Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Fanfare Ciocărlia

Pozvánka v neděli 30. července 2017 na Veselské pískovny u Veselí nad Lužnicí na balkan brass koncert, který začíná od 20.00 hodin.

Fanfare Ciocărlia

Vstupné 250 Kč.

Pár slov o kapele::

  • Jedna z nejlepších současných živých kapel pochází ze zapadlé vesničky na východě Rumunska. Od ostatních balkánských dechovek ji snadno rozeznáte: hraje s pankáčským nasazením a jazzovou virtuozitou.
  • Vznikla poblíž hranice s Moldávií, ve vesnici Zece Prajini, kde žije 80 romských rodin, které se po generace věnovaly svým polím a hudbě. Za totality to byl kraj odříznutý od civilizace, díky čemuž se tu uchovala hudba, která v jiných krajích Rumunska zanikla. Její kořeny sahají až do osmanské říše a čerpají ze stylu tureckých vojenských kapel.
  • Dominantním nástrojem těchto "tureckých muzik" byla původně zurna, hoboji podobná píšťala, která svým ostrým zvukem pronikla i tou nejhlasitější bitevní vřavou. V 18. století vyměnily vojenské kapely dosavadní orientální nástroje za evropské, ale původní turecký způsob hry si ponechaly. Skupinu objevil roku 1996 německý hudební nadšenec a později impresário Henry Ernst - a když ji přivezl do Londýna, Times její hudbu označily za "pekelný nářez".

Více ke koncertu na stránkách spolupořadatele Turistické oblastí Třeboňsko z.s.


Tip Třeboňska.cz:

Galerie
rozbalit galerii
Komentáře
Celkem 0 komentářů


Konec výpisu článku Fanfare Ciocărlia , id: 11095 , rubrika: Kultura a sport
Kategorie: , zveřejněn: 19.04.2017
Autor: Marie Košinová