Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

MHF TN 2015 - Koncert v divadle

Marie KobielskkaPozvánka do třeboňského Divadla J. K. Tyla na koncert 12. ročníku mezinárodního festivalu vážné hudby Třeboňská nocturna 2015.

středa 8. července ve 19:30 hodin
Divadlo J. K. Tyla, Třeboň

Účinkují:
Maria Kobielska / soprán / Slovensko
Eva Garajová / mezzosoprán / Slovensko
Miroslav Sekera / klavír

Večerem provází paní Martina Kociánová

Vstupenky v prodeji v obvyklých předprodejích a v E-shopu Třeboňska.cz

Program koncertu

Mikuláš Schneider-Trnavský (1881–1958):
Čtyři písně ze sbírky Drobné kvety
Ďaleko, široko (lidová)
Keď sa drobné pieseňky (Ľudmila Podjavorinská)
Nesadaj, sláviček (Ľudmila Podjavorinská)
Vtedy sa mi prisnijú (Ľudmila Podjavorinská)

Dvě písně ze sbírky Zo srdca, op. 35
Ružičky (Ferko Urbánek)
Keby som bol vtáčkom (Ferko Urbánek)

Petr Iljič Čajkovskij (1840–1893): Čtyři romansy
Ja tebe ničevo ne skažu, op. 60/2 (Afanasij Afanasjevič Fet)
Net, tolko tot, kto znal, op. 6/6 (Lev Alexandrovič Mej podle J. W. Goetha)
Liš ty odin, op. 57/6 (Alexej Nikolajevič Pleščejev podle Ady Christen)
Den li carit, op. 47/6 (Alexej Nikolajevič Apuchtin)

Antonín Dvořák (1841–1904): Moravské dvojzpěvy, opp. 29 & 32 (výběr, moravská lidová poezie)
A já ti uplynu
Veleť, vtáčku
Dyby byla kosa nabróšená
V dobrým sme se sešli
Slavíkovský polečko malý
Holub na dvoře
Voda a pláč
Skromná
Prsten
Zelenaj se, zelenaj
Zajatá
Neveta
Šípek

Maria Kobielska

Po absolutoriu Vysoké školy múzických umění v Bratislavě přijala nabídku angažmá v Moravském divadle v Olomouci. V letech 1996–2002 byla sólistkou Státní opery Praha, kde nastudovala řadu sopránových rolí, mj. Markétku (Gounod: Faust a Markétka), Mimi (Puccini: Bohéma) nebo Elenu (Verdi: Sicilské nešpory).

Od sezony 2002/2003 je sólistkou Opery Národního divadla v Praze, kde nastudovala mj. Janáčkovu Bystroušku (Příhody lišky Bystroušky), smetanovské role Mařenky (Prodaná nevěsta), Blaženky (Tajemství) a Vendulky (Hubička), Micaelu (Bizet: Carmen), Mimi (Puccini: Bohéma), Alici Ford (Verdi: Falstaff), Rusalku (Dvořák: Rusalka).

Bohatá je také její koncertní činnost na domácích i zahraničních pódiích. Spolupracuje s významnými orchestry, jakými jsou BBC Symphony Orchestra, Filharmonie Sao Paulo, Česká filharmonie, Český národní symfonický orchestr, Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, Slovenská filharmonie a další.
S orchestrem BBC a jeho šéfdirigentem Jiřím Bělohlávkem nahrála trojroli v Janáčkových Výletech páně Broučkových pro label Deutsche Grammophon. Tato nahrávka získala na hudebním veletrhu v Cannes operní ocenění Midem Classical Award 2009.

Eva Garajová

Mezzosopranistka Eva Garajová je absolventkou Konzervatoře v Bratislavě (Ružena Illenbergerová) a Vysoké školy múzických umění v Bratislavě (Hana Štolfová-Bandová).

Již jako studentka VŠMU se stala členkou Komorní opery v Bratislavě a v roce 1995 debutovala jako Olga v opeře Evžen Oněgin v Banské Bystrici.
V témže roce začala spolupracovat se Státní operou Praha, kde během svého působení nastudovala více než dvacet rolí světového operního repertoáru (mj. Mozart – Così fan tutte, Rossini – II turco in Italia, Bizet – Carmen).

V roce 2006 vystoupila v Bratislavě jako host galakoncertu José Carrerase. Zúčastnila se též přípravy filmové nahrávky opery Liška Bystrouška (Deutsches Symhonie Orchester v Berlíně a dirigent Kent Nagano) a nahrávky této opery pro BBC ve spolupráci s ČT Brno. S Filharmonií Brno a dirigentem Sirem Charlesem Mackerrasem zpívala v Glagolské mši Leoše Janáčka. Spolupracuje i s Českou filharmonií, Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu a dirigentem Vladimírem Válkem, Pražskou komorní filharmonií s dirigentem Jiřím Bělohlávkem.

V roce 2014 iniciovala založení festivalu v Karlově Studánce. Je též zakladatelkou Nadačního fondu Evy Garajové pro komorní hudbu.

Miroslav Sekera

V roce 2002 se stal vítězem mezinárodní soutěže J. Brahmse v rakouském Portschachu. Již předtím získal ocenění v mnoha soutěžích u nás i v zahraničí, jako např. 1. cenu v soutěži F. Chopina v Mariánských Lázních či 2. cenu v mezinárodní soutěži v Gaillardu ve Francii.

Hře na klavír se věnuje od tří let. Současně s klavírem započal studium hry na housle. Díky umění hry na klavír a současně na housle byl vybrán do role malého Mozarta v oskarovém filmu „Amadeus“ režiséra Miloše Formana. Hře na oba nástroje se věnoval až do svého přijetí na Pražskou konzervatoř, kde se rozhodl pouze pro studium hry na klavír. Byl přijat do třídy profesorky Evy Boguniové. Dále pokračoval na Hudební fakultě Akademie múzických umění v Praze u docenta Miroslava Langera. Studium dokončil v roce 1999.

V roce 2006 mu bylo firmou Multisonic vydáno sólové CD s díly J. Brahmse, D. Scarlattiho, M. Moszkovského. V roce 2013 nahrál s houslistou Josefem Špačkem CD pro firmu Supraphon. Vystoupil též jako sólista se symfonickým orchestrem FOK pod vedením dirigenta Jiřího Kouta. Pravidelně spolupracuje s mezzosopranistkou Dagmar Peckovou, či s hornistou Radkem Baborákem.

Komentáře
Celkem 0 komentářů


Konec výpisu článku MHF TN 2015 - Koncert v divadle, id: 9873 , rubrika: Kultura a sport
Kategorie: , zveřejněn: 8.06.2015