Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Kuriozity, italská tvorba, tradiční programy - newsletter 2/2017

Anifilm 2017, který bude v Třeboni od 2. do 7. května 2017 se blíží. S blížícím se termínem konání  Anifilmu 2017  festival přibližuje program festivalu, novinky, složení poroty a další zajímavosti. K těmto tématům vydal 2. tiskovou zprávu. Vybíráme:

Italské animované speciality

Letošní Anifilm připravil exkurzi do části italské animované tvorby označované jako "výtvarný film". Ten se vyznačuje důrazem na propracovanou výtvarnou stránku, vycházející z tradičních technik ruční animace a výtvarného umění. 

Italská škola zde svůj technický um nevěnuje laciným atrakcím, ke kterým mívají tyto filmy tendenci sklouznout. Pro většinu autorů je naopak typické, že své filmy pojímají jako velmi intimní zpovědi. Tento typ filmů se v historii světové animace objevuje velmi sporadicky, a proto je označován jako italský fenomén výtvarného filmu.

V Třeboni se můžeme také těšit na českou premiéru dokumentu  o legendárním italském režisérovi Bruno Bozzettovi.

Animační kuriozity

V dějinách animovaného filmu se vždy objevovaly osobnosti, které nešly vyšlapanými cestami. Vymýšlely zcela nové přístupy a pomocí animace oživily téměř cokoliv. Letošnímu doprovodnému programu Anifilmu dominuje téma, které se zaměřuje právě na raritní animační techniky a na oživování atypických materiálů.

Festival v Třeboni nabídne exkurzi do netušeného světa animačních kuriozit, v němž se objevuje plátno s několika tisíci špendlíky, rozanimované sklo, oživlé jídlo či prapůvodní techniky, které v novém tisíciletí nabraly nový dech.

Novinka 2017 - soutěž počítačových her

Novinkou je mezinárodní soutěž nezávislých počítačových her, kdy porotci budou hodnotit herní tvorbu v kategoriích Výtvarný počin a Hra pro děti a mládež. 

Pocta Jiřímu Šalamounovi 

V doprovodném programu 2017 festival složí poctu výtvarníkovi Jiřímu Šalamounovi. V rámci této pocty  Anifilm uvede všechny jeho filmy a na výstavě připomene také Šalamounovy výrazné zásahy do hraných filmů v podobě titulků, sekvencí i plakátů k nim.

Výtvarník a ilustrátor Jiří Šalamoun oslavil 17. 4. 2017 své 82. narozeniny. Anifilm gratuluje! Na slavnostním zahájení letošního Anifilmu bude Jiřímu Šalamounovi udělena cenu za celoživotní přínos animovanému filmu. Šalamounova tvorba v oblasti českého animovaného filmu není obsáhlá, ovšem díky jediné seriálové postavě Maxipsa Fíka se nesmazatelně zapsal do dějin české animace. 

Cartoon d´Or 2016

Festival opět představí filmy nominované na evropskou cenu Cartoon d´Or 2016.

Animo

Na festivalu 2017 nebude chybět ani tradiční  program pro děti  Animo, a to včetně uvedení nejnovějších večerníčků.

Děti se samozřejmě mohou těšit i na populární dílny animace a workshopy.


 

Třeboňsko.cz doporučuje: čtěte celý  newsletter 2/2017

Komentáře
Celkem 0 komentářů


Konec výpisu článku Kuriozity, italská tvorba, tradiční programy - newsletter 2/2017, id: 11081 , rubrika: Kultura a sport
Kategorie: , zveřejněn: 10.04.2017
Autor: Marie Košinová