Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Exlibris - výstava v Třeboni

Od 2. prosince 2018 jste zváni do Třeboně na zajímavou výstavu v Domě Štěpánka Netolického (Masarykovo nám. 89/I, Třeboň).

Výstava Exlibris

Drobná výstava představí výběr z vítězných děl Mezinárodní soutěže exlibris FISAE v Praze. 

Světové soutěže, která se konala u příležitosti XXXVII. kongresu FISAE v Praze, se zúčastnilo 694 umělců ze 49 zemí a porota od nich  posuzovala celkem 1591 exlibris. Výběr těch nejlepších z nich můžete zhlédnout v Třeboni až do 24. února 2019.

Pozvánka na výstavu Exlibris - tisková zpráva

2. 12. 2018 – 24. 2. 2019

Od 2. prosince bude v přízemí Domu Štěpánka Netolického v Třeboni k vidění výstava Exlibris. Drobná výstava představí výběr z vítězných děl letošní Mezinárodní soutěže exlibris FISAE v Praze.

Zájem o účast v soutěži byl ze strany umělců enormní – svá díla zaslalo celkem 694 umělců ze 49 zemí. Posuzovalo se tedy celkem téměř 1600 exlibris. „Jen málokterá světová soutěž exlibris uspořádaná v posledních letech se může pochlubit tak obrovským zájmem výtvarníků z celého světa,“ vysvětluje prezident FISAE Karel Urban. Šestičlenná porota v čele s grafikem Jiřím Brázdou nakonec udělila pět cen: hlavní cenu soutěže GRAND PRIX, kterou získal Katsunori Hamanishi z Japonska, čtyři ceny Spolku sběratelů a přátel exlibris a celkem deset čestných uznání.

„Shodli jsme se, že se nám podařilo vybrat na výstavu opravdu reprezentativní soubor exlibris, který ukáže to nejlepší ze současné světové exlibrisové tvorby. Jsem moc rád, že mezi oceněnými autory jsou zástupci mnoha států, od Japonska, Ruska, Ukrajiny, přes Lotyšsko, Čínu, Bulharsko, Bělorusko, Slovensko a Českou republiku,“ pokračuje Urban. Výstavní soubor čítá celkem 382 kusů exlibris, výběr těch nejlepších z nich můžete zhlédnout v Domě Štěpánka Netolického až do konce února 2019.

Vernisáž výstavy se uskuteční v sobotu 1. prosince ve 14.00 a zúčastní se jí členové Spolku sběratelů a přátel exlibris.

Kontakt:
MgA. Lucie Kukačková, koordinátorka Centra Třeboňského rybníkářského dědictví v domě Štěpánka Netolického
tel: 702 168 620, mail: lucie.kukackova@mesto-trebon.cz 


Co je exlibris / ex libris?

V latině Ex libris znamená "z knih". Ve skutečnosti se jedná o značku vloženou do knihy, která charakterizuje majitele knihy. 

Jedná se o malý grafický lístek označený slovy "Ex libris" a jménem nebo rodovým erbem majitele. Exlibris vzniklo z potřeby vlastníků knih si je nějak označit, dát najevo, že patří jim, do jejich knihovny. Začalo se s tím již ve středověku, kdy knih bylo málo a kniha byla cennou součástí majetku. Může to být ručně vepsaný symbol, razítko, nálepka.

Latinská slova „Ex libris“ znamenají „Z knih“. Označení se používalo v Evropě již od 16. století a užívali je především panovníci, šlechtické rody a kláštery. Protože se exlibris stává námětem umělců a mnohdy jsou to vskutku umělecká dílka, stává se také předmětem zájmu sběratelů.

Galerie
rozbalit galerii
Komentáře
Celkem 0 komentářů


Konec výpisu článku Exlibris - výstava v Třeboni , id: 12020 , rubrika: Kultura a sport
Kategorie: , zveřejněn: 22.11.2018
Autor: Marie Košinová