Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Lomnice nad Lužnicí

Město Lomnice nad Lužnicí vzniklo ve 13. století z tržní osady při raně gotickém hradu. Původní hrad dnes připomíná už jen bývalá hradní kaple sv. Václava. Největší prosperitu město zažilo v době vlády Rožmberků a to především díky budování rozsáhlé rybniční sítě v okolí.

Název „nad Lužnicí“ je poněkud zavádějící, neboť západního okraje města se dotýká Zlatá stoka. Zmíněná řeka teče asi 2 až 2,5 km východně od Lomnice, oddělena od ní ještě Tisým potokem. Zato je však Lomnice doslova obklopena ze všech stran rybníky.

Obec se vyvinula z tržní osady při raně gotickém hradu, připomínaném v r. 1265. Ten byl sídlem pánů z Lomnice, jedné z větví Vítkovců. V r. 1381 jej výměnou získal král Václav IV. a učinil z něj opěrný bod své moci proti znepřátelenému Jindřichovi z Rožmberka. Za svého pobytu na zdejším hradě v r. 1382 povýšil panovník Lomnici na město, které smělo být ohrazeno hradbami, věžemi a příkopem. Jeho bezpečnost zajišťovaly i vodní toky, zčásti přirozené, zčásti umělé kanály, které obec obklopovaly ze tří stran. Po husitských válkách získali zdejší panství Rožmberkové, kteří dali hrad zbořit. Na jeho místě vzniklo během 16. stol. druhé městské náměstí trojúhelníkovitého tvaru, v jehož středu zůstal dochován jediný pozůstatek hradu – bývalá hradní kaple, dnes kostel sv. Václava.

V 16. století město prosperovalo, mj. i díky vybudování rozsáhlé rybniční soustavy v jeho blízkém okolí. Z městských budov se nejlépe dochovala radnice na náměstí, pozdně renesanční stavba s vysokou atikou a průčelní věží, pocházející z doby před r. 1604, barokně přestavěná v r. 1781 a upravená po požáru v letech 1800–04. Je to zajímavá stavba jednopatrová budova se slepou fasádou druhého patra a čtyřbokou věží s bání uprostřed průčelí. 

Farním kostelem ve městě Lomnice nad Lužnicí je kostel sv. Jana Křtitele, který pochází ze 14. století, ale byl od té doby několikrát přestavován. Kostel je zasvěcen - jak říká i název kostela - svatému Janu Křtiteli, a protože 24. června je podle liturgického kalendáře slavnost Narození tohoto světce, bývá každoročně vždy poslední víkend v červnu velká tradiční Lomnická pouť.

K zajímavým památkám ještě patří kaplička svatého Floriana a tři další kapličky u cesty k Záblatí.

U kostela je tzv. Farská louka, která v sezoně poskytuje příjemné posezení a občerstvení a je také díky krytému pódiu a příslušenství dějištěm mnoha kulturních akcí. 

Informace o městě a okolí v IKS Lomnice n. L.


Vznik: 1265
Rozloha: 1888 ha
Počet obyvatel: 1590
Pošta: 378 16
Www: www.lomnice-nl.cz

Nabídka ubytování v Lomnici nad Lužnicí

Penzion u Radnice

Ubytování ve 2 až 5-lůžkových pokojích v centru Lomnice n. L. Každý s vl. soc. zařízením. Parkování, úschovna kol. Možné i krátké pobyty. Bezbariérové.

Ubytování Sluníčko

Pohodové ubytování v apartmánech v klidné části Lomnice n. L. s možností posezení v soukromém vinném sklípku, dvorek s posezením, grilování.

Holiday Village Třeboňsko***

Holiday Village Třeboňsko se nachází v klidném místě města Lomnice n. Lužnicí. V nabídce jsou dva rekreační domy. Přízemí je bezbariérové.

Buxusson Resort

Dva velkolepé rekreační domy v Lomnici n.L., každý pro max. 12 osob, se svojí oplocenou zahradu a hřištěm. Poblíž apartmán pro dvě osoby, se snídaní.

Dvůr Šaloun

Dvůr Šaloun nedaleko Lomnice n.Lužnicí nabízí ubytování ve stylových vzdušných samostatných pokojích. Široká možnost vyžití, i pro děti. Se snídaní.

Penzion & Restaurace Papírna

Nové moderní ubytování v Lomnici nad Lužnicí, v klidné okrajové části. K dispozici 8 samostatných pokojů, apartmán. Se snídaní, stravování. Cyklisté...

 

Zobrazit ubytování v LOMNICI NAD LUŽNICÍ

Galerie
rozbalit galerii
Mapa
sbalit mapu
Komentáře
Celkem 0 komentářů


Konec výpisu článku Lomnice nad Lužnicí, id: 5388 , rubrika: Třeboňsko
Kategorie: , zveřejněn: 1.01.2016
Autor: Marie Košinová