Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Nejkrásnější zahrady severní Anglie - přednáška

Městský úřad Třeboň, odbor životního prostředí a Zdravé město Třeboň v rámci Jihočeského festivalu zdraví Vás zvou na přednášku Ing. Pavla Chlouby, zahradnického publicisty, nezávislého novináře, fotografa, cestovatele, ale hlavně zahradníka Nejkrásnější zahrady severní Anglie.

Přednáška se koná v pátek 19. září 2014 v 19:00 hod v Třeboni v Domě přírody Třeboňska.

Nejkrásnější zahrady severní Anglie – Pozvánka

Milí příznivci zahradničení, dovoluji si Vás pozvat na virtuální výlet severní Anglií. Navštívíme spolu místa, která jsou relativně odlehlá a vzdálená. To ovšem neznamená, že nejsou zajímavá – naopak, patří k nejkrásnějším zahradám, které jsem kdy viděl. Neužijeme si sice krásu měst, o to více se budeme moct těšit z krásy a rozmanitosti rostlin.

Promítnu Vám obrázky z půvabné zahrady Scampston, na které se svým tradičním způsobem podepsal geniální holandský zahradní architekt Piet Oudolf. Poblíž města York se nachází zahrada York Gate, která na anglické poměry patří k těm menším. V rámci své velikostní kategorie ji ale někteří kolegové staví mezi nejhezčí a nejpůvabnější zahrady světa. Na hodnocení zahrady z hlediska světovosti si sice netroufám, je ale pravda, že York Gate je absolutně jedinečná.

Možná potěším i některé čtenáře a příznivce něžných knížek zvěrolékaře Jamese Heriota. Snad si vzpomenete třeba na knihu To by se zvěrolékaři stát nemělo nebo Zvěrolékař mezi nebem a zemí. Podstatná část děje těchto knih se odehrává v kopcích hrabství Yorkshire. Jenom pro osvěžení si ukážeme pár obrázků z krajiny, kterou Herriot projížděl za zvířecími pacienty. A kdo Jamese Herriota nikdy nečetl – mám pro něj úryvek z jeho další knihy Když se zvěrolékař ožení : „Zídka lemovala okraj kopce, a když jsem se podíval přes ni a do dálky tam, kde se pode mnou tulilo Darrowby v zeleném údolí, hřměl mi v uších vítr. Vtiskl jsem se pod ochranné přístřeší šedivých kamenů a vítr už jenom šeptal a jarní slunce mě hořce hřálo do obličeje. Nejhezčí slunce – nebylo dusné ani palčivé, ale jasné, zářivé a čisté, takové, jaké najdete jenom dole za yorkshirskou zídkou, nad níž zpívá vítr.“

Krajinou yorkshirských zídek se dostaneme až do Harlow Carr. To je zahrada, kterou zpravuje Královská zahradnická společnost. Má nejenom královskou rozlohu, ale také královskou úroveň. Je zde k vidění nádherná kuchyňská zahrada, jedinečný alpinkový skleník a také kouzelné trvalkové záhony vytvořené v kulisách starých vzrostlých stromů.

Nakonec se přesuneme na pomyslné mapě o dobrý kus na západ, abychom navštívili další jedinečnou zahradu, která se nachází v tzv. Jezerní oblasti. Jezerní oblast je typická deštivým počasím. Těžko si v životě vzpomenu na situaci, kdy jsem promokl tak, jako zde. Proti zážitkům z Holehird Garden ale žádný déšť není tak silný, aby tyto zážitky mohl spláchnout. O zahradě Holehird Garden nelze psát krátce, protože všechno je zde jiné, než na jiných zahradách. Nachází se zde národní sbírka čechrav (Astilbe) a hortenzií (Hydrangea). Zvláště hortenzie zde kvetly v plné síle – a také byly v té nejlepší kondici. Nechci přehánět, ale hezčí hortenzie jsem nikdy před tím, ani potom neviděl.

Ukážu vám je na obrázcích, jestli se vám bude chtít přijít a poslouchat o krásách severní Anglie.

Těším se na vás. Pavel Chlouba

Komentáře
Celkem 1 komentář, poslední přidán 01.10. 2014 22:13

Jana Radová 01.10. 2014 22:13 Odpovědět
Dobrý den pane Chlouba, vaši přednášku jsem nenavštívila, i když touha byla veliká. Líbí se mi na vás opravdový zájem o zahrady. Chci vás požádat o zaslání obrázků hortenzií ze zahrady Holegird Garden, hortenzie jsem si oblíbila už v dětství. Nejsem z Třeboně, ale od Nymburka. Pokud budete někdy dělat přednášku v Praze, přijela bych. Musíte mi ovšem zaslat mail. Jana Radová

Konec výpisu článku Nejkrásnější zahrady severní Anglie - přednáška, id: 9474 , rubrika: Kultura a sport
Kategorie: , zveřejněn: 8.09.2014