Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Dům Štěpánka Netolického

Navštivte v Třeboni na Masarykově náměstí nově zrekonstruovaný Dům Štěpánka Netolického, který se nachází v historickém jádru města. Tento dům č. p. 89 je asi nejcennějším objektem v centru města, a přestože roky chátral je nyní, díky zdařilé rekonstrukci, k vidění v celé své kráse. 

Otevírací doba v Domě Štěpánka Netolického:

  • listopad – březen, středa až pondělí 10:00–12:00 a 13:00–16:00 
  • duben a říjen, středa až pondělí 10:00–12:00 a 13:00–17:00 
  • květen – září, otevřeno denně 10:00–18:00

Z historie domu Štěpánka Netolického

Dům je pojmenován po svém majiteli slavném rybníkáři Štěpánku Netolickém, který jej vyženil. Oženil se s paní Dorotou, poměrně movitou vdovou po rožmberském písaři, která se projevila i jako zdatná obchodnice s chmelem a ječmenem, a provozovala i dobře zásobovaný krámek. Dorota Netolická vlastnila dům čp. 89 na náměstí v Třeboni, a právě zde nechal koncem 19. století kníže Jan Adolf II. Schwarzenberg umístit desku na počest Štěpánka Netolického. 

Dům má gotické základy. Zásadní přestavbou prošel v druhé polovině 16. století a renesanční dispozici si zachoval v podstatě dodnes. V 17., 18. a 19. století došlo v objektu k mnoha různým opravám, které sice nebyly rozsáhlé, ale mnohdy negativně ovlivnily stavební historii domu. 

Při radikální rekonstrukci domu v 50. letech 20. století došlo k velkému poškození nástěnných maleb ve schodišťové síni. V 70. letech byla rekonstruována přední část domu, a v 80. letech zde byla zřízena obřadní síň. Tyto modernizaci způsobila zánik  některých historických konstrukcí a architektonických prvků.

V posledních letech po přestěhování obřadní síně do prostor městského úřadu na Palackého náměstí, zde bylo jen pár krátkodobých výstav.  V přízemí byla prodejna květin.

Dům před otevřením prošel zásadní obnovou. Je to jeden z nejcennějších historických objektů v centru, ale má za sebou různé přestavby a především už byl ve velmi špatném stavu. Obnova domu tedy byla celková, náklady se pohybovaly kolem 23 milionů. Realizace projektu byla provedena díky dotace z evropských fondů.

Dům Štěpánka Netolického dnes

V domě má sídlo Centrum Třeboňského rybníkářského dědictví, které chce připomenout rybníkářské řemeslo, jedinečnou krajinu Třeboňska i samotné osobnosti rybníkářů. V domě je ode dne slavnostního otevření 19. 1. 2016 stálá expozice i první navazující dlouhodobá výstava. Lidé uvidí nejstarší dokumenty, rybářské náčiní nebo originály velkoplošných map. 

Kromě prostor pro výše zmíněnou stálou expozici, jsou v domě další multifunkční galerijní prostory, které jsou určeny nejen pro krátkodobé výstavy, ale budou i místem přednášek, seminářů, workshopů a různých kulturních akcí.

Kontakty:

  • Tel: 380 130 004, 702 168 620
  • Mail: dum.stepanka.netolickeho@mesto-trebon.cz
  • www: www.dumstepankanetolickeho.cz

Pod čarou: Dům Štěpánka Netolického získal začátkem roku 2017  čestné uznání Presta  v kategorii Občanské a průmyslové stavby – rekonstrukce, a to za citlivé provedení rekonstrukce objektu a kvalitní řemeslné a restaurátorské práce.

Galerie
rozbalit galerii
Mapa
sbalit mapu
Komentáře
Celkem 0 komentářů


Konec výpisu článku Dům Štěpánka Netolického, id: 10448 , rubrika: Třeboň
Kategorie: , zveřejněn: 27.01.2016
Autor: Marie Košinová