Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Kneippův chodník

Kneippův chodník je jedna z vodoléčebných procedur, které objevil Sebastian Kneipp. Kneipp byl německý katolický farář a přírodní léčitel, který žil v 19. století. Vytvořil integrovaný systém přirozeného léčení, který zahrnuje vodoléčbu, tělesný pohyb, stravování a přirozený životní styl. Jeho životní filozofie je dodnes populární a některé z jeho léčebných technik, jako např. jeho chodník se s různými obměnami používá dodnes.

Popis procedury

Kneippův chodník se skládá ze dvou nádrží: nejčastěji jsou to dva speciálně upravené bazénky či potůčky s oblázky. Jak je pro Kneippovu vodoléčbu typické, používá se střídání studené a teplé vody. V jedné nádrži je voda o teplotě asi 40 °C, ve druhé voda o teplotě asi 12 °C.

Aplikace procedury probíhá tak, že pacient přešlapuje, resp. prochází se v nádrži s teplou vodou přibližně po dobu jedné minuty, a pak se asi 5 vteřin prochází nádrží s vodou studenou. Tento cyklus několikrát opakuje. Poslední musí být pohyb ve studené vodě a poté následuje otření nohou dosucha.

Účinky procedury

Hlavním účinkem této procedury je zlepšení prokrvení nohou a zlepšení celkového metabolismu a krevního oběhu. Oblázky na dně potůčku masírují chodidla, střídavé koupele zlepšují prokrvení ve všech oblastech těla.

Terapie pomáhá při bolestech hlavy a syndromu studených nohou, pozitivně ovlivňuje krevní oběh a prokrvení končetin, vede k otužování.

Procedura Kneippův chodník v Lázních Třeboň

Proceduru Kneippův chodník najdete v nabídce vodoléčebných procedur Bertiných lázní v Třeboni. Procedura patří mezi volně prodejné.

Komentáře
Celkem 3 komentáře, poslední přidán 17.03. 2017 17:38

helenka 30.12. 2009 11:34 Odpovědět
noo připomíná mi to šlapací bazénky ve františkových lázních,…:)
Jitka 03.03. 2016 08:12 Odpovědět
Kneippův chodník lze najít i v areálu plaveckého stadionu Liberec, kde je poměrně často využívaný.
Jaroslav 17.03. 2017 17:38 Odpovědět
Byl jsem v aqaparku v Jihlavě a taky jsem vyzkoušel kneippův chodník . Je to bezva a pomáhá to. Jsem opravdu spokojený. A jezdím tam každý měsíc

Konec výpisu článku Kneippův chodník, id: 6199 , rubrika: Lázně Třeboň
Kategorie: , zveřejněn: 27.03.2009
Autor: Marie Košinová