Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Lov feederem - 1.díl

Odkud se u nás objevil? Co to je? 

Slovo feeder [čti fídr] vzniklo z anglického slovíčka feed, což v překladu znamená krmit. Jak nám sám název napovídá, feeder je lov na položenou s krmítkem. Koncovou montáž ovšem může tvořit i olověná zátěž, kterou je vhodné použít zejména, při lovu velkých a opatrných ryby na stojaté vodě, kde by neustálé nahazování hlučného krmítka na hladinu působilo plašivě. Některé feedery (HEAVY) jsou schopny odhazovat i 150g. Jako signál záběrů nám slouží jemná ohebná špička. Při tomto způsobu lovu by se rybář neměl vzdalovat od prutu, neboť základem úspěchu je soustředěnost. Ti, kteří ji nejsou schopni a nevydrží dlouho na jednom místě by se do feeder techniky neměli vůbec pouštět.

Jaké ryby můžeme lovit a na jakých vodách? Jaké je ideální lovná vzdálenost?
S feederem můžeme ulovit snad všechny naše ryby. Od nejmenších plotiček, karásků, cejnů, až po opravdu pěkné trofejní kousky přesahující hmotnost 10kg (např. kapry a amury). Lze jím lovit i ryby dravé, zejména candáty. Přestože tato metoda k lovu sumců není určena, o menší kusy (do 1 m) se můžeme pokusit. S feederem se dá lovit na každé vodě a je úplně jedno jestli je stojatá nebo tekoucí. Feeder výborně obstojí na menších ramenech, rybníčcích, větších pískovnách, přehradách, a zrovna tak na kanálech a větších řekách. Lovíme spíše v menších vzdálenostech do 60 m. Ideální lovná vzdálenost pro nejlepší signalizaci záběrů je
asi do 40 m.

Feederová špička
Slouží jako signalizátor záběrů. Každý feeder má ve výbavě 2–3 výměnné špičky. V případě, že náš feeder nebude mít ve výbavě špičku, kterou požadujeme, je možné si ji v každém lepším obchodě s rybářskými potřebami dokoupit. (V tomto případě bych doporučoval vzít s sebou do prodejny horní část feederu, do něhož se špička zasouvá, protože špičky mají různé průměry.) Každá špička je na svém konci pokryta výraznou barvou pro její lepší zviditelnění (červená, zelená,…). Gramáž se neudává v gramech, ale v uncích (1OZ=28.3g). Nejjemnější špičky jsou ¾ OZ (uncové). Některé firmy mají špičky označeny (např.firma SHIMANO). V případě, že špička není označena a nevíme jakou má gramáž, pomůže nám jednoduchý ,,fígl“. Vezmeme špičky a každou uchopíme za její poslední očko. Ta, která je nejvíce ohnutá, je nejjemnější. Špičky měníme podle typu vody (stojatá,tekoucí), vzdálenosti, ve které lovíme, podle přírodních podmínek (vítr) atd. Aby nedošlo k jejich poškození, máme je uloženy ve speciálním obalu.

 

Článek byl napsán ve spolupráci s SOU Rybářské v Třeboni.


 Autor článku: Petr Chadraba

Komentáře
Celkem 0 komentářů


Konec výpisu článku Lov feederem - 1.díl, id: 5645 , rubrika: Rybaření a Rybářství
Kategorie: , zveřejněn: 15.12.2005