na dva koncerty, které ho adventně naladí a příjemně odreagují od předvánočního stresu.

Třeboňští pištci - 10. 12. Třeboň

Desátého prosince tam vystoupí od 19 hodin Třeboňští pištci, flétnový soubor s tradicí trvající už 44 roků,díky čemuž ho město považuje za své „rodinné stříbro“. Zazní zobcové flétny doprovázené kytarou, klávesami, zvonkohrou a rozličnými bicími nástroji a také několik písniček, které zazpívají členky souboru. To vše vytváří originální a nezaměnitelný sound, který evokuje sváteční náladu, tak blízkou atmosféře Vánoc.

„Vystoupí patnáct členek a členů souboru, který vznikl v roce 1974 a právě z tohoto prvního ročníku se vytvořilo zdravé jádro, jež je základem současné sestavy. Někteří už bydlí jinde a na zkoušky i vystoupení k nám cestují z celé republiky, čehož si velmi vážím. Jsou ve skvělé formě a hrají čím dál lépe, což mě moc těší,“ říká vedoucí Třeboňských pištců Václav Šimeček, který soubor založil společně se svou manželkou Milenou.

Pištci mají na repertoáru více než 200 skladeb a písní, které interpretují zpaměti. Hrají renesanční a barokní hudbu, irské tradiční melodie, latinskoamerický folklór, ale i skladby Jaroslava Ježka a evergreeny světové populární hudby a swingu, zpívají také jihočeské lidové písně i černošské spirituály.

Výběr toho nejlepšího včetně vánočních písní uslyší lidé v sobotu 9. prosince od 19 hodin v kostele sv. Anny (dříve Koncertní síň Otakara Jeremiáše) v Českých Budějovicích a den poté, v neděli 10. prosince ve stejném čase, v Divadle J. K. Tyla v Třeboni.

Vánoční koncerty v těchto místech měli Třeboňští pištci naposledy v roce 2012, respektive 2013, takže je to skvělá šance vidět je při této příležitosti znovu pohromadě – ač se mnozí už z jižních Čech odstěhovali, srdcem stále patří do Třeboně. Místní obyvatelé na ně mohou být právem hrdí, věhlas města i kraje šíří po celé republice i v zahraničí. Za dlouhou dobu své existence absolvovali více než 1500 vystoupení, vrcholem pro ně bylo roku 2011 pozvání do Říma a Vatikánu, kde zahráli papeži při generální audienci. Uznáním jejich činnosti byla mj. medaile ministra kultury a jihočeská umělecká cena, v prosinci roku 2013 dostali Václav a Milena Šimečkovi Cenu města Třeboně. „To, že stále hrajeme a doplňujeme repertoár i o nové písně, považuji za zázrak a mám z toho velkou radost. Uvědomuji si svůj věk a vážím si všech příležitostí - každé vystoupení je vzácné.

V souboru vydrželi ti nejlepší, hrají s velkou chutí a vytvářejí sváteční náladu, která nás i posluchače povznáší nad starosti všedního dne,“ oceňuje Václav Šimeček.

Zajištěte si Vstupenky na Třeboňské pištce

Radůza - 13. 12. Třeboň

Působivý zážitek slibuje ve středu 13. prosince od 19 hodin také koncert písničkářky Radůzy, na který se třeboňské publikum těšilo už letos na jaře, ale ze zdravotních důvodů ho musela odložit. Od podzimu se tato zpěvačka, multiinstrumentalistka a autorka hudby i textů na pódia vrátila a přiváží i novinku – vánoční album nazvané Studna v poušti.

„Každý její koncert je událost, protože je to setkání se silnou osobností, ryzí a poctivou hudbou i s krásnými texty. Jsem moc rád, že se mi podařilo nyní Radůzu pro Třeboň získat, protože její kalendář je po vynucené přestávce plný. V komorní atmosféře našeho krásného divadla její muzika krásně vynikne, bude to velká síla,“ těší se organizátor všech těchto koncertů Pavel Barnáš, který třeboňský kulturní program naplňuje nejen červnovým festivalem Okolo Třeboně, ale i dalšími koncerty špičkových interpretů v průběhu celého roku.

Zajištěte si  Vstupenky na Radůzu

Více informací a vstupenky na www.okolotrebone.cz nebo na www.ticketportal.cz

Příloha k článku

Tisková zpráva - Třeboňští pištci a RadůzaTisková zpráva - Třeboňští pištci a Radůza [302.15 kB]

Galerie
rozbalit galerii
Komentáře
Celkem 0 komentářů


Konec výpisu článku Adventní období umocní koncerty Třeboňských pištců a Radůzy - TZ, id: 11427 , rubrika: Kultura a sport
Kategorie: , zveřejněn: 29.11.2017
Autor: Marie Košinová