Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Ledenice městečko truhlářských mistrů - virtuální muzeum

Jihočeské městečko Ledenice je proslulé díky truhlářství, které zde má dlouhou tradici a dalo vzniknout tzv. ledenickému nábytku. Jedná se vysoce kvalitní nábytek z dubového dřeva, který je speciálně leštěný a ozdobený kvalitními řezbářskými prvky. Ledenický nábytek vznikl díky přírodnímu bohatství lesních porostů v okolí a řemeslné zručnosti místních truhlářských mistrů, učících se od zkušených dělníků z Vídně.

Virtuální muzeum živých tradic truhlářského řemesla a nábytkářské výroby v Ledenicích od 19. století do současnosti vzniklo v roce 2001 a základem pro jeho vytvoření se stalo rozsáhlé dílo pana Sýkory, potomka místního truhlářského mistra.

Vstupte do virtuálního muzea.

Pár slov o obci Ledenice

Městys Ledenice leží 15 km jihozápadně od Třeboně a 12 km jihovýchodně od Českých Budějovic ve zvlněné krajině Lišovského prahu, oddělujícího českobudějovickou a třeboňskou pánev. První zmínka o obci je roku 1278; od 15. st. obec patřila k třeboňskému panství. Dnes patří pod okres České Budějovice.

Dominantní stavbou Ledenic je gotický kostel sv. Vavřince s kostelní věží přistavěnou v baroku. Zajímavostí je kamenný pranýř z 2. pol. 17. st. (u budovy základní školy).

V obci sídlí mj. jiné truhlářské učiliště, základní umělecká škola, výrobní družstvo Ledenický nábytek a řada soukromých truhlářů.

Komentáře
Celkem 2 komentáře, poslední přidán 19.08. 2014 23:37

Miroslav Fiala 05.05. 2014 19:08 Odpovědět
Dobrý den,
po otci mám staré truhlářské hoblíky asi z dvacátých let minulého století. Pokud by jste o ně měli zájem, odpovězte. Nabízím je samozřejmě bezplatně, je líto mi je spálit a kovové části dát do sběru.
Zdraví Fiala
Jenda 19.08. 2014 23:37 Odpovědět
Dobrý den,
po předcích mám staré truhlářské hoblíky a svěrky, možná ještě po Němcích ze Sudet. Pokud by jste o ně měli zájem, odpovězte. Nabízím je samozřejmě bezplatně, je líto mi je spálit a kovové části dát do sběru.

Konec výpisu článku Ledenice městečko truhlářských mistrů - virtuální muzeum, id: 8216 , rubrika: Kultura a sport
Kategorie: , zveřejněn: 3.07.2012