Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Třeboň - město

Historická část města s dominantami areálu renesančního zámku, gotického kláštera a děkanským kostelem, souborem renesančních a barokních měšťanských domů na náměstí, půvabnou renesanční tradniční věží a novogotickým městským pivovarem se staletou tradicí je autentickým obrazem města doby vrcholné éry rybničního hospodářství 16. století.

Zobrazit Třeboň na mapě

Pohled na t

 

Založení města Třeboň

Počátky města sahají asi do poloviny 12. století, kdy na jedné ze stezek, procházejících širokým pohraničním hvozdem, vznikla malá osada či jen pouhý dvorec. Celé rozlehlé území dostal od krále výsluhou podnikavý Vítek z Prčic, první známý člen později rozvětveného rodu Vítkovců. V polovině 13. století koupili toto území bratři Pelhřim a Ojíř z landštejnské větve Vítkovců. Kolem roku 1300 lze v Třeboni předpokládat městské opevnění, zesílené zvenčí vodním příkopem.

Třeboň se vyvinula ve středisko rozšiřujícího se panství.

Třeboň v majetku Rožmberků

V roce 1366 se vlastníky Třeboně a přilehlého panství stali bratři z Rožmberka, za nichž město nabylo významu a rozmachu. Největšího rozkvětu dosáhla Třeboň v 16. a na počátku 17. století, zejména za vlády posledních Rožmberků, bratrů Viléma a Petra Voka.

Náměstí v Třeboni

Přirozeným centrem celé městské památkové rezervace je náměstí, obklopené měšťanskými domy s renesančními a barokními štíty.

Nejvýznamnějším objektem je stará radnice, z jejíž 31 metrů vysoké věže je krásný výhled do okolní krajiny. Radnice vznikla v 16. století přestavbou dvou shořelých domů. S přispěním císaře Ferdinanda III. byla k radnici později přistavena čtyřboká, 31 metrů vysoká věž s ochozem. V polovině 18. století bylo průčelí budovy ozdobeno freskami s rožmberským, schwarzenberským a městským znakem. Při přestavbě roku 1819 byl radniční dům zvýšen o druhé patro.

Nyní se v něm nachází loutkové divadlo (dříve výstavní síň) a městské muzeum (od roku 2008). V areálu bývalé radnice je také barokní divadlo J. Tyla, postavené v roce 1832. V tomto divadle vystupovala řada významných umělců, za všechny jmenujme Antonína Dvořáka a Emu Destinnovou. Dnes se zde v sezóně střídají umělci a divadelní soubory z celé republiky.

Uprostřed náměstí stojí renesanční kamenná kašna z r. 1569 od kameníka Jordana, v její blízkosti pak barokní mariánský sloup. Tato barokní památka je dílem kameníka Leopolda Huebera. Na náklady měšťanů Jana a Alžběty Pilsových byla roku 1780 zhotovena socha Panny Marie na štíhlém jehlanu, jež spočívá na trojbokém podstavci se sochami sv. Josefa, sv. Vojtěcha a sv. Alžběty.

Třeboňský zámek

Třeboňský zámek je jedním z největších zámeckých komplexů v České republice. Na jeho místě původně stával panský dvorec, změněný na tvrz a později kamenný hrádek, zmiňovaný poprvé roku 1374. Na místě gotického hradu bylo později vystaveno honosné renesanční sídlo významného rodu Rožmberků. Další mocný rod, Schwanzenberkové, kteří Třeboň vlastnili od roku 1660, obohatili zámek barokními dostavbami na vnějším nádvoří.

Zámek je obklopen nádherným parkem a hradbami.

Větší část třeboňského zámku dnes zaujímají depozitáře Státního oblastního archivu. Nachází se zde mimo jiné i rožmberský archiv, jeden z nejcennějších šlechtických archivů. Řada archiválií je uznána za kulturní památky; nejstarší uložená listina pochází z roku 1184.

Augustiniánský klášter a kostel

Pár kroků od náměstí je augustiniánský klášter. Tvoří uzavřený areál budov z okruhu městských zdí. Byl založen bratry z Rožmberka v roce 1367 pro kanovníky řádu sv. Augustina. Brzy po založení konventu byly postaveny hlavní klášterní budovy a kostel svatého Jiljí. Z původního kláštera si zachovala svou prvotní podobu ze 14. století v neporušeném stavu pouze křížová chodba s kaplí sv. Jana Křtitele, zatímco jeho patro bylo v pozdějších dobách několikrát změněno.

V roce 1785 byl klášter zrušen. Návštěvníci dnes mohou vstoupit pouze do kostela a přilehlé křížové chodby. Kostel nese od konce minulého století rozšířený název na kostel Panny Marie Královny a sv.Jiljí. Zvláštností stavby je dvojlodí, provedené zde poprvé v českých zemích. Gotickou klenbu podpírají čtyři štíhlé sloupy, stojící v podélné ose kostela.

Koncem 14. století byl kostel vyzdoben tabulovými oltářními obrazy od Mistra Třeboňského a opukovou sochou Madony s děckem. Socha je v kostele dodnes a podle odborníků jde o jeden z nejkrásnějších výtvorů českého sochařství.

