Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Evženovo údolí, kamenná kaple, Pecák

Zavítáte-li při cyklotoulkách Třeboňskem do lesů kolem zámku Jemčina, navštivte Evženovo údolí s lesním rybníkem Vydýmač a hezkou lesní kaplí.

Evženovo údolí, rybník Dolní Vydýmač

Evženovo údolí je lokální název malého území lesa s rybníkem na severu Třeboňska. Již na první pohled je v údolí zajímavá kombinací lesa: listového a jehličnatého.

Na místě dnešního rybníku Vydýmač stál již ve 14. století  rybník-nádrž pro zachycení vody z Holenského potoka pro níže ležící hamr a rybník Karlštejn. Dnešní podobu Vydýmač získal kolem roku 1555, kdy majitelé hradeckého panství nechali vyměřit a postavit novou hráz a rozšířit vodní plochu.

Prostředí kolem rybníka  vybízí k procházce či posezení na hrázi, ale nabízí i možnost přírodního koupání z malé písčité pláže. Bonusem jsou okolní velké louky na sportovní aktivity.

Lesní kaple Černínů

V Evženově údolí, u cesty, nedaleko rybníka stojí krásná kamenná kaplička s dřevěnou  zvoničku s bohatým vnitřním mobiliářem, dobře udržovaná.

Kapli nechala roku 1898 k 80. výročí narození hraběte Jaromíra Černína postavit jeho choť Josefína Černínová, o čemž svědčí latinský název nad vstupním portálem kaple.

Pecák

Na místě starých stavení a roubenky dnes stojí stylový penzion Pecák, k němuž patří i letní restaurace Pecák. Ta má velkou krytou terasu a nabízí teplá jídla i točené pivo.

Pecák je v létě hojně navštěvován cyklisty, neboť je na kole dobře dostupný; doporučujeme vyjížďku na Pecák je z Třeboně.

Galerie
rozbalit galerii
Mapa
sbalit mapu
Komentáře
Celkem 0 komentářů


Konec výpisu článku Evženovo údolí, kamenná kaple, Pecák, id: 11812 , rubrika: Třeboňsko
Kategorie: , zveřejněn: 30.07.2018
Autor: Marie Košinová