Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Staňkov

Obes Staňkov se rozkládá pod vysokou hrází Staňkovského rybníka, 2 km od Chlumu u Třeboně.

První písemná zmínka o obci Staňkov pochází z roku 1654.

Dějiny i současnost Staňkova jsou ovlivněné blízkým Staňkovským rybníkem, hranicí s Rakouskem, a jsou podobné s historií nedalekého Chlumu u Třeboně. Nikdy zde nebylo moc sedláků, protože zdejší terén nedovoloval příliš rozšířovat polní plochy.  Stejně jako v Chlumu se zde se zpracovávala železná ruda a ve zdejším hamru, pod hrází rybníka stála kovárna. Po roce 1920 vesnice dostala částečně rekreační charakter.

Staňkov se v roce 1938 zapsal mezi místa, kde za vypjaté mezinárodní situace došlo k boji. Poblíž obce byl hraniční přechod do Rakouska a celnice, a právě na ten v roce 1938 zaútočili němečtí nacisté, ale čs. stráž v boji útok němců odrazila. Po roce 1948 se v těchto končinách usadila Pohraniční stráž a byl zakázán vstup do okolní přírody i do Staňkovského rybníka.

Z památných objektů obce můžeme jmenovat jen boží muka z roku 1808, stojící 1 km severozápadně od obce ve směru na Mirochov. V obci je zděná kaplička s dřevěnou oplechovanou zvoničkou.

Staňkov leží v jednom z cípů Staňkovského rybníka a není tedy divu, že je vyhledávanou rekreační oblastí. Během letní sezóny se díky mnoha kempům na jeho březích počet zdejších obyvatel několikanásobně zvětší.


Vznik: 1654
Rozloha: 18,87 km²
Počet obyvatel: 220
Pošta: 378 06
Www: www.ou-stankov.cz

Nabídka ubytování na Staňkově

Chalupa u rybníka Hejtman

Nabídka ubytování ve dvou chatkách a ve dvou apartmánech v chalupě. V každé části je zařízená kuchyň, umývárna, sprcha, WC, teplá voda, TV.

Hotel Česká Kanada

Hotel Česká Kanada ve Staňkově se nachází mezi známými rybníky Hejtman a Staňkovský v malebné vesničce na Třeboňsku.

Autokemp Za humny

Ubytování na Třeboňsku v obci Staňkov u Chlumu u Třeboně, nedaleko rekreačního rybníka Hejtman.

Staňkovský apartmán

Dovolená v obci Staňkov pár kroků od Staňkovského rybníka. K dipozici čtyřlůžkový apartmán. Bezbariérový přístup. Vhodné i pro rybáře.

 

Zobrazit ubytování na Staňkově

Galerie
rozbalit galerii
Mapa
sbalit mapu
Komentáře
Celkem 3 komentáře, poslední přidán 14.09. 2017 08:27

michaela 07.10. 2013 17:22 Odpovědět
Staňkov je moc krásné město. Doporučila bych ho i turistům a lidem z okolí. Má v sobě kouzlo, a když mám volnou chvilku, tak se ráda procházím po městě Staňkov. Staňkov jsem si oblíbila hlavně proto, že jsem tady poznala super přítele, a který mě tady po okolí provedl a od té doby nedám na tohle město dopustit
marie 13.07. 2015 16:17 Odpovědět
tento prispevek je to pravda obec stankov je a bude pekna az se opet bude rada ve vsem shodovat.
Jakub 14.09. 2017 08:27 Odpovědět
Krásná obec doporučuji tam jet na Dovču

Konec výpisu článku Staňkov, id: 5392 , rubrika: Třeboňsko
Kategorie: , zveřejněn: 1.01.2016
Autor: Marie Košinová