Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Anifilm 2019 ocení Zdenku Deitchovou

Ve dnech 7. až 12. května 2019 bude Třeboň hostit mezinárodní festival animované tvorby  Anifilm 2019.  Cenu za celoživotní přínos animovanému filmu udělí letošní Anifilm Zdence Deitchové.

Zdenka Deitchová, nepostradatelná sestra v triku

Zdenka Deitchová se animovanému filmu věnovala ve studiu Bratři v triku jako vedoucí výroby a později produkční po mnoho desetiletí. Do studia nastoupila v roce jeho založení, tedy 1945, a opustila jej až v roce 2006.

Její práce stojí za mnoha významnými filmy, spolupracovala s Jiřím Trnkou, Adolfem Bornem, Jiřím Brdečkou, Zdeňkem Milerem, Zdeňkem Smetanou, Václavem Bedřichem a především se svým životním partnerem Gene Deitchem. Podílela se na tvorbě více než tisíce animovaných filmů a seriálů.

Díky jejímu nadšení, píli a houževnatosti, které provázely její šedesátiletou profesní dráhu, vznikly stovky filmových, často významných děl pro kina i televizi. Byly to třeba snímky Proč UNESCOMunroBartakiádaObřiÚděl nebo seriály jako KrtekMaxipes FíkO makové panence, ale také Pepek Námořník či Tom & Jerry.

Festival v Třeboni chce tímto nejenom ocenit významnou osobnost, ale i upozornit na často neprávem opomíjenou profesi, bez které by přitom animovaný film nemohl existovat.

Návštěvníci třeboňského fetivalu jistě Zdenku znají, neboť bývá i se svým manželem, oscarovým  na třeboňském festivalu pravidelným návštěvníkem.

Galerie
rozbalit galerii
Komentáře
Celkem 0 komentářů


Konec výpisu článku Anifilm 2019 ocení Zdenku Deitchovou, id: 12176 , rubrika: Kultura a sport
Kategorie: , zveřejněn: 26.02.2019
Autor: Marie Košinová