Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Festival Okolo Třeboně přinese prověřenou kvalitu i tanec - TZ

Festival Okolo Festival, který  bude v Třeboni letos již po sedmadvacáté vydal tiskovou zprávu o tom, na co se letos můžeme od 28. června do 2. července 2018 těšit.

Třeboňsko.cz je mediálním partnerem festivalu, proto festivalu věnuje celou speciální rubriku a tiskovky zveřejňuje v plném znění:

Festival  Okolo Třeboně přinese prověřenou kvalitu i tanec

Pět dní plných hudby a zábavy nabídne letošní ročník festivalu Okolo Třeboně, kterým už 27. rokem začínají prázdniny. Proto svůj program orientuje tak, aby si z něj vybrali lidé z různých věkových skupin – a vysoké renomé přehlídky správnost tohoto trendu potvrzuje. Stejně jako tradiční důraz na muzikantskou pohodu, která tuto akci vždy charakterizuje a díky níž se organizátorům trvale daří získávat pro Třeboň ty nejlepší hudebníky z mnoha žánrů. Zároveň prostřednictvím soutěže Houpací kůň dá i letos velký prostor začínajícím písničkářům i kapelám a podpoří je v rozletu.

„Za ty dlouhé roky, kdy festival pořádáme, jsme už získali dostatek zkušeností k tomu, abychom ho vyladili pro potřeby našeho krásného města, které už je samo o sobě zárukou příjemné nálady a odpočinku. Proto nikdy nebudeme megafestivalem a místo experimentů nabídneme prověřenou kvalitu. Zachováme i trend posledních let, který se nám velmi osvědčil – snažíme se, aby publikum dostalo hodně příležitostí si zazpívat,“ shrnul ředitel festivalu a hlavní dramaturg Pavel Barnáš.

Ohlédnutím za bohatou tradicí festivalu bude opět výstava fotografií, která po loňské premiéře zaznamenala tak velký ohlas, že se organizátorům další fotografie a podklady jen hrnou. Je to i šance prohlédnout si vývoj vizuálního stylu přehlídky, návrhy plakátů a triček a samozřejmě spatřit mnohé dnes již slavné muzikanty v dobách jejich mládí, což většinou budí úsměv. Už nyní lze ochutnávky z jednotlivých ročníků vidět na facebooku festivalu. Leitmotivem letošního ročníku budou snímky z vystoupení Divadla Járy Cimrmana, které festival Okolo Třeboně vždy zahajuje a má zde mnoho příznivců. „Jeho členové mají Třeboň i náš festival rádi, což se projevilo i v tom, že naší fotografce Janě Škrabánkové dali důvěru a pustili si ji dokonce do pánské šatny,“ upozorňuje Barnáš. Vznikly tak unikátní snímky, které se dostaly i do knihy o historii DJC a budou vystaveny v Domě Štěpánka Netolického.

Předzvěstí hudebních hodů v Třeboni se stane 22. května od 19 hodin vystoupení Prague Cello Quartetu, čtyř mladých a nadaných cellistů, které si zdejší publikum už velmi oblíbilo a oni se do města rádi vracejí. Loni je nadchla akustika Schwarzenberské hrobky, kde opět zahrají nejoblíbenější kousky z klasické hudby, filmových melodií i populárních skladeb.

Program 27. ročníku festivalu Okolo Třeboně, který se odehraje od 28. června do 2. července,

zahájí ve čtvrtek Divadlo Járy Cimrmana hrou Dlouhý, Široký a Krátkozraký. Další návrat prověřené kvality na sebe nedá dlouho čekat: hned v pátek 29. června vystoupí po loňském úspěchu v zámeckém parku opět Ondřej Havelka a jeho Melody Makers. „Pánům se toto prostředí při loňském vystoupení natolik zalíbilo, že přišli s návrhem vytvořit zde prostor, kde si bude moci publikum i zatančit. Moc se na to těšíme, bude to v našem programu další novinka,“ vysvětlil Barnáš.

Sobota 30. června bude jako vždy nejnabitějším dnem festivalu, protože po celý den se bude odehrávat klání začínajících hudebníků Houpací kůň. Díky hlasování na facebooku i novým pravidlům má tato soutěž čím dál větší dopad: například za poslední tři roky se do ní přihlásilo na 200 písničkářů a kapel, jejichž muziku si poslechnou desítky odborníků z hudebního světa, kteří doporučí ty nejlepší do finále. Loni vyhrála kapela Isara z Mladé Boleslavi, která se na velké pódium vrátí v úvodu večerního koncertu a přivítá i letošního vítěze. Poté nastane ten správný čas pro společné zpívání s publikem – od 20 hodin se v zámeckém parku vystřídají legendy: nejprve sourozenci Ulrychovi s kapelou Javory a poté Pavel Lohonka Žalman.

Vzácné setkání s legendou nabídne i nedělní večer ve Schwarzenberské hrobce, kde 1. července od 20 hodin vystoupí dlouholetý člen Spirituál kvintetu Dušan Vančura se svým vokálním souborem Antikvartet. Ten byl "znovuzaložen" v roce 2013 a má široký repertoár, který sahá od klasické čtyřhlasé sborové literatury až k lidovým písním a ke spirituálům, jež zpívá převážně ve vlastních úpravách a s vlastními texty.

O den později festival zakončí další prověřená kvalita: rocker Roman Dragoun český hudebník, klávesista, zpěvák a skladatel známý ze skupin Progres 2, Futurum, Stromboli a T4, osobnost uvedená do Beatové síně slávy. V Třeboni se v pondělí 2. července od 20 hodin ve Schwarzenberské hrobce představí se svým sólovým repertoárem.

Všechny podrobnosti najdete na  www.okolotrebone.cz

Další akce v roce 2018:

 • Prague Cello Quartet 22.5.2018 v 19:00
 • Václav Hudeček a Musica Lucis Praga 23.7.2018 ve 20:00
 • Asonance 3.8.2018 ve 20:00
 • Vojtěch Dyk 4.8.2018 ve 20:00 
 • Zavírání plavecké sezóny 7.9. - 9.9.2018:
  • 7.9.2018 20:00 Petr Malásek / klavír/, Lenka Nová / zpěv/
  • 8.9.2018 bude upřesněno
  • 9.9.2018 Zavírání plavecké sezóny - pláže rybníka Svět
 •  Nezmaři a Sdružení symfoniků Symfonického orchestru Českého rozhlasu 12.10.2018 v 19:00
 • Katapult turné 2018 - Šťastné narozeniny 13.10.2018 v 19:00
 • Třeboňští pištci - Vánoční koncert k 45.výročí souboru 1.12.2018 v 19:00
Komentáře
Celkem 0 komentářů


Konec výpisu článku Festival Okolo Třeboně přinese prověřenou kvalitu i tanec - TZ, id: 11670 , rubrika: Kultura a sport
Kategorie: , zveřejněn: 3.04.2018
Autor: Marie Košinová