Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

MHF TN 2015 - Koncert v kostele

Capella Regia PrahaPozvánka do třeboňského kostela Panny Marie Královny a sv. Jiljí na koncert 12. ročníku mezinárodního festivalu vážné hudby Třeboňská nocturna 2015.

čtvrtek 9. července ve 19:30 hodin

TN 2015 – Houslový koncert

Účinkují:

  • Daniel Deuter / housle – Německo
  • Lucie Sedláková Hůlová / housle
  • Robert Hugo / cembalo, um. vedoucí
  • Capella Regia Praha

Večerem provází paní Martina Kociánová.

Vstupneky v obvyklých předprodejích a v E-shopu portálu Třeboňsko.cz

PROGRAM KONCERTU

Antonio Vivaldi (1678–1741): Sinfonia in D, RV 122
Allegro – Largo – Presto

Georg Friedrich Händel (1685–1759): Concerto Grosso a moll, HWV 322, op. 6, č. 4
Larghetto affettuoso – Allegro – Largo e piano – Allegro

Johann Georg Pisendel (1687–1755): Koncert Es dur pro housle a smyčce
Allegro e sostenuto – Andante – Allegro

Antonio Vivaldi (1678–1741): Jaro (La primavera). Koncert č. 1 E dur pro housle a smyčce /z cyklu Čtvero ročních období/, op. 8, RV 269
Allegro – Largo – Allegro

Antonio Vivaldi (1678–1741): Léto (L‘estate). Koncert č. 2 g moll pro housle a smyčce /z cyklu Čtvero ročních období/, op. 8, RV 315
Allegro non molto – Adagio – Presto

Johann Sebastian Bach (1685–1750): Koncert d moll pro dvoje housle a smyčce, BWV 1043
Vivace – Largo, ma non tanto – Allegro

Daniel Deuter

Daniel Deuter, narozený v německém Mülheimu, studoval hru na housle pod vedením Tibora Istvánffyho a Geoffryho Whartona. Jeho zájem o interpretaci staré hudby ho vedl ke spolupráci např. s Jordi Savallem, Reinhardem Goebelem či René Jacobsem. Při spolupráci na komorně hudebních projektech s Peterem Kooiem, Jedem Wentzem a Marií Leonhardt navštívil mnoho evropských a asijských zemí, jakož i USA a Kanadu.

Daniel Deuter vede orchestrální workshopy a vyučuje hru na barokní housle (Mezinárodní letní škola staré hudby Valtice, Le parlement de Musique, Michaelsteiner Sommerakademie).

Spolu se svým kolínským ansámblem CordArte uvádí komorní hudbu 17. století. Od roku 2009 odehrál četné koncerty barokní komorní hudby s Danielem Hopem v Hamburgu, Berlíně a Londýně. Od roku 1993 je též koncertním mistrem dvorní kapely v Batzdorferu, jejíž činnost je zasvěcena jevištnímu provádění oper drážďanského repertoáru. Mistrovství Daniela Deutera je zachyceno na mnoha CD společností Supraphon, Musicom, Raumklang, Kammerton a Accent.

Lucie Sedláková Hůlová

Houslistka Lucie Sedláková Hůlová absolvovala v roce 1997 Konzervatoř v Praze (D. Vlachová) a v roce 2002 hudební fakultu AMU (prof. J. Tomášek). Na svém kontě má řadu úspěšných sólových vystoupení s orchestry i s různými partnery v komorní hře.
Se svým manželem, violoncellistou Martinem Sedlákem tvoří České smyčcové duo a společně s klavíristkou Slávkou Pěchočovou hrají v klavírním triu Kinsky Trio Prague. Je sólistkou a členkou komorního orchestru Praga Camerata. Příležitostně se také věnuje autentické interpretaci staré hudby, v této oblasti spolupracuje zejména s Robertem Hugem a jeho souborem Capella Regia.

V letech 2000 – 2004 byla členkou UBS Verbier Festival Orchestra, rezidenčního tělesa Mez. hudebního festivalu ve švýcarském Verbier. Tam spolupracovala s dirigenty jako J. Levine, Z. Mehta či V. Gergiev, a koncertovala na pódiích Evropy, Severní a Jižní Ameriky a Asie.

Uskutečnila již řadu nahrávek pro Český rozhlas a její koncerty přenášely rozhlasové stanice v USA, Mexiku, Rakousku a Španělsku. Hraje na krásný nástroj italského mistra 2. poloviny 18. století.

Robert Hugo

je považován za odborníka v oblasti české hudby 17. století. Ve své osobě spojuje interpretační mistrovství (jako sólista a dirigent) s teoretickými znalostmi a téměř dvacetiletou praktickou zkušeností s rekonstrukcí starých rukopisů.

Robert Hugo se začal hudbě profesionálně věnovat po absolutoriu přírodovědecké fakulty University Karlovy v Praze. Ukončil studium hudební teorie na hudební fakultě Akademie múzických umění v Praze, kde zároveň studoval varhany u profesorů Milana Šlechty a Jaroslava Tůmy. Kromě toho studoval cembalo u Helmuta Frankeho a Johna Tolla.

Od r. 1991 působí jako varhaník universitního kostela Nejsvětějšího Salvátora v Klementinu. Pravidelně vyučuje na letní škole staré hudby ve Valticích. Přednáší hudebně – teoretické předměty na Vysoké škole pro duchovní hudbu v Görlitz.
Robert Hugo spolupracoval s mezinárodně uznávanými soubory jako Pro Cantione Antiqua London či Bornus Consort Warszawa a sólisty jako Magdalena Kožená, Simon Standage nebo Jiří Stivín. Působil jako dirigent Janáčkova divadla v Brně.

Capella Regia Praha

Soubor byl založen roku 1992 jako Capella Regia Musicalis Robertem Hugem. Název se odkazuje ke slavné sbírce české duchovní hudby Karla Václava Holana Rovenského z roku 1693. Dnes patří Capella Regia Praha k nejznámějším souborům staré hudby v Čechách.

Repertoár tvoří především česká a středoevropská barokní hudba 17. a 18. století (Michna, Biber, Fischer, Schütz, Mazak atd.). Zvláštní důraz klade soubor na duchovní dramata baroka (oratoria – J. D. Zelenka, G. Carissimi, A. Graghi atd.) a jejich scénické provozování.

Základní obsazení tvoří 4 – 5 zpěváků a basso continuo. Podle povahy a obsazení jednotlivých projektů vystupuje až do velikosti komorního orchestru se sólisty a sborem. Instrumentalisté hrají výhradně na historické nástroje nebo jejich kopie.
Capella Regia Praha vystupuje pravidelně na renomovaných festivalech v Čechách i v zahraničí (Pražské jaro, WDR festival Herne, La semaine sainte Caen, Festival duchovní hudby Brno, Concentus Moraviae, Krakow 2000, Stará hudba v Jaroslawi – Polsko atd.)

Komentáře
Celkem 0 komentářů


Konec výpisu článku MHF TN 2015 - Koncert v kostele , id: 9874 , rubrika: Kultura a sport
Kategorie: , zveřejněn: 5.06.2015