Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Opatovický mlýn Třeboň

V Třeboni pod hrází rybníka Opatovický v historické budově Opatovického mlýna sídlí již řadu let Centrum ALGATECH – Mikrobiologický ústav Akademie věd ČR, vědecké pracoviště Třeboň.

Historie Opatovického mlýna

První písemná zmínka o tomto místě pochází z roku 1367, ale prvopočátky mlýna byly zřejmě starší. V roce 1367 byl založen v Třeboni klášter a mlýn byl v jeho vlastnictví. V roce 1567 mlýn přešel do rukou Rožmberků, a v roce 1631 byl v rámci restitucí vrácen třeboňskému klášteru. V roce 1785 byl klášter zrušen a mlýn kupuje Jan ze Schwarzenbergu. Ten jej v roce 1788 prodal mlynáři Václavu Wolfovi; jeho hospodařily na mlýně až do poloviny 50. let 20. století. Poté mlýn „převzal“ stát a v roce 1962 jej přeměnil na pracoviště Mikrobiologického ústavu Akademie věd České republiky.

Mlýn několikrát vyhořel a musel být znovu obnoven.
V roce 2013 prošel mlýn generální rekonstrukcí za peníze z Evropské unie.

Třeboňská Chlorella

Třeboňské pracoviště je zaměřeno především na výzkum v oblasti fotosyntézy řas, sinic a na řasové biotechnologie. Řeší se zde aktuální otázky: využití řas jako potraviny, zdroje obnovitelné energie a biopaliv.

V Třeboňské Laboratoři řasových biotechnologií Mikrobiologického ústavu AV ČR se také řadu let pěstuje mikrořasa Chlorella sp. Tato sladkovodní řasa obsahuje mnoho vitamínů, minerálů, stopových prvků a dalších kvalitních přírodních látek. Tyto látky jsou rozbitím buněčné stěny řasy před usušením uvolněny a připraveny ke snadnému vstřebávání.

Chlorella je tedy 100% přírodní produkt, kterou od loňska nabízí třeboňské lázně jako proceduru pod názvem Třeboňská Chlorella. Jedná se o koupel – lázeň v řasách; patent na tuto proceduru mají Bertiny lázně.

Zveme vás na prohlídku Opatovického mlýna. Exkurze se konají od června do konce září, a to za příznivého počasí každé úterý od 16 hodin. Sraz je u vrátnice centra. Prohlídka je bezplatná.

Oficiální stránky společnosti Algatech: www.alga.cz

Galerie
rozbalit galerii
Mapa
sbalit mapu
Komentáře
Celkem 0 komentářů


Konec výpisu článku Opatovický mlýn Třeboň, id: 10067 , rubrika: Třeboňsko
Kategorie: , zveřejněn: 20.07.2015
Autor: Marie Košinová