Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Hlubiny a posedlosti Pavla Grosse

Pavel GrossPřijměte pozvání na setkání s výjimečným člověkem, spisovatelem, malířem, fotografem, potápěčem, konstruktérem, autorem řady zahraničních patentů – Ing. Pavlem Grossem, jehož rodinné kořeny sahají v Třeboni k význačnému rybníkáři Josefu Šustovi.

Hlubiny a posedlosti Pavla Grosse

sobotu 13. září 2014 proběhne od 16.00 hodin v Pěšárně – Restauraci a Vinárně křest autobiografické knihy Hlubiny a posedlosti Pavla Grosse, průkopníka potápění a cestovatele, spojený s promítáním a vyprávěním autora.

Autobiografické vyprávění začíná zážitky skupiny mladistvých romanticky založených kamarádů v dobách tvrdé totality padesátých až šedesátých let. Magický svět modrozelených hlubin zatopených kamenolomů je jejich společným náboženstvím a jejich primitivní začátky potápění rituálem. Tyto ničím nezatížené časy mladistvého poznávání světa, se všemi jeho láskami, dobrodružnými a bláznivými prožitky pomalu přerůstají do vážnějších zájmů.

Autor se již během svých studií zabývá posedlou myšlenkou, jak přizpůsobit člověka zase zpět tomu prostředí, ze kterého vznikl. Projektuje a postaví podmořskou kabinu, ve které stráví osamocen na mořském dně dobrodružné tři dny a tři noci. Události jsou přerušeny vpádem sovětských vojsk a pokračují autentickým vyprávěním o zážitcích autora ve světě posedlých vynálezců podmořských strojů, lovců korálů, oceánografů a námořních teroristů. Text je proložen mnoha, dnes již historickými fotografiemi, kresbami a dokumenty. Oddělená příloha je věnována těm čtenářům, které zajímají detailnější historická fakta či údaje, vztahující se k popisovaným událostem.

Po velkou část svého života se autor zabýval jako inženýr potápěním a podmořskou a nukleární technikou. Od svého útlého mládí byl však vedle technických zájmů provázen malířskými sklony, a od svého zralejšího věku nutkáním psát. Má za sebou několik malířských výstav, získal švýcarskou „Cenu Václava Hollara“ od Galerie Krause v Pfäffikonu. Je autorem mnoha fejetonů v potápěčských časopisech, vystupoval v rozhlasových a televizních relacích (BBC, Český rozhlas, Česká televize), zúčastnil se fotografických soutěží a pořádal přednášky. Je autorem románu „Klub bezdechých“.

V současné době pracuje na další, částečně kreslené knize o neuskutečněných kreacích přírody, kde navrhuje, ne zcela vážně, co asi všechno „Pánbůh“ při svých návrzích tvorstva opomněl. Střídá tři místa působení – po většinu roku žije ve Švýcarsku, několik týdnů v roce se potápí na Filipínách a několikrát za rok se vrací relaxovat na chalupu do Suchdola nad Lužnicí.

Akci pořádá Destinace Třeboňsko ve spolupráci s Vinotékou Radka a společnostmi Pěšárna a ODEON.

Komentáře
Celkem 0 komentářů


Konec výpisu článku Hlubiny a posedlosti Pavla Grosse, id: 9454 , rubrika: Kultura a sport
Kategorie: , zveřejněn: 27.08.2014