Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Lutová u Chlumu u Třeboně

Obec Lutová patří mezi nejstarší vsi na Třeboňsku. V písemných pramenech se Lutová připomíná ve 14. stol., kdy zde stávala tvrz pánů z Landštejna. Po nich patřila Rožmberkům a od r. 1577 k chlumskému panství.

Obec je od r. 1990 zařazena mezi vesnické památkové zóny. Od konce 18. stol. docházelo k přestavbě roubených chalup ve zděné usedlosti, zachovávající zpravidla původní dispozici. Hlavní obytné stavení se štítem obráceným do ulice nebo do návsi bylo spojeno zdí a bránou s průčelím špýcharu. Spolu se stodolou v zadní části dvora tak tvořily uzavřenou čtvercovou usedlost. Na chudším Třeboňsku v porovnání s bohatými blatskými statky vznikaly prostší stavby, trojúhelníkové štíty měly jednodušší ornamenty i štukovou výzdobu.

Dominantou obce je původně gotický kostel Všech svatých, založený již v r. 1359. Kousek od kostela je zřícenina původního kostela Narození Panny Marie, který byl zrušený v r. 1789 císařem Josefem II. Ke kostelíku vedla křížová cesta; torza některých zastavení stojí na místním hřbitově. 

Na návsi se nachází kaple sv. Jana z pol. 19. století a návesní rybníček, upravený na požární nádrž.

Z Lutové si můžeme krásnou procházkou také dojít k nedaleké zřícenině poutního kostela Narození Panny Marie.

Lutová je místní částí Městyse Chlum u Třeboně.

Nabídka ubytování v Lutové

Fara Lutová - ubytování

Ubytování v přízemí bývalé barokní a empírové fary. V nabídce nově ještě apatmán v nedaleké bývalé maštali. Celkem pro 12 osob. Klidné prostředí.

Chalupa v Lutové

Ubytování v samostatné polovině rodinného domu, s dvorkem a zahradou. K dispozici zahrada, pískoviště, gril.

Penzion Vyhlídka - Lutová

Ubytování v bezbariérovém penzionu v pokojích s vlastním sociálním zařízením a možností stravování. Možnost využití terasy, hřiště, úschovnu kol.

 

ZOBRAZIT UBYTOVÁNÍ V Lutové

Galerie
rozbalit galerii
Mapa
sbalit mapu
Komentáře
Celkem 0 komentářů


Konec výpisu článku Lutová u Chlumu u Třeboně, id: 5395 , rubrika: Třeboňsko
Kategorie: , zveřejněn: 31.12.2015
Autor: Marie Košinová