Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Chýnovské jeskyně

Jste-li na jihu Čech na letní dovolené, může se vám hodit tip na výlet, který je jako stvořený pro horké letní dny. Navštivte chýnovské jeskyně vzdálené 60 kilometrů severně od Třeboně u města Tábora a vězte, že tam se příjemně zchladíte.

Chýnovské jeskyně

Jedná se o nejstarší zpřístupněnou jeskyně v ČR a zároveň je to jediná přístupná jeskyně v jižních Čechách.

Prohlídka jeskyně nabízí vstup do nádherného mramorového labyrintu hluboko pod zemí, kde uvidíte pozoruhodné přírodní útvary jako je Dračí hlava nebo Purkyňovo jezírko. 

K pozvánce:

  • délka turistické trasy je 220 metrů s převýšením 42 metrů (cca 300 schodů)
  • doba prohlídky 40 minut, teplota vzduchu 5-9 °C.
  • otevřeno od dubna do října, denně kromě pondělí

Ke "vzniku" jeskyně 

Jeskyně byla objevena v roce 1863 v malém selském lomu na jižním svahu Pacovy hory. To zde jistý dělník při práci upustil kladivo, které zapadlo do rozsedliny ve skále. Aby nástroj našel, musel se protáhnout do pukliny a překvapeně zjistil, že úzká štěrbina se mění v širokou chodbu, která pokračuje do hloubky.

Zda lamač své kladivo našel nevíme, ale jisté je, že objevil vchod do jeskyně, v té době největší v Čechách. Již několik dní po objevu tehdejší správci uměleckých sbírek Musea království Českého Antonín Frič a Jan Krejčí jeskyni zaměřili a zhotovili první mapu podzemních prostor.

Od roku 1865 začalo přičiněním rolníka Josefa Rothbauera zpřístupňování jeskyně. Ten prokopal usazeniny, do strmých úseků umístil žebříky a úpravou vchodu umožnil již roku 1868 prohlídku prvním návštěvníkům. Jeho vnuk Václav se zasloužil o velmi citlivé a romantické zpřístupnění zbudováním kamenných schodišť a můstků.

Roku 1952 pak byla celá trasa elektrifikována. Jeskyně stále zachovává svůj historický ráz zpřístupnění a zůstává romantickou vycházkou do historie. Jeskyně je významným zimovištěm  mnoha druhů netopýrů a trvale zde žije řada bezobratlých živočichů. 

Jeskyně v Chýnově je Národní kulturní památka zařazena do evropské sítě chráněných území soustavy NATURA 2000.

Mapa
sbalit mapu
Komentáře
Celkem 0 komentářů


Konec výpisu článku Chýnovské jeskyně, id: 11839 , rubrika: Cykloturistika a turistika
Kategorie: , zveřejněn: 13.08.2018
Autor: Marie Košinová