Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Co všechno nabídne Anifilm 2012 - TZ

Mezinárodní festival animovaných filmů Anifilm Třeboň 2012 uvede bohatě zastoupenou soutěž, workshop Priita Pärna, oscarové kraťasy, nejlepší distribuční trháky, workshopy a mnoho dalšího.

Soutěžní program Anifilmu

Nejdůležitější částí programu ANIFILMU 2012 jsou tři soutěže.

Mezinárodní soutěži celovečerních animovaných filmů se o hlavní festivalovou cenu utká desítka snímků, které do Třeboně dorazí z celého světa. Tato soutěž je rozdělena na filmy pro dospělé a na soutěžní filmy pro děti.

Mezinárodní soutěž krátkých animovaných filmů představí nejlepší krátké filmy za loňský rok. V této soutěži se ve třech devadesátiminu­tových blocích utká celkem třicet filmů.

Česko-slovenské soutěži studentských filmů se představí celkem dvacet šest titulů.

Porota
Porotci Mezinárodní soutěže celovečerních filmů, kteří rozhodnou o nejlepším filmu pro děti a pro dospělé, se představí ve složení

  • Theodore Ushev – kanadský výtvarník, režisér a animátor původem z Bulharska,
  • Emily Hubley, režisérka a dcera legendárního průkopníka americké animované tvorby Johna Hubley
  • a trojici uzavírá český scenárista a spisovatel Edgar Dutka.

Mezinárodní krátké filmy a Česko-slovenské studentské filmy bude hodnotit pětičlenná porota, kterou tvoří

  • český producent Martin Vandas,
  • slovenská režisérka Katarína Kerekešová,
  • estonská režisérka Olga Pärn
  • a britský kreslíř a animátor, zabývající se animovanou groteskou Ant Blades. Každý z vítězů jednotlivých kategorií si kromě festivalové ceny Animovaný svět v lahvi odnese příjemnou prémii jeden tisíc euro. Anifilm tak mezi všechny vítěze rozdělí celkem čtyři tisíce eur.

Nesoutěžní program Anifilmu

Bill Plympton vybere nejzásadnější krátké filmy
Světoznámý americký kreslíř a režisér Bill Plympton exkluzivně pro Anifilm.

Vzpomínka na Zdeňka Milera, autora kultovního Krtečka

Velká estonská retrospektva
Tématem letošního ročníku Anifilmu je estonská kultura. Součástí přehlídky kromě filmů, bude výstava, koncert báječné kapely Kriminaalne Elevant a scenáristický workshop s legendárním Priitem Pärnem.

Celovečerní animované trháky minulého roku
bilanční přehlídce animovaných celovečerních filmů uvidíme 4 loňské trháky: Auta 2, Tintinova dobrodružství Stevena Spielberga, Kocour v botách a oscarový film Rango.

Oscar 2012: krátké animované filmy
Anifilm nabídne kompletní nominační pětici krátkých animovaných filmů z letošního udílení Oscarů.
Vítězný americký snímek The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore je vtipnou alegorií o léčivé síle příběhu. Film Sunday popisuje každonedělní rutinu jedné kanadské rodinky. La Luna vypráví příběh malého chlapce, který zjistí, že jeho rodina pracuje v tom nejneobvyklejším oboru. Úsměvný britský snímek The Morning Stroll líčí střetnutí muže a kuřete na jedné ranní procházce New Yorkem. Wild Life vypráví osud anglického přistěhovalce do kanadského pohraničí.

Animované dokumenty
Kombinace animovaného a dokumentárního filmu? Že jste o tom ještě nikdy neslyšeli? Historicky úplne první animovaný dokument Neighbours natočil Norman McClaren již v roce 1952 a získal za něj dokonce i Oscara. Spolu s ním uvidíte dalších 11 rozličných dokumentů v uceleném bloku v rámci nesoutěžní sekce Fokus.

Animovaný horor
Animovaný film už dávno není pouze místem pro dětskou imaginaci a pohádkovou fantazii. I do této nevinné filmové říše zavítal děs a hrůza v podobě hororu. Noční promítání hororových krátkometrážních filmů v ucelených blocích. Mezinárodní mix představí staré i současné filmy od známých i neznámých tvůrců.

Prezentace prestižní školy Bezalel
Pokračujeme v prezentaci kvalitních a uznávaných filmových škol, zaměřujících se na animovanou tvorbu. Izraelskou univerzitu Bezalel Academy of Arts and Design v Jerusalemě, jejíž jméno je synonymem sta let izraelského umění, tradice i inovace, divákům představí její dva pedagogové, Rafael Yaniger a Noam Nadav. Součástí prezentace je projekce nejlepších filmů, realizovaných na této škole.

