Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Anifilm do festivalových soutěží vybral to nejlepší - TZ 1/2016

Mezinárodní festival animovaných filmů Anifilm bude v jihočeské Třeboni  3. – 8. května 2016. K programu Anifilmu 2016 vydal tiskovu zprávu, kterou jako mediální partner nabízíme i ke stažení.

Anifilm do festivalových soutěží vybral to nejlepší

Do letošní soutěže Anifilm vybral to nejlepší. Koncem ledna výběrová komise z bezmála třinácti set filmů vybrala do soutěžního programu 128 filmů. Z toho je 15 z  České republiky. 

Šest premiér v celovečerní soutěži

V soutěžním výběru celovečerních filmů nebude chybět výlet Charlieho Kaufmana do světa animace Anomalisa. Cena může ale připadnout i španělskému překvapení Psiconautas, the forgotten children od Pedro Riveri a Alberto Vázqueze, odehrávající se v bizarním světě po ekologické katastrofě.

Kategorii ovšem ovládla tradiční velmoc animovaného filmu - šest z deseti vybraných snímků vzniklo ve francouzské produkci či koprodukci. Je mezi nimi snímek April and the Extraordinary World, inspirovaný světem slavného komiksového autora Jacquese Tardiho.

Tuzemskou premiéru zažijí v Třeboni také po francouzsku výtvarně vytříbené snímky Phantom Boy či Long Way North. O přízeň poroty bude dále usilovat Anca Damian s kolážovitým dokudramatem Kouzelný vrch. Na pozadí první světové války rozvíjí své příběhy snímky CafardAdama.

Z českých tvůrců se do soutěže probojoval Jan Bubeníček s filmem Smrtelné historky a Japonsko zastupuje anime Kluk ve světě příšer

V krátkometrážní soutěži nechybí klasikové světové animace

Krátkometrážní soutěž opět nabídne výběr toho nejlepšího, co se za poslední rok ve světové animaci urodilo. Budou uvedeni takoví tvůrci jako Adam Elliot, světoznámý režisér Igor Kovalyov, klasik maďarské animace Marcell  Jankovics, mistr sugestivní malované animace Georges Schwizgebel, známé francouzské duo Alain Gagnol & Jean-Loup Felicioli či estonští tvůrci Priit Tender Kaspar Jancis.

Do výběru se probojovaly i dva filmy z proslulého kanadského studia National Film Board of Canada. Z českých autorů se o cenu budou ucházet Vít Pancíř, jehož film Sunrise bude mít v Třeboni světovou premiéru, a výtvarně působivý Strom Lucie Sunkové, vytvořený náročnou technikou olejové malby na sklo.

Tři bloky pak tvoří studentské filmy, mezi nimiž jsou výrazně zastoupeni čeští studenti. Jmenujme například Marka Bergera, který si ve filmu Pérak: Stín nad Prahou zajímavě pohrává s legendární postavou superhrdiny, nebo Lenku Ivančíkovou s brilantně animovaným loutkovým filmem První sníh.

Nenarativních filmů bude letos víc

Takzvaným hraničním formám animace budou letos věnována dvě soutěžní pásma, neboť se přihlásily snímky natolik originální, že se do jednoho pásma prostě nevešly. Se svými novými díly budou na Anifilmu soutěžit známí autoři jako Paul Bush, Mirai Mizue, Max Hattler, Theodor Ushev, Nikki Schuster.

Zajímavým fenoménem, který můžeme ve výběru pozorovat, jsou videa na způsob městských symfonií. Tento žánr rozvíjí Matyáš Trnka i estonští režiséři Hardi Volmernebo Urmas Jõemees

Animované videoklipy si oblíbily hudební legendy

Keith RichardsThe ProdigyJana Kirschner nebo David Gilmour, to jsou jen někteří z umělců, kteří při vizuální realizaci svých písní vsadili na všemocnou sílu animace. Soutěžní výběr videoklipů z různých zemí tak nabízí plejádu hudebních stylů, výtvarných přístupů i animačních technik. Tomu odpovídají i žánry  ohybujeme se od úžasných abstraktních představ až po komplikované a akční realistické příběhy. 

Kompletní seznam vybraných soutěžních filmů 2016 je zde na www.anifilm.cz. .

Příloha k článku

TZ-15_2_2016TZ-15_2_2016

Galerie
rozbalit galerii
Komentáře
Celkem 0 komentářů


Konec výpisu článku Anifilm do festivalových soutěží vybral to nejlepší - TZ 1/2016, id: 10520 , rubrika: Kultura a sport
Kategorie: , zveřejněn: 18.02.2016
Autor: Marie Košinová