Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

České dráhy - přeprava kol, půjčovny kol

České dráhy od nepaměti přepravují kola, ale od roku  2003 ještě nabízí jako doplňkovou službu pod názvem ČD bike půjčovnu kol. 
A protože o obě služby je  v Jihočeském kraji  a na Třeboňsku vzrůstající zájem (v Třeboni na obou nádražích funguje půjčovna kol i elektrokol), otiskujeme informace, které se návštěvníkům Třeboňska mohou hodit :-).
 

České dráhy a přeprava kol

České dráhy v roce 2019 nabízejí cykloturistům v  Česku celkem 6 553 vlaků s rozšířenou přepravou spoluzavazadel, mezi kterými dominují jízdní kola. Celkem 568 spojů nabízí úschovu během přepravy ve speciálních vagónech.
 
Nabídka spojů není omezena jen na časově limitovanou sezónu, ale jízdní kola lze spoji Českých drah přepravovat po celý rok, včetně zahraničních destinací.
 
 • Cena za přepravu jízdního kola se pohybuje  od 30 Kč do vzdálenosti 50 km po 75 Kč na největší vzdálenosti více než 350 kilometrů. Pro neomezené cestování je možné zakoupit také celodenní přepravné za 99 Kč.
 • Při využití úschovy během přepravy se platí navíc jednorázový poplatek 20 Kč za vlak a v některých spojích, hlavně v dálkových vlacích jako jsou railjety, SC Pendolino, EC / IC vlaky atp., je povinná nebo doporučená rezervace.


ČD bike - půjčovny jízdních kol a koloběžek 

České dráhy provozují také širokou síť půjčoven jízdních kol a koloběžek ČD Bike a počet výpůjček každým rokem roste. Zatímco v letech 2003 až 2017 si kola půjčilo za sezonu přibližně 3000 až 8000 cyklistů, v roce 2018 už bylo uskutečněno přes 10 000 výpůjček.
 
Největší zájem zaznamenaly půjčovny v Jihočeském kraji (celkem půjčeno 2308 kol). Meziročně také vzrostly výpůjčky elektrokol na více než dvojnásobek (celkem půjčeno 633 elektrokol).
V roce 2019 byl zahájen provoz sezónních cyklopůjčoven 30. března a sezóna bude uzavřena na konci října 2019. Dráhy otevírají celkem 85 půjčoven po celé republice včetně nové půjčovny v Šumperku.

Výhody pro výletníky

 • Ve většině krajů je možné si kola vypůjčit v jedné stanici a vrátit je v jiné.
 • Přeprava těchto kol ve vybraných spojích je pak také bezplatná.
 • Z celkového počtu 85 půjčoven jich 66 zajišťuje půjčení a vrácení bez nutnosti rezervace a 19 umožňuje půjčení a vrácení po předchozí rezervaci.
 • K dispozici jsou odborně servisovaná treková a horská kola pro dospělé, ale také dětská kola, elektrokola, koloběžky, přívěsné vozíky za kola, dětské sedačky a další příslušenství.
 • Ceny půjčovného jsou dostupné. Větší skupiny si mohou potřebný počet kol předem rezervovat. 
 • Podrobné informace o službě ČD Bike jsou k dispozici na www.cd.cz/cdbike.
 • Zákazníci Českých drah, kteří jsou zaregistrovaní do věrnostního programu ČD Body, si mohou vyzvednout za 50 bodů voucher k bezplatnému jednodennímu zapůjčení jízdního kola.
 

„České dráhy jsou jediný dopravce, který se systematicky snaží rozšiřovat služby pro cyklisty, a to v celé síti. V loňském roce bylo v ČD Bike uskutečněno 10 513 výpůjček, z toho 9 415 standardních kol, 633 elektrokol, 294 dětských kol a 189 koloběžek. Vzrostl také počet zákazníků, kteří využili v rámci věrnostního programu ČD Body voucher na zapůjčení jízdního kola. Celkem v roce 2018 za body bylo využito 2 355 výpůjček. Což je oproti roku 2017 nárůst o 144 %,“  (TZ 1. 4..2019).

Cyklopůjčovny v Jihočeském kraji

 • Třeboň
 • Třeboň lázně,
 • Veselí nad Lužnicí,
 • České Velenice
 • České Budějovice,  Jindřichův Hradec,  Lipno nad Vltavou, Písek, Tábor,  Vyšší Brod klášter

 

Více na stránkách Českých drah:

Galerie
rozbalit galerii
Komentáře
Celkem 0 komentářů


Konec výpisu článku České dráhy - přeprava kol, půjčovny kol, id: 12238 , rubrika: Kultura a sport
Kategorie: , zveřejněn: 3.04.2019
Autor: Marie Košinová