Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Dvojí pravda o Vilému z Rožmberka - divadlo

Českokrumlovská divadelní společnostPozvánka v létě 2014 do Třeboně, kde vás kromě mnoha jiných zážitků jistě osloví i nabídka Státního zámku Třeboň, který vás zve na divadelní představení o Vilému z Rožmberka.

DVOJÍ PRAVDA O VILÉMOVI Z ROŽMBERKA

Malé zámecké nádvoří
Učinkuje Českokrumlovská divadelní společnost

Termín představení v Třeboni:

  • úterý 1. července ve 21:00 hodin
  • Hra bude uvedena ještě 19. července při příležitosti Slavností Jakuba Krčína.

Slovo Františka Zborníka (scénář a režie)

Tlupa komediantů z doby ne příliš konkrétní předvádí svou produkci, jejímž cílem je pobavit publikum za každou cenu. Nejspolehlivější zábavou je, jak dobře víme, pomluva slavných.

Tlupa se tedy v kramářské písni posmívá Rožmberkům a jejich kronikáři Březinovi. Vysměje se například narození Viléma, smyslu jeho cesty do Itálie, jeho tažení proti Turkovi, marnosti snažení posledních Rožmberků o potomka. Vysmívá se tak nejapně, až to jistá osoba nemůže dál poslouchat a z hlubin věčnosti dostaví se věci napravovat. To dá rozum, že pointu prozradit nemůžu.

I když půjde jako vždycky o komedii, o nahlížení historických skutečností s úsměvem a s velkou dávkou dramatické licence a nadsázky, chtěli bychom , také jako vždy, přinést spolu s pobavením i drobné závažnější poselství.

Tohle balancování na hrotu břitvy mezi šprýmem a sdělením tématu je vždycky v divadle na ulici riskantní. Když zatlačíme na téma, diváci třeba odejdou, kopat se do zadku jen a jen pro srandu, aby vydrželi, to bychom šli s laťkou hodně nízko… to nechceme.

Inscenace měla premiéru 16.6.2006 na 20. ročníku Slavností pětilisté růže.

Komentáře
Celkem 1 komentář, poslední přidán 19.07. 2014 09:26

honza1942 19.07. 2014 09:26 Odpovědět
Kronikář se jmenoval Václav Břežan, nikoliv Březina.Ale to je jen drobnost pro přesnost

Konec výpisu článku Dvojí pravda o Vilému z Rožmberka - divadlo, id: 9211 , rubrika: Kultura a sport
Kategorie: , zveřejněn: 2.04.2014