Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Cyklotrans - dopravní systém

Dopravní systém CYKLOTRANS je služba, umožňující turistům a cykloturistům pohodlnou přepravu na linkách mezi atraktivními místy jižních Čech.

Jižní Čechy patří mezi cyklistické ráje a Cyklotrans doplňuje turistickou infrastrukturu kraje a zvyšuje komfort a možnosti turistů. Snižuje individuální dopravu a tím mj. šetří přírodu. A tak zpětně přispívá k tomu, že si Jižní Čechy (a tedy i Třeboňsko) pro návštěvníky zachová, i díky čistému ovzduší, svou vysokou atraktivitu.

Co je to Cyklotrans?

 • dopravní systém pro pěší a cyklisty
 • osm autobusových linek pokrývájící oblast Jihočeského kraje od Šumavy přes Novohradské hory a Třeboňsko až po Jindřichohradecko, a od r. 2008 vede až do Znojma, a nyní až do rakouského Gmündu
 • ideální společník pro cykloturistiku a pěší turistiku bez závislosti na automobilu (stejně dobře poslouží i běžné veřejnosti)
 • Cyklobusy poprvé vyjely v r. 2003, a od té doby zájem o tuto službu stále stoupá.
 • Přepravu na všech linkách CYKLOTRANS zajišťuje ČSAD JIHOTRANS a. s., České Budějovice. Provoz systému  je podporován z prostředků Jihočeského kraje; generálním partnerem je jaderná elektrárna Temelín.
 • Na autobusové linky navazují i podobné železniční spoje a na jezerech Lipno a Orlík dokonce i lodní doprava.
 • K přehlednosti systému přispívá i jednoduché a srozumitelné barevné značení.

Kam cyklobusy jezdí?

 

MODRÁ LINKA 320028 České Budějovice – Prachatice – Vimperk – Kvilda
ŠEDÁ LINKA 320022 České Budějovice – Prachatice – Volary – Kvilda
ČERVENÁ LINKA 320024 České Budějovice – Český Krumlov – Volary – Kvilda
VLTAVSKÁ LINKA 320021 České Budějovice – Č.Krumlov – Lipno n.Vlt. – Horní Planá
ZELENÁ LINKA 320025 České Budějovice – J.Hradec – Slavonice (– Znojmo)
ŽLUTÁ LINKA 320023 České Budějovice – Týn n.Vlt. – Písek – Orlík n.Vlt.
NOVOHRADSKÁ LINKA 320510 České Budějovice – T.Sviny – Nové Hrady – Hojná Voda
ORANŽOVÁ LINKA 000250 České Budějovice – Třeboň – Chlum u Třeboně – Gmünd

Pozn. Zelená linka v roce 2018 nejezdí do Znojma; končí ve Slavonicích.

Jak Cyklotrans funguje?

 • Všechny barevné linky vyjíždějí ráno z Českých Budějovic a zastavují na zastávkách uvedených v jízdních řádech; večer se všechny linky vracejí zpět do Českých Budějovic.
 • Jízdní kola se přepravují na vleku s kapacitou 25 kol. O jejich nakládku a vykládku se postarají naši zaměstnanci.
 • Za přepravu kola zaplatíte 30 Kč bez ohledu na vzdálenost a pokud se ve stejný nebo následující den vrátíte zpět, poveze se Vaše kolo zdarma.
 • kompletní ceník jízdného

Proč využít služeb Cyklotrans?

 • zvolte si trasu výletu přesně podle Vašeho přání
 • z konečné stanice se můžete vrátit domů „po vlastní ose“, nebo relaxovat v nedotčené přírodě a využít večerních spojů
 • nemusíte se vracet ke svým zaparkovaným automobilům
 • ušetříte starosti s odstavením auta v turistických centrech a peníze za parkovné
 • na závěr dne si klidně dáte pivo
 • do kopce jedete autobusem, s kopce pohodlně na kole či pěšky
 • podpoříte ekologický způsob dopravy

Více na www.cyklotrans.cz.

Galerie
rozbalit galerii
Komentáře
Celkem 2 komentáře, poslední přidán 19.10. 2017 09:51

jarda 09.12. 2011 17:34 Odpovědět
Letos nám poprvé vyšlo, že jsme mohli použít cyklobus z Třeboně až k zastávce Klášter u Nové Bystřice. Nazpět jsme se vraceli na kole po trase rybník Osika, Nová Bystřice okolo golfového hřiště s doporučením přes Rakousko k hotelu Peršlák a dále do Staňkova přes Lutovou zpět do Třebně. Vřele doporučuji bylo to super.
Administrátor 19.10. 2017 09:51 Odpovědět
Cyklotrasy na jihu Čech letos přepravily 18 tisíc turistu (TZ)
Speciální autobusové linky upravené i na přepravu bicyklů v Jihočeském kraji v létě 2017 využilo téměř 18 tisíc turistů. Je to zhruba o tisíc méně než ve stejném období loni. Cyklistů bylo letos mezi cestujícími přibližně 3500. Turisté nejvíce využívali linku na šumavskou Kvildu, řekla za projekt ČEZ Cyklotrans Jana Holoubková.

Speciální autobusy byly v provozu od 10. června na čtyřech a o letních prázdninách na sedmi vybraných linkách. Turisty vozily do konce září a najely v součtu téměř 58 tisíc kilometrů.

\\\"Ve srovnání s loňským rokem, který byl velmi úspěšný, bylo přepraveno o něco méně cestujících. To způsobilo ukončení obsluhy úseku Slavonice - Jemnice - Vranov nad Dyjí - Lukov - Znojmo od 3. září na pravidelné zelené lince. Spoje linky zůstaly pouze na trase České Budějovice - Třeboň - Jindřichův Hradec - Slavonice. K tomuto kroku jsme přistoupili na základě nepřiděleného příspěvku od Jihomoravského kraje pro rok 2017 a v předchozích letech i pro rok 2015,\\\" uvedl generální ředitel společnosti GW BUS Robert Krigar.

Cyklobusy dotuje společnost ČEZ, která na ně přispívá ročně dva miliony korun. Podle jejích zástupců projekt podporuje životní prostředí. \\\"Cyklisté se na výjimečná místa dostanou bez toho, aniž by museli jezdit po hlavních silnicích a zároveň mohou nechat doma auto. Tedy hned několik oblastí, které v souladu s naší dohodou s krajem systémově podporujeme,\\\" uvedl Petr Šuleř ze Skupiny ČEZ.

Tento dopravní systém funguje v Jihočeském kraji 15 let. Cyklisté v regionu mohou využívat téměř 5000 kilometrů tras. Letos přibyla například cyklostezka mezi Třeboní a Novou Hlínou na Jindřichohradecku.

Zdroj: https://www.tyden.cz/rubriky/relax/cestovani/cyklobusy-na-jihu-cech-letos-prepravily-18-tisic-turistu_450633.html

Konec výpisu článku Cyklotrans - dopravní systém, id: 5500 , rubrika: Cykloturistika a turistika
Kategorie: , zveřejněn: 2.06.2016
Autor: Marie Košinová