Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Kostel Panny Marie Královny a sv. Jiljí

V blízkosti třeboňského Masarykova náměstí se nachází v ulici Husova 142 dvoulodní děkanský farní kostel s 56 m vysokou věží.

Kostel blahoslavené Panny Marie Královny a sv. Jiljí


Původní kostel sv. Jiljí byl postavený v 2. polovině 13. století. Dne 22. května 1368 přišli do Třeboně na žádost Rožmberků Augustiniáni a ihned se dali do stavby kláštera a přestavby kostela na kostel klášterní. Do roku 1380 byla hotová křížová chodba s kaplí sv. Jana Křtitele a kostel. Kostel je postaven ve stylu vrcholné gotiky a zůstal ve stavu stavební neporušenosti až dodnes.

V roce 1723 vypukl v Třeboni požár, který zničil téměř celé město a poškodil také kostel. Zřítila se klenba v presbytáři a požár zničil interiér kostela. Požár přečkaly fresky a socha Třeboňské madony. Nové řešení interiéru po požáru bylo svěřeno vídeňským umělcům P. Koeckovi (presbytář s hlavním oltářem) a J. N. Rottmayerovi (vlastní prostor kostela). Vídeňští umělci splnili svůj úkol na výbornou. Interiér kostela tvoří jednotný architektonický celek a je opravdu krásný.

 Při prohlídce je zřejmé, že při výzdobě kostela a kláštera se značně uplatnili jeho zakladatelé, kteří měli ctižádost vytvořit z Třeboně kulturní středisko, odpovídající významu rožmberského rodu. Svou náklonnost k třeboňskému klášteru projevili i tím, že si jej zvolili za své pohřebiště. Nelze však podceňovat ani umělecký smysl obyvatel kláštera. Augustiniánští kanovníci si byli vědomi, že umění je jedna z cest, která vede k Bohu. Věnovali proto záměrně značnou pozornost umění všude, kde se usadili. Výjimkou nebyla ani Třeboň.

Z gotických uměleckých děl, zachovaných v kostele, je nejvýznamnější opuková socha Třeboňské Madony z doby kolem roku 1400.

Velkou cenností jsou  barokní varhany od Václava Pantočky z roku 1648. Také akustika kostela je výborná, a proto se zde často konají  koncerty, které bývají pro zúčastněné opravdu velkým zážitkem.

Prohlídka kostela, bohoslužby

Prohlídky s průvodcem, při které uvidíte nejen vlastní kostel, ale i křížovou chodbu a rajskou zahradu se studnou

  • pondělí, úterý, čtvrtek, pátek, sobota - vždy v 15 hodin

Mše svaté (platnost od  července 2016)

  • neděle v 9:00 a 18.30
  • úterý, středa, čtvrtek, pátek v 18:30
  • 1. sobota v měsíci v 9:00

Webové stránky římskokatolické farnosti Třeboň trebon.farnost.cz

Galerie
rozbalit galerii
Mapa
sbalit mapu
Komentáře
Celkem 8 komentářů, poslední přidán 28.12. 2018 11:24

D. Kalinová 28.05. 2011 16:33 Odpovědět
S několika klienty Sociálních služeb Česká z J.Hradce jsme se při návštěvě Třeboně chtěli podívat také do kostela. Po telefonické domluvě přišel velice vstřícný pán a věnoval se nám. Přizpůsobil výklad možnostem našich klientů a trpělivě nás provedl kostelem i přilehlou křížovou chodbou. Byl to nejkrásnější zážitek z výletu.
Děkují klienti a zaměstnanci SSČ
Simona 24.06. 2012 20:36 Odpovědět
Dobrý večer,včera jsme navštívili kostel sv. Jiljí i s výkladem v 15h.,i když cestujeme hodně,nic tak poutavého,pro­fesionálního,a­le hlavně s úctou a láskou odvyprávěného jsme ještě neslyšeli.Velký dík panu kostelníkovi.
Pavla 09.07. 2014 18:54 Odpovědět
Děkujeme panu kostelníkovi za milý a poutavý výklad.
Kinclovi
Radek 07.08. 2014 22:35 Odpovědět
Na prohlídku kostela Panny Marie Královny jsme se dostali čirou náhodou (nevšimnout si plakátu na Třeboňském zámku)a byl to zlatý hřeb naší návštěvy Třeboně. Děkujeme za úžasné vyprávění pana kostelníka, který má opravdu široké znalosti.
Katka z Kladna a Radek z Čáslavi :-)
Taťána a Petr 11.08. 2014 21:41 Odpovědět
Děkujeme za krásný, fundovaný výklad pana kostelníka. Vědomosti, vztahující se ke kostelu samotnému, spojil s širšími dobovým souvislostmi. Odborné znalosti byly prodchnuty velkou lidskostí, pokorou i osobitým humorem. Byl to mimořádný zážitek! Hanuškovi
ivana 22.10. 2014 18:12 Odpovědět
dne 22.10. 2014 při svém pobytu v Třeboni, jsem zašla na výklad do kostela sv.Jiljí, pak konstelník mi „vyrazil dech“ svým přehledem, kul­tivovaností, zau­jetím a láskou k místu samotnému, která byla zřejmá z každé jeho věty. Velmi cestuji, avšak s takovýmto erudovaným výkladem jsem se ještě nesetkala. Krásný zážitek !
Všem vřele doporučuji, a panu kostelníkovi hluboký dík ! Ivana
Burianová 25.12. 2018 19:32 Odpovědět
Chtěla bych se zeptat, proč byla na vývěsce v kostele psaná 24. 12. mše v 16.hod., když se nekonala a nebyla napsaná půlnoční mše ve 22hod. Burianová
Administrátor 28.12. 2018 11:24 Odpovědět
Dobrý den,
rozpis na kostele byl dle našich informací správně.
Mše v 16 hodin v Třeboni opravdu byla, ale konala se v kostele u sv. Alžběty (tj. u Aurory), což bylo také na plakátu uvedeno.
Ve 22 hodin mše v hlavním kostele byla, a byla také na rozpise, ale oficiálně se nejmenovala \"Půlnoční\" ale byla uvedena jako \"Vigilie Slavnosti Narození Páně\" .

Konec výpisu článku Kostel Panny Marie Královny a sv. Jiljí, id: 5977 , rubrika: Třeboň
Kategorie: , zveřejněn: 8.07.2016
Autor: Marie Košinová