Profil Jiřího Brdečky
Letos uplynulo dvacet let od úmrtí Jiří Brdečky, autora, který patřil k nejproslulejší generaci české animace. Přes tři desítky krátkých filmů realizoval ve studiu Bratři v triku, kde byl zaměstnán jako režisér. Jeho styl získal ohlas a ceny na zahraničních festivalech, kde platil ze jednu z nejrespekto­vanějších osobností východní Evropy. Jeho tvorba se stala součástí zlatého fondu světové animace. Animované filmy Jiřího Brdečky přijede do Třeboně uvést jeho dcera, známá spisovatelka a scenáristka Tereza Brdečková, která snímky pro Anifilm vybrala.

Polská škola animace
Průřez polskou animací ve čtyřech pásmech.

Projekce pro děti, loutková divadla a dílny animace
Program nabídne čerstvé novinky i nestárnoucí klasiku a uspokojí nejrůznější věkové skupiny. Včetně dětí dospělých.

Doprovodný program Anifilmu

V rámci doprovodného programu nabídneme dvě výstavy (Estonská kresba, Animovaný film ve studentském plakátu), tři koncerty, tři divadelní představení pro děti. A nebude chybět ani večerní projekce na Abníku a na náměstí.

Speciální program Anifilmu

Speciální program nabídne celkem šest odborných přednášek, víkendový scenáristický workshop s Priitem Pärnem, jeden diskusní panel a prezentaci připravovaných filmů ve Work in Progress.

Game day
Pro fanoušky nezávislých počítačových her je i letos připraven celodenní program zaměřený na animaci v herní tvorbě. Chybět nebude cyklus zajímavých přednášek, hosté se mohou těšit také na nové nebo ještě vznikající hry, které si budou moct na místě zahrát za přítomnosti samotných tvůrců. O své zkušenosti se s fanoušky počítačových her podělí Jakub Dvorský a Jaromír Plachý (Amanita Design), Reece Millidge (Damp Gnat), Felix Bohatsch (Broken Rules), Martin Procházka (Hammerware) a další. V jednom ze sálů proběhnou projekce autorského hraní a ukázky nejzajímavějších současných projektů.
Program dne je komponován ve spolupráci s organizací České hry, společností Amanita Design a kanceláří MEDIA Desk ČR. Game day se koná se v neděli 6. května v Divadle J. K. Tyla a Besedě.

Modrá zóna České spořitelny
Novinkou letošního Anifilmu je Modrá zóna České spořitelny, místo, kde si hosté Anifilmu mohou odpočinout, posedět s přáteli nebo celý den sledovat na velké obrazovce některé z doprovodných programů festivalu jako jsou animované klipy, titulky, upoutávky na filmy nebo fotky z festivalu. Kryté sezení vznikne na zámeckém nádvoří. Vstup pro všechny je zdarma.

Další hosté Anifilmu 2012

Kromě výše zmíněných tvůrců, kteří budou v Třeboni prezentovat svoji tvorbu v rámci workshopů a přednášek – Priit Pärn, Maria Procházková, Jan Svěrák, Jakub Dvorský, Jiří Plass, Boris Masník, Jan Balej, Pavel Koutský a Michal Žabka, se na Anifilm chystají také další zajímaví hosté – Michaela Pavlátová, Aneta Kýrová, Aurel Klimt, Denisa Grimmová-Abrhámová, Jiří Barta, Petr Skoumal, Břetislav Pojar, Galina Miklínová, Ivo Mathé, Michal Bregant a další. Českými zástupci v porotě jsou Edgar Dutka a Martin Vandas. Zahraniční tvůrce budou reprezentovat např. zástupci Izraelské univerzity Bezalel Academy of Arts and Design v Jerusalemě, pánové Rafael Yaniger a Noam Nadav, průřez polskou školou animace představí Piotr Szczepanowicz a Mateusz Solarz. Celovečerní soutěžní film Velký medvěd uvede dánský režisér Esben Toft Jacobsen, další zahraniční hosté přijedou osobně uvést své filmy z mezinárodní soutěže krátkých filmů.

Akreditace a vstupenky

Akreditace i vstupenky budou k zakoupení během konání festivalu ve festivalovém centru v kině Světozor.

  • Jednorázová vstupenka stojí 50 Kč.
  • Jednodenní akreditace stojí 120 Kč a její součástí je program zdarma.
  • Šestidenní akreditace stojí 500 Kč a v ceně je kromě programu také katalog festivalu.

Zdarma je vstup na program pro děti a školy, do Modré zóny České spořitelny na zámeckém nádvoří, na výstavy, na dílny animace a na večerní projekce na Masarykově náměstí a na rybníce.

Záštitu Anifilmu poskytli ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg, ministryně kultury Alena Hanáková, velvyslanec estonské republiky Lembit Uibo, hejtman jihočeského kraje Jiří Zimola a starosta Třeboně Jiří Houdek.

Více informací najdete také na: www.anifilm.cz

Gabriela Zajícová,
tiskový servis festivalu
gabrielazajicova@seznam.cz
tel.: 776 75 75 46

Komentáře
Celkem 0 komentářů


Konec výpisu článku Co všechno nabídne Anifilm 2012 - TZ, id: 8085 , rubrika: Kultura a sport
Kategorie: , zveřejněn: 29.04.2012