Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Suchdol nad Lužnicí

Město Suchdol nad Lužnicí se nachází v oblasti Třeboňska, dvacet kilometrů jižně od Třeboně, na hlavním tahu do Rakouska. Město je pro turisty poměrně  známé hlavně díky velké tradici akcí místních vodáků na řece Lužnici, ale také díky krásné okolní přírodě s několika rezervacemi.

Suchdol n. L. je oblíbená i pro cykloturisty, neboť  je velmi dobře dostupná  hned z několika světových stran.  

Z historie Suchdola nad Lužnicí

V písemných pramenech se o obci Suchdol nad Lužnicí prvně hovoří v r. 1362, kdy byl pány z Landštejna prodán a stal se součástí třeboňského panství Rožmberků. Po vymření Rožmberkú v r. 1611 přešel Suchdol do rukou pánů ze Švamberka, ale po bělohorské porážce českých stavů, ke kterým patřili i Švamberkové, byl Suchdol zabaven ve prospěch císaře Ferdinanda II. V rukou Habsburků zůstal do roku 1660, pak se dostal do držení rodu Schwarzenberků. V r. 1876 byl Suchdol povýšen na městečko (městys); dnes je Suchdol městem.

V r. 1625 zde vznikla tavírna stříbrné rudy, která ročně zpracovávala až 4000 hřiven (asi 900 kg) stříbra. Roku 1775 byla tavírna změněna na sklárnu, a ta zanikla ve 40. letech 20. stol. Objekty sklárny pak sloužily chvíli textilnímu a později dřevozpracujícímu průmyslu.

Suchdol nad Lužnicí dnes

Jedinou významnější památkou je zde kostel sv. Mikuláše, stojící na křižovatce silnic v jižní části obce. Byl vystavěn vrcholně goticky v r. 1363 jako první jihočeské dvoulodí, jehož klenby byly svedeny na jediný středový sloup. Druhou památkou Suchdola je barokní kaple sv. Jana Nepomůckého z r. 1728, kterou dal postavi Jiřík Novotný svým nákladem.

V Suchdole nad Lužnicí se narodil František Dryje, malíř a učitel (1920 - 2005)

Koncem roku 2017 byl v Suchdole na náměstí odhalen Pomník zavražděných židovských občanů.

Zajímavostí je i část obce při silnici na Jílovice, kde se dochovala zástavba původní tzv. lánové vsi s řadou uzavřených dvorců.

Suchdol nad Lužnicí je známou základnou vodáků a tradičním startovním místem plavby po Lužnici. Ve městě už řadu let funguje místní Vodácký klub, který se proslavil pořádáním akcí Benátská noc, Vodácký flám a hlavně Odemykání (a Zamykání) řeky Lužnice.

Město je i oblíbeným letoviskem pro kvalitní koupání v zatopených pískovnách mezi obcí a vesnicí Klikov.

Suchdol vyhledávají i milovníci přírody, kteří se chtějí pokochat barevností a vůní fauny nedalekého rašeliniště Červené blato, či aby prošli kaňonem  řeky Dračice.

Části obce:


TIP TŘEBOŇSKA.CZ: Navštivte zajímavé kulturní akce na Suchdolsku v roce 2019!


V roce 2012 VODÁCKÉ MĚSTO Suchdol nad Lužnicí oslavilo 650 let:

Jsou města, která znají přesnou dobu svého vzniku. Suchdol nad Lužnicí k nim nepatří. Naopak, patří do velké skupiny obcí, které si svůj vznik připomínají podle nejstarší písemné zprávy bezpečně ověřující jejich existenci. V případě tohoto města je to zmínka ze dne 19. prosince roku 1362 v proslulém rožmberském kopiáři „Kodex Marientálský“, který obsahuje mj. také listinu z roku 1362, kterou Lutold z Landštejna prodal ves Suchdol a Šalmanovice svým příbuzným, pánům Petrovi, Joštovi, Oldřichovi a Janu, bratřím z Rožmberka.


Vznik: 1362
Rozloha: 6404 ha
Počet obyvatel: 3618
Pošta: 378 06
Webové stránky: www.suchdol.cz

Nabídka ubytování v Suchdole nad Lužnicí

Mobilheim Suchdol nad Lužnicí

Ubytování v Suchdole nad Lužnicí v samostatném objektu pro maximálně 6 osob. K dispozici obývací část, kuchyně, dva dvoulůžkové pokoje, soc. zařízení.

Penzion Suchdol

Ubytování v Boru u Suchdola n. L. s výhledem na panorama Novohradských hor. V nabídce dva plně vybavené apartmány; každý s terasou.

Chata Cep

Chata v chatové oblasti Cep u rybníka Podřezaný. K dispozici tři ložnice a dva sociály. U chaty travnatá pláž s posezením a ohništěm. Pramice.

U Staré lékárny

Ubytování v Suchdole nad Lužnicí pro 10 osob v garsoniéře a bytě 2+kk. Venkovní posezení s krbem, parkování, úschovna jízdních kol, wifi připojení.

 

Zobrazit ubytování v Suchdole nad Lužnicí

Galerie
rozbalit galerii
Mapa
sbalit mapu
Komentáře
Celkem 0 komentářů


Konec výpisu článku Suchdol nad Lužnicí, id: 5401 , rubrika: Třeboňsko
Kategorie: , zveřejněn: 2.01.2016
Autor: Marie Košinová