Brány do Třeboně

Do samotného centra Třeboně vedou tři hlavní cesty, které lemují mohutné brány. U kostela je brána Budějovická, vybudovaná v letech 1605 až 1611, přestavěna do nynější podoby na začátku 19. století.

Na východní straně zase město střeží Hradecká brána, jejíž jádro pochází z 20. let 16. století, kdy se brána stala součástí zdokonaleného městského opevnění.

Na jižní části města je Svinenská brána. Má obloučkové štíty a sgrafitovou výzdobu.

Hned za ní je ještě jedna brána, Novohradská, vedoucí na hráz rybníka Svět. Ta byla vybudována v 16. století. Vjezd do brány je ve tvaru gotického lomeného oblouku, přístup k ní je z obou stran omezen hradební zdí.

K Třeboni paří místní části Branná, Břilice, Holičky, Nová Hlína, Přeseka, Stará Hlína.


Vznik: 1240
Rozloha: 9038 ha
Počet obyvatel: 8840 (k 31. 12. 2007)
Pošta: 379 01
Policie: Ano
Webové stránky: http://www.mesto-trebon.cz

Nabídka ubytování v Třeboni

Penzion Vratislavský dům

Nabídka pohodlného ubytování v historickém centru města Třeboně v penzionu, který se nachází v historické budově Vratislavského domu.

Hotel Zlatá hvězda ****

Renesanční hotel Zlatá hvězda****, ubytování v Třeboni přímo na náměstí s wi-fi zdarma, vstřícným personálem, vlastním wellness centrem a pobytovými...

Apartmány Na Seníku

Ubytování v Třeboni v moderně zařízených apartmánech s 2 - 5 lůžky a jedné garsoniéře pro dvě osoby a s přistýlkou. Parkování. Pergola, dětské hřiště.

 

Zobrazit nabídku ubytování v Třeboni

 

Galerie
rozbalit galerii
Mapa
sbalit mapu
Komentáře
Celkem 9 komentářů, poslední přidán 03.03. 2014 12:54

Hana Janošková 16.07. 2010 21:26 Odpovědět
Dobrý večer, komentář jsem si se zalíbením přečetla. Schválně jsem použila slovo se zalíbením, jelikož já , co by milovník literatury mám ráda sloh nA úrovni a tu Váš článek má. Je obsažný tak akorát, aby se čtenář nazačal nudit, a přitom se dozvěděl vše potřebné o místě, kde chce tak jako já strávit dovolenou. Díky, Hana janošková, Brno
terka 16.03. 2011 16:00 Odpovědět
jo je to dobraaa stránka :-)
Čestmír 23.06. 2011 17:34 Odpovědět
Dobrý den, mám jen trochu hnidopišskou připomínku: divadlo, které bylo postaveno v roce 1832, zcela jistě nemůže být barokní…
Mak 09.04. 2012 13:51 Odpovědět
Dobrý den, ráda bych jen upozornila na nesrovnalost v datumu vzniku. Na začátku v odstavci Založení města Třeboň máte vznik uveden na polovinu 12.století a na konci textu v obecném shrnutí máte jako rok vzniku uveden rok 1240 což je polovina století 13.
Marie Košinová 10.04. 2012 09:36 Odpovědět
Dobrý den,
děkujeme za komentář. Počátky města a vznik města (historicky doložený) nemusí být – a často ani nebývá – jedno časové období.
Polovina 12. století je doba, kdy pravděpodobně do zdejší oblasti přišli v souvislosti s vnitřní kolonizací první usedlíci.
Rok 1240 je rokem první písemné zmínky o městě; poprvé je totiž v písemnostech uvedeno jméno osady Witknow, a to v listině kláštera Světlá (Zwettl v Dolním Rakousku), z roku 1261 nalezneme označení Witigenowe – Vítkův luh.
Původ pozdějšího jména Třeboň je poněkud záhadný a v písemnostech se vyskytuje až ve 14. století.
Ladislav 02.05. 2012 11:10 Odpovědět
Třeboň – třebiti (klestit, kácet). Jsem technik, proto se omlouvám za případné nepřesnosti. Podobný název města je např. Třebíč, obec Třebenice atd. Je to pouze můj názor. Jsem technik, nikoliv znalec jazyka.
Ladislav 02.05. 2012 11:21 Odpovědět
pane Čestmíre …asi chtěl autor říci ..ve stylu Baroka. Doporučuji návštěvu, architektonicky velmi impozantní.
Tomáš 10.09. 2013 21:06 Odpovědět
Děkuji za krásné psaní o Třeboni.
Prožil jsem tam krásné dětství a rád na to vzpomínám.
Šárka Vojáčková 03.03. 2014 12:54 Odpovědět
Letošní prázdniny se se svojí kamarádkou chystáme do Třeboně, krásného to rožmberského města. Děkuji za krásný popis města a okolí. Dobře se orientuji a nenudím se při čtení. Šárka Vojáčková

Konec výpisu článku Třeboň - město, id: 5356 , rubrika: Třeboň
Kategorie: , zveřejněn: 7.06.2005
Autor: Marie Košinová