Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Lužnice

Obec Lužnice leží na břehu řeky Lužnice 7 km od města Třeboň. Rozkládá se mezi rybníky Rožmberk, Malý Tisý, Černičný a Potěšil.

Obec je poměrně stará, neboť první písemný doklad o ní pochází z roku 1371. V listině uložené ve Státním ústředním archívu v Praze je uváděna jako Luznicz. Jméno řeky Lužnice je prvně doloženo v roce 1179 jako Lunsenize rivulus, roku 1185 jako Lusnitz.

Dějiny obce jsou úzce spojeny s Lomnicí nad Lužnicí a s Třeboní. První známá vrchnost byli páni z Landštejna, kterým patřil statek Lomnice a s ním i Lužnice. V roce 1435 se vzdala husitská Lomnice panu Oldřichovi z Rožmberka a s ní se obec dostala k panství v Třeboni.

Třicetiletá válka Lužnici, stejně jako celý kraj, zle poškodila. Celá obec – 25 čísel – byla vypálená a pustá, takže roku 1625 zde nebylo živé duše. Jen pomalu se shledávalo rozprchlé obyvatelstvo a domy byly obnovovány. V 19. století se obec rozrůstala, byla postavena i nová budova školy. Na místě staré kapličky uprostřed návsi byla vystavěna nová velká kaple sv. Jana Nepomuckého, která je dominantou obce i v současnosti.

Na začátku 20. století byla zřízena železniční zastávka Lužnice na trati, která tu vedla již od roku 1872, ve dvacátých letech vystavěna elektrárna u Rožmberka, nový železobetonový most přes řeku a na počátku let třicátých vybudována nová budova školy.

Zajímavé přírodní lokality v okolí obce, typická jihočeská venkovská zástavba, klidné prostředí jsou dobrými podmínkami pro turistiku a rekreaci. Je zde řada ubytovacích zařízení, obchod, dvě restaurace. Na kraji obce u řeky se nachází Kemp Lužnice, který je vyhledávaným stanovištěm zvláště pro proplouvající vodáky.

Z Lužnice je to pár kroků na hráz rybníka Rožmberk, po níž vede Naučná stezka Rožmberk, která míří i do lázeňské Třeboně. Pod hrází Rožmberka jsou historické sádky, u nichž stojí zajímavá pamětihodnost - Rožmberská bašta. 

Pozvánka do Lužnice na tradiční kulturní akce a události.


Vznik: první zmínky 1371
Rozloha: 1215 ha
Počet obyvatel: 326
Pošta: 379 01 Třeboň
Wwwwww.obec-luznice.cz

Nabídka ubytování v Lužnici

Penzion Rožmberk

Penzion v Lužnici u Třeboně na břehu stejnojmenné řeky. V nabídce 2 až 4-lůžkové pokoje a apartmány. Zahrada, zázemí pro děti. V sezoně se snídaní.

Penzion Lužnice

Ubytování v Lužnici u Třeboně ve třech prostorných apartmánech s vlastním soc. zař. K dispozici zahrada s grilem, kolárna, parkoviště, WiFi. 21 osob...

Ubytování U Radostů

Penzion v Lužnici nabízí samostatné dvoulůžkové pokoje. Možnost přistýlky, snídaně, klimatizace. Klidné prostředí. Parkování, úschovna kol.

Ubytování Lužnice 167

Ubytování v Lužnici v rodinném domě v samostatném třílůžkovém pokoji a nebo v šestilůžkovém apartmánu. WiFi. Posezení venku. Parkování.

 

Zobrazit ubytování v LUžnici

Galerie
rozbalit galerii
Komentáře
Celkem 0 komentářů


Konec výpisu článku Lužnice, id: 5480 , rubrika: Třeboňsko
Kategorie: , zveřejněn: 1.01.2016
Autor: Marie Košinová