Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Kdo bude hodnotit soutěžní filmy Anifilmu 2019?

Mezinárodní festival animovaných filmů Anifilm 2019, který bude v Třeboni  ve dnech 7. – 12. května 2019, vydal v březnu t.r.  newsletter se seznamem porotců 2019 a o dalších aktivitách a připravovaných novinkách festivalu 2019.

Jako mediální partner festivalu vám je předkládáme:

Festival s radostí odhaluje složení porot Anifilmu 2019

Nedávno jsme prozradili, které filmy se utkají v mezinárodních soutěžích blížícího se Anifilmu.

Nyní, když je znám i soubor soutěžních her, nastal čas odhalit, kdo bude rozhodovat o vítězích. Filmy a hry budou tradičně hodnotit čtyři tříčlenné mezinárodní poroty. Každý z porotců se ale nějakým způsobem podílí i na doprovodném programu festivalu - ať už svými filmy, přednáškou či jiným programem. Tyto úžasné osobnosti tak představují každý jeden důvod, proč letošní Anifilm navštívit.

O celovečerních filmech bude rozhodovat:

 • scenáristka, producentka a režisérka Anca Damian, mimo jiné autorka úspěšných animovaných dokumentů Crulic – Cesta na onen světnebo Kouzelný vrch.
 • Spolu s ní zasedne v porotě francouzský producent Ron Dyens, zakladatel Sacrebleu Productions, jehož portfolio čítá mnohé festivalové hity nebo celovečerní Až na severní pól.
 • Trojlístek doplňuje Anna Vášová, coby dramaturgyně a scenáristka (WebsterovciMimi a Líza), se zkušenostmi z České televize, Evropské vysílací unie či Visegrad Animation Fora (nyní CEE Animation).

V porotě krátkých a studentských filmů usedne:

 • patrně nejznámější současný švýcarský režisér Georges Schwizgebel, který proslul svými uhrančivými malovanými filmy. Ceny za ně sbírá na festivalech po celém světě.
 • Dále pak švédský specialista na anidok Jonas Odell, jehož způsob práce ovlivnil celou generaci tvůrců. Odellova stylu si cení i kapely jako Franz Ferdinand či U2, pro které vytvářel videoklipy.
 • O krátkometrážní tvorbě bude rozhodovat také jedna z nejúspěšnějších představitelek nové generace českého animovaného filmu Kateřina Karhánková. Její film Plody mraků je patrně nejuváděnějším i nejoceňovanějším tuzemským animovaným snímkem současnosti.

O nejlepší abstraktní a nenarativní animaci a videoklipech bude rozhodovat:

 • tvůrce oceňovaných krátkých filmů (např. Life Lineči Baths) a videoklipů (mj. pro Basement Jaxx či LCAW) Tomek Ducki,
 • dlouholetá kurátorka festivalu DOK Leipzig a někdejší ředitelka Filmfest Dresden Annegret Richter, zastupující německou asociaci animovaného filmu.
 • Z Německa rovněž pochází Max Hattler, významný tvůrce na poli současného experimentu. Již řadu let sbírá ceny na mezinárodní scéně a od loňska je i držitelem animorphy za svůj film Divizní artikulace.

Džunglí všech vybraných her se bude muset proklestit:

 • Tereza Krobová, žurnalistka a badatelka v oblasti game studies.
 • Při pátrání po nejlepší hře jí bude partnerem výtvarník, animátor a již několik let především autor počítačových her Jaromír Plachý. Na kontě má světoznámé hity Botanicula Chuchel.
 • Pomůže jim také Adriaan de Jongh, proslulý holandský vývojář, který si nezávislou scénu získal hrou Hidden Folks, oceněnou rovněž na Anifilmu.

Veškeré informace a aktuality ohledně Anifilmu 2019.

Galerie
rozbalit galerii
Komentáře
Celkem 0 komentářů


Konec výpisu článku Kdo bude hodnotit soutěžní filmy Anifilmu 2019?, id: 12217 , rubrika: Kultura a sport
Kategorie: , zveřejněn: 21.03.2019
Autor: Marie Košinová