Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Nezmaři

Několikrát do roka v Třeboni vystupuje známá jihočeská, konkrétně českobudějovická skupina Nezmaři.

Kdo jsou Nezmaři?

Skupina Nezmaři již řadu let patří ke stálicím hudební scény v Česku a hraje folk, trempskou píseň a country. Skupina byla založena v lednu 1978 jako scénická kapela Divadla dramatických textů se zkratkou DDT a působila pod Jihočeským divadlem. Zakládající členové byli: Z. Hejkrlík, Z. Svoboda, L. Hrdlička a P. Zajíc. Kapela se brzy osamostatnila a začala bodovat na hudebních přehlídkách.

V roce 1981 se skupina poprvé probojovala do celostátního finále Porty a v roce 1982 získala ocenění Malá porta, která byla udílena novým nadějným skupinám. A v následujícím roce 1983 již získala jednu z hlavních cen, Portu. Hlavní cenu potom skupina získala ještě v roce 1984, a poté se rozhodla již v dalších ročnících nesoutěžit.

V roce 1988 skupina dostala první nabídku na vydání LP desky, která vyšla s názvem „Nezmaři“. Od roku 1993 hraje profesionálně a věnuje se koncertování naplno.

Dnes hrají Nezmaři ve složení:

  • Pavel Zajíc
  • Šárka Benetková
  • Tonda Hlaváč
  • Pavel Jim Drengubák

Nezmaři vydali již třináct CD a DVD Nezmaři 30 lrt. Některé jejich písně již téměř zlidověly. Vždyť kdo by neznal např. jejich Musíš jít dál či Ráno bylo stejný?

Poslední roky Nezmaři na koncertech hrají  mezi autorskými písněmi také Halelujah od Leonarda Cohena. Text napsal Pavel Zajíc a hudební kritik Jiří Černý ji pochválil slovy, že z těch špatných českých verzí je ta nejméně špatná ...

Nezmaři a Třeboň

Nezmaři často spolupracují  s Třeboňskými pištci a Pavlem Barnášem (viz video). Velmi úspěšné bývájí i jejich společná vystoupení s Jihočeskou filharmonií; v Třeboni jsme je takto společně viděli poprvé v létě 2009 na koncertě v třeboňském parku.

Nezmaři v roce 2012 vystoupili s velkým úspěchem na proslulých třeboňských Rybářských slavnostech.

Nezmaři jsou kmotry dnes již tradičního třeboňského hudebního festivalu Okolo Třeboně. V rámci tohoto festivalu také každoročně v Třeboni  koncertují a aktivně se podílí i na doprovodném programu festivalu.

Oficiální stránky kapely: www.nezmari.cz

Nezmaři a Třeboňští pištci - Kostel P. M. Královny a sv. Jiljí 2015

Galerie
rozbalit galerii
Komentáře
Celkem 0 komentářů


Konec výpisu článku Nezmaři , id: 6094 , rubrika: Kultura a sport
Kategorie: , zveřejněn: 5.09.2016
Autor: Marie Košinová