Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Borovany a žižkovská tradice - výstava

Borovany a Žižkovská tradicePozvánka do Borovan, kde v přízemí prelatury kláštera bude k vidění celosezónní výstava, uspořádaná v rámci “Husitského roku”

Borovany a žižkovská tradice

s modelem historických Borovan.Současná historiografie zdaleka nepředstavuje Jana Žižku tak jednoznačně pozitivně, jako tomu bylo v minulosti. Přesto ve veřejném mínění patří stále mezi významné Čechy. Na vytváření mýtu o Žižkovi se podíleli také naši borovanští předkové. Zejména pokud šlo o budování areálu Žižkova rodiště v Trocnově a tamní společenské dění. Tyto aktivity zachycuje a popisuje výstava, na které také uvidíte nejstarší vyobrazení Trocnova, sochu z trocnovské kaple, prapor borovanského spolku Trocnov z roku 1870, historické fotografie, vykopávky z Trocnova, i velkolepé plakáty trocnovských poutí a projektové návrhy na stavbu Žižkova domu se školou z roku 1929.

Výstava bude volně přístupná (v provozní době infocentra)

  • červen, září: 9 – 12 a 13 – 16
  • červenec, srpen: 9 – 12 a 12:30 – 17:30
  • a potrvá až do 30. září 2015.

Pozvánka na vernisáž v pátek 5. června 2015.

  • Při příležitosti zahájení výstavy Borovany a žižkovská tradice připravilo město Borovany malou slavnost, na níž připomene rok 1893, kdy byl v Borovanech slavnostně odhalen pomník Jana Žižky.
  • Program začíná v 18 hodin průvodem spolků a „historických“ osob za doprovodu hudby ze zámku k pomníku Jana Žižky na náměstí. Hroší divadlo borovanských hasičů zde ztvární živé obrazy ze života vojevůdce. Poté se program přemístí do areálu kláštera, kde v přízemí zámku následuje vernisáž výstavy s názvem Borovany a žižkovská tradice.
  • O kulturní program se na nádvoří postará soubor Borovanský Malý Furiant.

Na slavnost i na výstavu je zvána široká veřejnost.

Komentáře
Celkem 0 komentářů


Konec výpisu článku Borovany a žižkovská tradice - výstava, id: 9968 , rubrika: Kultura a sport
Kategorie: , zveřejněn: 1.06.2015
Autor: Marie Košinová