Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Novosedly nad Nežárkou

Novosedly nad Nežárkou je obec ležící cca 13 km severovýchodně od Třeboně a 3 km jihozápadně od Jemčiny.

Novosedly - Jihočeská vesnice roku 1998

Obec Novosedly nad Nežárkou (lidově Novosedla) je poprvé zaznamenána v roce 1359, kdy patřila k panství Strážskému. Tehdy již podle záznamů v knihách prvního arcibiskupa pražského Arnošta z Pardubic měla vlastního faráře Mikuláše, který zde, v Novosedlách, právě v roce 1359 zemřel.

Jméno obce pravděpodobně vyjadřuje skutečnost vesnice nově osídlené, druhá část názvu "sedly" bezpochyby souvisí se slovy sedět, sedlat, sedlo či sídlo. Obec patřila ke Stráži, ale od roku 1589 se staly Novosedly spolu s obcemi Kolence a Mláka trvalou součástí Třeboňského panství.

Dominantou obce je farní kostel sv. Václava.  Tento novorománský kostel zasvěcený svatému Václavovi z r. 1867 stojí na místě starší gotické stavby, z níž zůstala ponechána sakristie z původního presbytáře, a hranolová věž byla při přestavbě zvýšená.

Z památek stojí za zmínku stojí na návsi dochované statky s trojúhelníkovými štíty a kovárna z poloviny 19. století. Původní tvar Novosedel se selskými statky a jen několika málo chalupami odpovídá tzv. slovanskému typu našich návsí. Kruhovitá náves se statky okolo a nezbytným rybníčkem uprostřed. Teprve později pak vznikaly domy rozestavěny podle cest vedoucích ze vsi do okolí.

Další památkou Novosedel je místní kaple sv. Jana Nepomůckého

Na kraji města je k dispozici volně přístupné víceúčelové sportovní hřiště, které určitě rádi využijí návštěvníci s dětmi ubytování v obci. Ubytování v Novosedlech nad Nežárkou nabízí např. Penzionu na návsi. V obci sídlí a má i obchod pro místní v okolí vyhlášená Pekárna Novosedly. 

Novosedly jsou vyhledávanou turistickou vesnicí, neboť nabízí klidný venkovský pobyt, a cyklistické stezky snad na všechny strany - dojet můžete do Třeboně, Červenou Lhotu, ale i do České Kanady. V okolí Novosedel jsou hluboké lesy, v nichž také můžete narazit na Čertovu šlápotu. Severozápadně od obce leží  turisty vyhledávaný lovecký zámeček Jemčina.

K obci Novosedly patří ještě vesnice Kolence a Mláka. 


Vznik: 1359
Rozloha: 4466 ha
Počet obyvatel: 662
Pošta: 378 17
Www: www.novosedly.cz

Nabídka ubytování v Novosedlech nad Nežárkou

Chata Holná

Nabídka pronájmu zděné moderně zařízené chaty pro 8 osob nedaleko rybníka Holná. Pozemek kolem chaty je oplocen. Klid a soukromí. Celoroční nabídka.

Kemp Mláka (Starý Hamr)

Kemp Mláka se nachází na levém břehu Nové Řeky 9 km od Třeboně směrem na Jindř. Hradec. Nabízí pětilůžkové chatky a mnohé další služby.

Restaurace Koliba Mláka

Restaurace Koliba u Kempu Mláka nabízí mj. speciality na otevřeném ohni. Letní terasa a zahradka. Možnost svatebních a jiných oslav, večírků.

 

Zobrazit ubytování v Novosedlech nad Nežárkou

Galerie
rozbalit galerii
Mapa
sbalit mapu
Komentáře
Celkem 0 komentářů


Konec výpisu článku Novosedly nad Nežárkou, id: 5383 , rubrika: Třeboňsko
Kategorie: , zveřejněn: 1.01.2016
Autor: Marie Košinová