Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Anifilm 04 připomene Břetislava Pojara

Mezinárodní festival animovaných filmů Anifilm 04, který bude v Třeboni 3 – 8. května 2013 zareagoval na smrt Břetislava Pojara oznámením, že na Anifilmu 2013 věnuje část programu tomuto velikánu české animace a připomene řadu jeho snímků.

Břetislav Pojar a Anifilm

Anifilm 2012Břetislav Pojar byl tvůrce, který stál u zrodu českého animovaného filmu a je nespornou osobností a autoritou i ve světovém filmu.

Pojar byl pravidelným hostem třeboňského festivalu animované tvorby. A právě to je i jeden z důvodů, proč na Anifilm 2013 připraví štáb festivalu retrospektivu jeho snímků. „Chtěli jsme ji stejně udělat k jeho 90. narozeninám, aby měl motivaci a aby do Třeboně opět přijel," řekl producent Anifilmu Tomáš Rychecký.

O Pojara se v Třeboni poslední léta starali filmař Pavel Koutský a producent Michal Podhradský. Do kavárny na náměstí, kde sedával, za ním chodívali jeho kamarádi i studenti. „Každý na chvilku přisedl a popovídal. Pan Pojar jezdil do Třeboně rád, měl i bezbariéový přístup do hotelu," podotkl Rychecký.

Břetislav Pojar – scénárista, režisér

Břetislav Pojar (7. 10. 1923 Sušice, 12. 10. 2012 Praha) byl český scenárista, režisér, výtvarník animovaného filmu a profesor na Katedře animace pražské FAMU, kterou v roce 1990 spoluzakládal.

B. Pojar za svoji dlouhou, neuvěřitelných sedmdesát let trvající, tvůrčí kariéru prošel vším, čím za tu dobu prošel náš animovaný film. Okusil ve svých filmech snad veškeré formy a druhy animace, všechny druhy kamer a techniky, došel až k počítačům. Spolupracoval se čtyřmi generacemi tvůrců.

Břetislav Pojar natočil 80 titulů. Je tvůrce mj. i slavných medvědů od Kolína 
z cyklu Pojďte pane, budeme si hrát, na nichž spolupracoval s výtvarníkem Miroslavem Štěpánkem. Svým dílem se zapsal do srdcí mnoha malých i velkých diváků.

K jeho dalším významným dílům patří např. Staré pověsti české z roku 1957, Paraplíčko, Jabloňová panna …, z posledních pak jmenujme Palečka z Werichova díla Fimfárum.

www.anifilm.cz

Komentáře
Celkem 0 komentářů


Konec výpisu článku Anifilm 04 připomene Břetislava Pojara, id: 8363 , rubrika: Kultura a sport
Kategorie: , zveřejněn: 24.10.2012