Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Domanín

Obec Domanín 5 km od Třeboně, byla zmiňována v r. 1367 během založení augustiniánského kláštera v Třeboni. Patřila k křeboňskému klášteru, a proto historie obce je úzce spjata s historií Třeboně. Za časů Krčína, když budoval Svět a Nevděk byl spojen s Opatovickým rybníkem, byla obec z Třeboně přístupná jen po dlouhém dřevěném mostě, který začínal na místě, kde dnes přechází světská hráz v opatovickou. 

Z místní starší dřevěné svatyně pocházel gotický obraz Mistra třeboňského „Kladení Krista Pána do hrobu.“ Originál je uložen v Národní galerii; od roku 1925 stojí v Domaníně na návci nová kaple sv. Václava.

Na návsi stojí několik zachovalých selských stavení z konce 19. století.

K obci Domanín patří hřbitovní kostelík sv. Jiljí u rybníka Svět, který je prvně uváděn 1515. Původní kostelík byl gotický. V letech 1574–1576 byl rozšířen Janem Vlachem. Z té doby zbyly na vnějším zdivu zbytky sgrafit. Kostelík byl původně bez věže, která byla přistavěna v r. 1776 v barokním stylu. Z vnitřní nástěnné výzdoby je nejvýznamnější freska z r.1588 od T. Tesla, zpodobňující dominátora Viléma z Rožmberka s jeho dvěma manželkami. V letech 1784–1876 byl používán jako hrobka pro Schwarzenberskou rodinu.

Novým místem pro pochovávání zesnulých členů šlechtického rodu se stala Schwarzenberská hrobka Božského vykupitele. Byla postavena v novogotickém slohu za pouhé 2,5 roku v letech 1875–1877 pod vedením autora Damitia Devoratzkého a nejen díky založení na mokrém podloží je technickým unikátem.


Vznik: 1367
Rozloha: 1240 ha
Počet obyvatel: 344
Pošta: 379 01
Www: http://www.obec-domanin.cz/

Nabídka ubytování v Domaníně

Penzion Domanín

Penzion v Domaníně nabízí pokoje pro 2 až 6 osob s vl. soc. zařízením. K dispozici společenská místnost, WIFI, zahrada, venkovní kuchyně, dětské...

Ubytování se zahradou

Ubytování v Domaníně u Třeboně nabízí chatu, chalupu, dřevěný či vlastní stan v klidném prostředí. K dispozici WIFI, zahrada, ohniště, gril.

Ubytování Na statku

Pohodové ubytování v Domaníně u Třeboně na chalupě (bývalém statku). Venkovní bazén, posezení, krb, gril. Možnost zapůjčení kol. Parkování v objektu.

Ubytování Pod dubem

Ubytování v penzionu v Domaníně u Třeboně. Vhodné pro páry, rodiny i party přátel. Úschovna kol, kryté zahradní posezení. ohniště, gril. Parkování.

Ubytování Vila Amálka

Vila Amálka nabízí ubytování v klidné části Třeboně, cca 15 minut chůze od centra. V nabídce samostatné pokoje a apartmány pro 2 až 5 osob. Možnost...

Ubytování u Šírků Domanín

Ubytování v apartmánech v Domaníně u Třeboně. Venkovní posezení, krb, dětské hřiště se skluzavkou, parkoviště v areálu pensionu. Možnost snídaně.

 

Zobrazit ubytování v Domaníně

Galerie
rozbalit galerii
Mapa
sbalit mapu
Komentáře
Celkem 1 komentář, poslední přidán 12.06. 2012 15:12

Dr. Milan Hlinomaz 12.06. 2012 15:12 Odpovědět
Tady se, jako historik a rožmberkolog, poprvé setkávám s termínem pro Viléma z Rožmberka „dominátor“. Fresku namaloval Tobiáš Els roku 1568. Zdá se, že to psal nějaký „alternátor“.
M.H.

Konec výpisu článku Domanín, id: 5389 , rubrika: Třeboňsko
Kategorie: , zveřejněn: 30.12.2015
Autor: Marie Košinová