Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Doporučujeme - Třeboňsko krajina a lidé

Stálá expozice Třeboňsko krajina a lidé (od 2010 pod novým názvem – viz níže), nacházející se na třeboňském zámku, je jedním z lákadel pro turisty, kteří se chtějí seznámit s přírodním bohatstvím Třeboňska.

Expozice je v podstatě členěna do tří celků – historie rybníků a rybníkářství, lázeňství na Třeboňsku a příroda Třeboňska.

Hned na začátku si návštěvník, v jehož roli jsme expozici navštívili, všimne na naše poměry netypicky dobrého technického vybavení expozice. Kvalitně natočené videoukázky s volitelnou jazykovou verzí nás provázejí po celou dobu.

Rybníkářství na Třeboňsku

Expozice věnovaná nejvýraznějšímu rysu Třeboňské krajiny – rybníkům – a s nimi spojeným rybníkářstvím, je věnována především zmínkám o historických osobnostech. Štěpánek Netolický, Jakub Krčín, Mikuláš Ruthard a Josef Šusta jsou neodmyslitelně spjati s vytvářením dnešní krajiny Třeboňska.

Návštěvník si může prohlédnout i vybrané druhy ryb třeboňských rybníků. Zajímavostí je možnost nahlédnout (nebo spíše vstoupit) do dutiny prastarého dubu.

Lázeňství na Třeboňsku

Další část expozice je věnována lázeňství. Stejně tak jako jsou rybníkáři závislí na rybnících je zdejší lázeňství spjato s místními rašeliništěmi.

K léčení pohybového ústrojí se v třeboňských lázních již řadu let využívá rašelinových koupelí. Rašelina je získávána právě ze zásob, které vydávají třeboňské mokřady. V Třeboni jsou dva lázeňské domy: Aurora a Bertiny Lázně.

Biosférická rezervace UNESCO

Třetí, a nutno podotknout že asi nejzajímavější, částí expozice, byla část věnována třeboňské přírodě.

V největší místnosti návštěvnického centra jsme si prohlédli a dokonce i poslechli nejrozmanitější živočišné druhy zdejší krajiny.

V kinosále můžete shlédnout, stejně jako my, úchvatný přírodopisný dokument věnovaný především zdejšímu ptactvu. Chvílemi jsme měli pocit, že promítaný snímek používá záběry z nějaké odlehlé části africké přírody. Je možná škoda, že nám, běžným návštěvníkům Třeboňska, zůstává povětšinou tato jeho krása skryta.

Od roku 2010 nový název expozice

V roce 2010 byl projekt přejmenován na Dům přírody Třeboňska, ale obsah expozice zůstal nezměněn.

Návštěvu expozice všem návštěvníkům Třeboňska vřele doporučujeme. Další informace…

Komentáře
Celkem 1 komentář, poslední přidán 26.05. 2011 15:44

marie kotlikova 26.05. 2011 15:44 Odpovědět
S uctou a podekovanim mestu Trebon za napad realizovat tuto expozici k vyroci Jakuba Krcina a lazenstvi.Take velke podekovani tem kteri dilo navrhli a stvorili,nebot kdyz clovek vejde tak ma pocit,ze se jen vse kolem nej zastavilo a za chvili se vsichni zucastneni zase daji do pohybu.Nadhera a dokonalost provedeni dila muze pochazet jen z rukou ceskych remeslnych mistru.Doufam,ze i nadale bude tato expozice chloubou mesta.S pozdravem vase verna navstevnice.
Marie K.

Konec výpisu článku Doporučujeme - Třeboňsko krajina a lidé , id: 5485 , rubrika: Archiv článků
Kategorie: , zveřejněn: 18.07.2010
Autor: Marie Košinová