Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Lannův kříž

Při toulkách severovýchodní částí CHKO Třeboňsko je v lesích mezi zámkem Jemčinou a městem Kardášovu Řečici skrytý zajímavý  turistický cíl: 

Lannův kříž

 
Tento železný kříž je z roku 1854 a je umístěný na vrcholu žulového skaliska uprostřed lesů, 4 kilometry od Jemčiny směrem na sever.
Pod křížem je ve skále pamětní deska, která  připomíná stavitele Adalberta Lanna, který se zasloužil o splavnění nedalekého úseku toku řeky Nežárky. Tímto počinem došlo ke snížení nezaměstnanosti v kraji, a proto má Lanna  v těchto končinách postaven pomník.
 
 
 

Vojtěch (AdalbertLanna starší (23. dubna 1805, České Budějovice] – 15. ledna 1866, Praha) byl český průmyslník, loďmistr a stavitel. Jeho otcem byl Tadeáš Lanna, který také podnikal ve stavbě lodí a lodní dopravě.  

Rod Lannů přišel v 18. století do jižních Čech ze Salzburska v Rakousku, obchodoval se solí. Tadeášův syn Vojtěch starší (německy Karl Adalbert) studoval tři roky na Českém vysokém učení technickém v Praze. Po cestách střední Evropou se roku 1833 oženil s Josefinou Peithnerovou z Lichtenfelsu a měli jediného syna Vojtěcha mladšího. V roce 1833 se stal loďmistrem - byly mu svěřeny veškeré regulační a udržovací práce na Vltavě a Labi. Založil uhelný důl a slévárnu (Vojtěšská huť) a železárny na Kladně. Jeho firma obchodovala s dřevem, tuhou a solí, které dopravovala z jižních Čech po Vltavě a Labi až do Hamburku, stavěla mosty (např. řetězový most císaře Františka I.Negrelliho viaduktStádlecký most) a prováděla regulace českých řek. Zemřel z přepracování náhle na srdeční slabost. Zdroj: Wikipedia
 
Pozn. Lanna má velký pomník v Českých Budějovicích, a navíc je zde po něm pojmenovaná ulice - Lannova třída. 
Galerie
rozbalit galerii
Mapa
sbalit mapu
Komentáře
Celkem 0 komentářů


Konec výpisu článku Lannův kříž, id: 11136 , rubrika: Třeboňsko
Kategorie: , zveřejněn: 16.05.2017
Autor: Marie Košinová