Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

František Vančura - výstava

Pozvánka na výstavu obrazů třeboňského malíře Františka Vančury, který bude letos na jaře v Třeboni vystavovat spolu se svým synem, keramikem Janem Vančurou.

Výstava obrazů Františka Vančury, a keramiky jeho syna Jana

František Vančura 

  • Dům Štěpánka Netolického
  • 13. března - 29. dubna 2016
 
Výstava nabízí průřez celoživotní malířskou tvorbou Františka Vančury a výběr z keramických děl jeho syna Jana. Vančura má ve svém rodném městě výstavu po více než dvaceti letech. Expozice bude otevřená do 29. dubna. 

Přijďte si  užít fascinující barevné variace, které na svých obrazech rozehrává František Vančura... 
 
František Vančura - životopis
 
František Vančura se narodil v roce 1936 v Třeboni a stále zde žije. "Začínal jako realistický malíř. Na nejstarších obrazech je realistický obraz krajiny širšího okolí Třeboňska. Postupně se jeho tvorba osvobozuje od konkrétních tvarů a přechází abstrakci nejnovějších obrazů," popsala Lucie Kukačková, koordinátorka Centra Třeboňského rybníkářského dědictví.
 
"Postupně ve své tvorbě rozšiřuje horizont i barvy a jeho obrazy se pomalu blíží k abstrakci, až se nakonec zcela osvobozují od konkrétních tvarů. Obrazy z posledních dvaceti let jsou hravé a plné barev, ovšem v řádu, který jim dala krajina se sluncem, přírodní úkazy a cykly," uvedla Kukačková. V současné době Vančura tvoří uměleckou technikou zvanou dripping, kterou proslavil americký malíř Jackson Pollock. Jedná se o techniku akční malby a výtvarné hry.

Měl několik samostatných výstav v České republice. Jeho obrazy jsou zastoupeny v soukromých sbírkách v Čechách i v zahraničí. Například ve Velké Británii, Nizozemí, USA, Austrálii i Novém Zélandu. Pracoval jako geodet a později jako mistr v podniku, který se zabýval melioračními pracemi. Profese mu umožnila dokonale poznat Třeboňsko i širší region a nasměrovala ho ke krajinomalbě.

Jan Vančura je nejstarším ze tří Františkových synů, narodil se v roce 1961. "Keramice se věnoval od dětství, první zkušenosti získal v keramické a kamnářské dílně známé rodiny Lamrů v Litovli. Vystudoval střední průmyslovou školu keramickou v Bechyni, kde v současné době také vyučuje," uvedla Kukačková s tím, že Jan Vančura měl několik společných i samostatných výstav v České republice i zahraničí.
Komentáře
Celkem 1 komentář, poslední přidán 15.03. 2017 08:47

Anna Milarch 15.03. 2017 08:47 Odpovědět
Dobry den,
jsem Ceska a pracuji jiz pres 40 let v pamatniku byvaleho koncentracniho tabora Sachsenhausen. Jednim z ceskych veznu zde byl tez farar Frantisek Vancura, nar. 16.3.1900 a mel vezenske cislo 5803. Dopraven byl do KT Sachsenhausen dne 12.12.39 a odtud sel na Transport do Dachau dne 17.10.1941. Neznate prosim jeho pribuzne?
S pozdravem Anna Milarch

Konec výpisu článku František Vančura - výstava , id: 10549 , rubrika: Kultura a sport
Kategorie: , zveřejněn: 7.03.2016
Autor: Marie Košinová