Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Chlum u Třeboně

Titul městys obdržel Chlum u Třeboně ve své historii hned dvakrát. Poprvé to bylo císařským rozhodnutím ze dne 3. prosince 1857. Podruhé skoro za 150 let dne 10. října 2006 rozhodnutím parlamentu České republiky.

Historie osídlení sahá až ke konci 14. stol. Během staletí se na zdejším panství vystřídali Vítkovci, Rožmberkové, Krajířové, Lobkovicové, Slavatové, Stadionové a posledním majitelem byl od r. 1875 synovec císaře Františka Josefa I., arcivévoda František Ferdinand d’Este. Původní tvrz z počátku 16. stol. byla r. 1710 přestavěna na barokní zámek, a ten byl v letech 1881–84 přestavěn do dnešní podoby. Dvacetihektarový park se vzácnými dřevinami založil konopišťský zahradník Mössmer. V parku před zámkem stojí barokní sochy sv. Anny a Jana Nepomuckého.

Po válce panství spravovalo ředitelství lesů z Prahy, zámek se stal letním sídlem vládních úředníků a do Chlumu na letní byt začali přijíždět mnozí umělci, mj. K. M. Čapek-Chod, K. Konrád, G. Preissová, A. Sova, O. Nedbal, V. Novák, K. Kovařovic, F. Kysela, rád se sem vracel F. Hrubín (1910–71), byla zde zfilmována jeho hra Srpnová neděle. Zámek i park jsou nyní soukromým majetkem, nejsou přístupné.

Chlum byl významnou průmyslovou obcí, na konci 18. stol. zde pracovala železárna, vyráběly se mj. koleje pro koněspřežku. V r. 1891 firma Stölze zprovoznila sklárnu a ta patřila až do konce 20. stol. mezi nejlepší v Čechách. Byla součástí firmy Crystalex v Novém Boru a vyráběla luxusní olovnatý křišťál a kalíškovinu. 

Dominantou Chlumu u Třeboně  je bezesporu poutní kostel Nanebevzetí Pannny Marie z r. 1745, který  stojí na návrší a má kolem cenné barokní sochy světců. Ke kostelu vede mohutné schodiště. Prohlídka kostela je velmi zajímavá; přiblíží nám jak je jihočeský Chlum u Třeboně, a tedy i místní kostel, spjatý s oběma velkými válečnými konflikty minulého století.

Chlum u Třeboně je dnes velmi vyhledávané místo letní rekreace a dovolené. Je dobře dostupný na kole; vedou tudy mnohé cyklostezky. Při východním okraji obce je rekreační rybník rybník Hejtman (82 ha). Ten byl založen v 16. stol. a pojmenován podle hejtmana Krajíře z Krajku. Hejtman nabízí nejen výborné koupání, ale je zde také možné rekreační rybaření.

Městys Chlum u Třeboně má místní části Chlum u Třeboně, Lutová, Mirochov, Žíteč.

 

V Chlumu se každoročně koná řada tradičních kulturních a společenských akcí  pro nejširší veřejnost.


Statut: Městys
Rozloha: 4739 ha
Počet obyvatel: 2150
Pošta: 378 04
Webové stránky: http://www.chlum-ut.cz/

Nabídka ubytování v Chlumu u Třeboně

Chalupa Žíteč

Ubytování v Žítěči nabízí dvě sousedící, ale zcela samostatné chalupy; jedna pro max. 8 osob, druhá pro 4 osoby. Parkování v zahradě.

Apartmány Na Hájence

Nové ubytování v apartmánech, zhotovených v budově bývalé hájenky v klidné části Chlumu u Třeboně. K dipozici 3 apartmány pro celkem 11 osob.

Ubytování U Toma

Nová nabídka ubytování ve 4-lůžkových apartmánech v Chlumu u Třeboně. K dispozici zahrada, zázemí pro děti.

Chalupa u cesty

Chalupa na samotě 15 km od Třeboně. K dispozici 5 ložnic pro celkem 15 osob. Wifi. Zahrada, pergola, přístřešek pro kola, ohniště, dětský koutek.

Apartmány Jana Stejskalová

Ubytování v Chlumu u Třeboně. V nabídce dva samostatné apartmány, oddělené živým plotem. Každý apartmán má dva pokoje s celkem 5 lůžky.

 

Zobrazit ubytování v Chlumu u Třeboně

Galerie
rozbalit galerii
Mapa
sbalit mapu
Komentáře
Celkem 0 komentářů


Konec výpisu článku Chlum u Třeboně, id: 5391 , rubrika: Třeboňsko
Kategorie: , zveřejněn: 2.01.2016
Autor: Marie Košinová