Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Sýpka - Muzeum Novohradských hor

Pozvánka do Horní Stropnice do nového muzea, které vzniklo v bývalé sýpce, a tím zde byla zachráněna historická technologie skladování obilí!.

Sýpka - unikátní muzeum Novohradska

Sýpka – Horní StropniceBývalá sýpka v Horní Stropnici  byla začátkem července 2015 po téměř osmdesáti letech opět otevřena. Je zrekonstruována a přeměněna na Muzeum Novohradských hor.

Unikátní historická budova, funkční technologie skladování obilí, přehledné informace z přírody, historie a života lidí v Novohradských horách, interaktivní expozice zaměřená na rodiny s dětmi, výhled z rozhledny na vrcholu Sýpky a pestrý kulturní program jsou hlavní lákadla nového muzea.

Zástupce investora Vít Kršul představuje, jak vznikla myšlenka oživit bývalou sýpku: „Novohradské hory a jejich podhůří jsou krajem s množstvím turistických lákadel a zachovalých přírodních území. Když se podíváme, jak se za posledních 25 let rozvinula turistická infrastruktura na Šumavě nebo v Českém Krumlově, tak vypadají Novohradské hory zcela nedotčeně . Přesto si troufám říci, že jsou minimálně stejně hezké jako Šumava. Nové muzeum pomůže návštěvníkům, aby se tu snadno zorientovali a poskytne jim zázemí. Pro Horní Stropnici jsme se rozhodli, protože je ideální vstupní bránou Novohradských hor. Nebudeme návštěvníky zatěžovat obsáhlými texty, ale chceme je přilákat hravostí a autentičností.“

Originální přístup zvolili tvůrci muzea i při výběru exponátů – téměř na všechny historické předměty si budou moci lidé sáhnout a vyzkoušet si jejich funkčnost. Ve čtyřpatrové budově uvidí návštěvníci například kouřící milíř, děti si mohou vyzkoušet střelnici s historickými postavami nebo stezku novohradskou přírodou.

Na druhou stranu budou v Sýpce k vidění i velmi cenné exponáty, například dosud nevystavené předměty z bývalých novohradských skláren, které byly objeveny teprve nedávno. Ukázány budou dochované suroviny a postup výroby černého skla hyalitu. „V sýpce bude také vždy jedno aktuální živé téma. Pro tuto sezónu jsme vybrali příběh chleba. Lidé se nejen něco zajímavého dozvědí, ale podle starých receptů si mohou vlastnoručně upéct svůj chléb v peci vytápěné dřevem“, uzavíra Vít Kršul.

HISTORIE SÝPKY:

  • V roce 1938 se zdejší zemědělci sdružili, aby si na místě starého mlýna postavili skladiště hospodářského, výrobního a spotřebitelského mlýnského družstva pro Stropnici a okolí. Protože to byli většinou lidé německé národnosti, velká část jich po válce musela odejít. Budova pak byla využívána jako sklad a pozvolna chátrala.
  • V roce 2013 ji společnost SOHORS pronajala sesterské firmě CTS INVEST, která ji opravila a zřídila zde Muzeum Novohradských hor s příznačným názvem Sýpka.

CO VÁS ČEKÁ V SÝPCE NAVÍC?

  • Roztopená pícka na chléb. Ten si můžete s naší pomocí uhníst a upéct vlastníma rukama.
  • Klasíci Pšenda, Žitňák a Pohanka coby průvodci interaktivními exponáty.
  • Rady a tipy, kam vyrazit na výlet.
  • Občerstvení, lokální voňavé dobroty, zajímavé dárky a suvenýry.
  • Pestrý kulturní program, zejména o prázdninových „Živých sobotách“

Informace pro návštěvníky:

Otvírací doba: 10:00 – 17:00 hod
Souřadnice 48°45′40.74″ N, 14°44′6.05″ E
Kontakty: info(at)sypka-stropnice.cz, +420 731 593 136
Oficiální stránky Sýpky: www.sypka-stropnice.cz

Mapa
sbalit mapu
Komentáře
Celkem 0 komentářů


Konec výpisu článku Sýpka - Muzeum Novohradských hor , id: 10028 , rubrika: Kultura a sport
Kategorie: , zveřejněn: 14.07.2015
Autor: Marie Košinová