Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Anifilm 2019: Anidok - animovaný dokument

 Mezinárodní festival animovaných filmů Anifilm 2019, který bude v Třeboni  ve dnech 7. – 12. května 2019,  vydal v březnu 19 newsletter, kde mj. oznamuje hlavní téma letošního Anifilmu. 

Jako mediální partner festivalu vám je předkládáme:

Anidok = animovaný dokument = hlavní téma Anifilmu 2019

Snímek Potopení Lusitanie Winsora McCaye, který je historiky považován za první animovaný dokument, vznikl před 101 lety.

Od té doby se tento „hybridní“ žánr různě proměňoval a vyvíjel. V posledních několika dekádách je anidok – jak se běžně tento formát nazývá – nesmírně populární.

Anifilm se anidoku rozhodl v roce 2019 věnovat  v doprovodném programu hlavní prostor. 

Anidok na Anifilmu 2019

Zmapujeme klíčové momenty tohoto žánru v celosvětovém měřítku.

Obsáhlý průřez filmovými díly, zejména krátkometrážními, připravujeme ve spolupráci s německou kurátorkou a dramaturgyní festivalu DOK Leipzig Annegret Richter.

Dostane se samozřejmě i na celovečerní filmy, které žánr zpopularizovaly, jako například Valčík s Bašírem. Odlišný a humorný pohled pak nabídne přehlídka animovaných mockumentů.

Jelikož je anidok čím dál populárnější i v českém prostředí, část programu bude věnována také historii i současnosti tohoto žánru u nás.

Chybět nebudou již zmíněný, oceňovaný Valčík s Bašírem, montypthonovský příspěvek Autobiografie jednoho lháře: nepravdivý příběh Grahama Chapmana a česká stopa v anidoku: na příklad Kresleno z paměti Paula Fierlingera nebo filmy Jiřího Brdečky a Michaely Pavlátová.

Stěžejní část programu věnovaného tomuto tématu se opět bude vázat na hosty festivalu. Budou to například Anca Damian či Jonas Odell, kteří kromě svých pro anidok určujících filmů během přednášek osvětlí svůj způsob práce. Legendární dánskou kreativní platformu ANIDOX pak představí filmařka Martina Scarpelli.

Galerie
rozbalit galerii
Komentáře
Celkem 0 komentářů


Konec výpisu článku Anifilm 2019: Anidok - animovaný dokument , id: 12219 , rubrika: Kultura a sport
Kategorie: , zveřejněn: 21.03.2019
Autor: Marie Košinová