Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Jak na sumce?

Nejdůležitějším krokem při samotném lovu je výběr dobrého lovného místa. Sumec je ryba, která ráda vyhledává na dně různé překážky, jako jsou potopené stromy, zatopené mosty, či místa zarostlá vodními porosty. Opravdu velký sumec je samotář, tudíž ulovíme-li kapitální kus, udici již na stejné místo nezavážíme. Při lovu musíme mít dostatečně velkou a stabilní loď nebo nafukovací člun, protože tyto aby mají obrovskou sílu, kterou nelze podcenit. Jakmile zasekneme, okamžitě vyplujeme na vodu (jestliže to neuděláme s největší pravděpodobností sumec vpluje do vázky a my souboj prohrajeme). Sumec se dá lovit několika různými způsoby. Ten nejatraktivnější, tedy alespoň pro mě, je lov s vábničkou.

Rybář, který chce být úspěšný, musí ovšem tento kousek dřeva naprosto dokonale ovládat a vědět, jaký druh vábničky na jakou hloubku a místo použít . K tomuto lovu potřebujeme „echolot“, abychom mohli sledovat svou nástrahu a stoupající ryby ode dna. Dodnes nikdo na 100% neví, proč sumci na vábničku reagují. Je pouze známo, že zmíněná pomůcka pracuje na principu tlaku. Proto je dobré své údery doslova tlačit do dna a přinutit sumce k agresivitě. Zároveň však musíme vábit citlivě, abychom sumce nevyplašily. Občas některý jedinec reaguje tak agresivně, že vystoupá ode dna až pod hladinu a narazí zespodu do lodi.
Při lovu s vábničkou, osobně, používám nejčastěji rousnice, ovšem živá ryba je také výborná. Záběr bývá většinou velmi razantní, a proto je dobré mít seřízenou brzdu, obzvlášť nemáte-li vysoce kvalitní prut. Z osobní zkušenosti mohu doporučit pruty Sportex HM Turbo 9 o délce 300cm a zátěži 100-250g.

Článek byl napsán ve spolupráci s SOU Rybářské v Třeboni.


 Autor článku: David Pokorný

Komentáře
Celkem 1 komentář, poslední přidán 02.02. 2010 20:57

Radek 02.02. 2010 20:57 Odpovědět
Zdravím, nechci nějak znevažovat tvrzení SOU rybářské v Třeboni, nebo vaše, ale vábnička nepracuje na principu tlaku. Jak už je patrno tak je to od slova vábit, nikoliv dráždit, jak vy popisujete v článku. Takže uvedu věc na pravou míru. Sumec je sám o sobě samotář a velmi závistivá a lakomá ryba a vábnička svým správným použitím na hladinu vody „imituje“ mlaskání při žraní jiného sumce. Takže druzí sumci pokud jsou v dosahu a slyší to, se jedou nažrat, nebo podívat.....v pod­statě. Při nesprávném použití, to není vábnička ale plašička, takže před použitím si to velmi dobře rozmyslete a zvažte, jestli to opravdu umíte. Petrův zdar! A sumálům obvzlášť.

Konec výpisu článku Jak na sumce?, id: 5643 , rubrika: Rybaření a Rybářství
Kategorie: , zveřejněn: 12.12.2005