Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Jaký byl Anifilm 2015?

Anifilm 06Třeboňsko.cz je od prvního ročníku mediálním partnerem festivalu; proto vše k Anifilmu je v samostatné rubrice.

O tom, že animovaný festival Třeboni (od 5. do 10. května 2015) sluší se můžeme přesvědčit ve fotoalbu Anifilmu 06.

 

 

Anifilm 2015 má vítěze

Třeboň 9. 5. 2015

 

Hlavní cenu poroty v Mezinárodní soutěži celovečerních filmů pro dospělé získal španělský režisér Sam Conflictivos za snímek Posedlý. Zvláštní uznání v této kategorii si odnáší animátorka Signe Baumane za film Šutry v kapsách.

Nejlepším snímkem Mezinárodní soutěže celovečerních filmů pro děti vyhlásila porota film Příběh o princezně Kaguje japonského režiséra Isao Takahaty z proslulého Studia Ghibli. Film Píseň moře irského režiséra Tomma Moorea ze studia Cartoon Saloon získal od poroty čestné uznání.

V Mezinárodní soutěži krátkých filmů zvítězil americký film Svět zítřka režiséra Dona Hertzfelda. Zvláštní uznání si z Anifilmu odnáší český film Anatomie Pavouka režiséra Vojtěcha Kisse.

Hlavní cenu v Mezinárodní soutěži studentských filmů získala Daisy Jacobs za snímek Širší perspektiva, který byl v letošním roce také nominován na Oscara.

Zhodnocení festivalu porotcem

Porotce soutěže a francouzský filmař nominovaný před několika lety na Oscara Bastien Dubois svou práci a účast na Anifilmu okomentoval slovy: „Roli porotců jsme si velmi užili. Pohostinnost festivalu byla úžasná. Viděli jsme spoustu skvělých filmů. Jejich výběr nám připomíná, že animovaný film není určen jen dětem, ale že si ho užijí diváci každého věku.“

Trochu statistiky

 • na jednotlivé filmové, odborné i doprovodné programy přišlo více než 25 000 diváků,
 • festivalu se zúčastnilo přes 800 filmových profesionálů,
 • v šesti soutěžních sekcích se utkalo 100 snímků a z toho jich devět bylo celovečerních, dvacet osm krátkých, třicet tři studentské, 16 v kategorii enarativních, experimentálních a hraničních forem animace a čtrnáct videoklipů
 • v doprovodných programech bylo odpromítáno dalších téměř čtyři sta filmů
 • proběhlo přes třicet workshopů, přednášek a prezentací.

A jaké další zážitky si diváci a hosté z Anifilmu 2015 odvážejí?

 • festival letos oslavoval spolu s Českou televizí 50 let Večerníčku, v několika pásmech a přednáškách představil program věnovaný fenoménu aplikované animace, počítačové hry, reklamy a spoty, výukové filmy, znělky apod.
 • letošní Anifilm otevřel téma street animace, která vstupuje do ulic a ty pak v reálném prostředí pomocí animace oživuje
 • nechyběly filmy nominované do finále soutěže o evropskou cenu Cartoon d´Or
 • Bilance představila pět celovečerních snímků: Škatuláci, Ovečka Shaun ve filmu, Jak vycvičit draka 2, Velká šestka a Tučňáci z Madagaskaru
 • v programu Works in Progress se prezentovali animované projekty, které jsou právě v realizaci (Hmyz, nový celovečerní filmy režiséra Jana Švakmajera a studia Athanor, slovenský projekt Srdce věže Petera Budínského a animovaný seriál Velká dobrodružství Rosy a Dary Martina Dudy a studia Bionaut)
 • Na ANIFILMU se nejen promítalo, ale i rovnou animovalo – na náměstí se do filmování pustilo umělecké sdružení KREUS a ve spolupráci s přihlášenými dobrovolníky vytvořili naprosto unikátní film.
 • Děti i rodiče pak animovali s podporou lektorů sdružení Ultrafun v tradičních Dílnách animace.
 • Game Day, pořádaný v rámci speciálního programu, byl věnován herní animaci, a to jak již hotovým hrám, tak těm vznikajícím.

Anifilm děkuje všem svým partnerům v čele s hlavním
partnerem skupinou ČEZ. Podpory si velice vážíme.

Třeboňsko.cz se loučí s Anifilmem 06 a již nyní se těšíme na další ročník a na Vás, návštěvníky.

Dejte si do kalendáře:
Anifilm 07
3. – 8. 5. 2016!

Příloha k článku

Komentáře
Celkem 0 komentářů


Konec výpisu článku Jaký byl Anifilm 2015?, id: 9935 , rubrika: Kultura a sport
Kategorie: , zveřejněn: 18.05.2015
Autor: Marie Košinová